Mətbuat şərhi 01 oktyabr 2015 23:06
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nasir Əbdüləziz əl-Naser ilə görüşüb
01 oktyabr 2015 23:06
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 30 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nasir Əbdüləziz əl-Naser ilə görüşüb.
Görüş zamanı ali nümayəndə Azərbaycan Respublikasının mədəniyyətlərarası dialoq və anlaşmaya verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirərək Azərbaycanın 2016-cı ilin aprel ayında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının yeddinci Qlobal Forumuna ev sahibliyi edəcəyi üçün təşəkkürünü bildirdi. Bu mötəbər tədbirin zəngin multikulturalizm və tolerantlıq ənənələri olan Azərbaycanda keçirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan ali nümayəndə ölkəmizdə keçirilən digər beynəlxalq tədbirlər kimi bu foruma da Azərbaycanın layiqincə ev sahibliyi edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Nazir E.Məmmədyarov Azərbaycanın mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun təşviqinə önəm verdiyini və Sivilizasiyalar Alyansı Dostlar Qrupunun üzvü kimi Alyansın məqsədlərinin həyata keçirilməsi üçün bir sıra təşəbbüsləri uğurlu həyata keçirdiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra 2016-cı il Bakıda keçiriləcək BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Qlobal Forumuna hazırlıq prosesi ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nassir Abdulaziz Al-Nasser, the UN High Representative for the Alliance of Civilizations
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nassir Abdulaziz Al-Nasser, the UN High Representative for the Alliance of Civilizations on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 30 September, 2015.
During the meeting the High Representative commended the contribution of the Republic of Azerbaijan to intercultural dialogue and understanding and expressed his appreciation to Azerbaijan for hosting 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations in April, 2016. The High Representative stressed the importance of holding this prestigious event in Azerbaijan, which has rich multiculturalism and tolerance traditions and expressed his assurance that Azerbaijan will host this forum as worthily as the other international events.
Minister E.Mammadyarov noted that Azerbaijan attaches importance to promote intercultural and interreligious dialogue and said that as a member of the Alliance of Civilizations Group of Friends, Azerbaijan carried out several successful initiatives for the realization of the Alliance’s goals.
Furthermore, the sides discussed preparatory works for the Global Forum of the UN Alliance of Civilizations to be held in Baku in 2016.