Mətbuat şərhi 01 oktyabr 2016 06:24
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Humanitar məsələlərin əlaqələndirilməsi üzrə ofisində Baş Katibin köməkçisi Rəşid Xaliqov ilə görüşüb
01 oktyabr 2016 06:24
Görüş zamanı Azərbaycan və təşkilat arasında əməkdaşlıq məsələlərinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı, əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün qarşılıqlı maraq ifadə olundu.
Rəşid Xaliqov Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda aparılan müzakirələrin günümüzün aktuallığı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və müasir beynəlxalq çağırışları əks etdirdiyini bildirərək, Forumda iştirakdan məmnunluğunu ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın dünya ölkələri ilə humanitar sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, beynəlxalq miqyasda yardımların göstərilməsi və əlaqələndirilməsinə verdiyi töhfələr haqqında danışdı. O, bu xüsusda XİN-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (AIDA) fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə həmsöhbətinə ətraflı məlumat verdi.
Görüşdə həmçinin humanitar böhranların həll olunması yolları, beynəlxalq inkişaf proqramları və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər müzakirə olundu.

Press release 01 October 2016 06:24
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Rashid Khalikov, Assistant Secretary-General, United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA)
01 October 2016 06:24
At the meeting the sides had comprehensive overview of cooperation between Azerbaijan and organization and the mutual interest was expressed to further enhance the relations.
Rashid Khalikov expressing his satisfaction with the participation at Baku International Humanitarian Forum stated that the discussions at the Forum in terms of topicality are quite important and reflect the realities of contemporary challenges.
Minister Elmar Mammadyarov spoke about development of Azerbaijan’s humanitarian cooperation with the international community and Azerbaijan’s contributions to the international aid programs and coordination efforts in this field. In this respect, he informed his interlocutor on the role and implemented projects of Azerbaijan’s International Development Agency (AIDA).
At the meeting the interlocutors also discussed the management of humanitarian crises, international development projects and the other issues of mutual concern.