Mətbuat şərhi 03 fevral 2016 23:56
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin baş katibinin müavini və BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının icraçı direktoru Şamşad Axtarı qəbul edib
03 fevral 2016 23:56
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın BMT, onun ixtisaslaşmış təşkilatları və regional qurumları ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini qeyd edərək, bu səpkidə olan səfərlərin əlaqələrin perspektiv inkişafı baxımından faydalı olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov qeyri-neft sektorunun inkişafının hökumətin fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu deyərək, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, multi-modal nəqliyyat infrastrukturu və digər sahələrdə İqtisadi və Sosial Komissiya çərçivəsində üzv dövlətlər ilə əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Komissiyanın hədəflərindən biri olan regional əlaqələr və bağlantıların inkişafı istiqamətinin Azərbaycan üçün əhəmiyyətindən bəhs edərək dedi: “Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu, eləcə də Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistrali (TASİM) layihələri bu baxımdan çox önəmlidir və Komissiyanın bu layihələrə dəstəyi hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar açacaq”.
İcraçı direktor Şamşad Axtar Komissiya ilə Azərbaycanın əlaqələrindən bəhs edərək, iqtisadi və sosial inkişaf üzrə Azərbaycanın özünəməxsus təcrübəsinin təqdirəlayiq olduğunu qeyd etdi. İnkişafın Azərbaycan modelinin müxtəlif regional müstəvidə daha geniş təqdim olunması üçün Azərbaycanı Komissiyanın cari il üçün nəzərdə tutulmuş yüksək səviyyəli tədbirlərində iştiraka dəvət etdi.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan və BMT arasında münasibətlərə və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiya çərçivəsində regional əməkdaşlıq layihələrinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ms. Shamshad Akhtar, Under-Secretary-General of the United Nations and Executive Secretary of Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP)
03 February 2016 23:56
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan pays special attention to the cooperation with the UN, its specialized organizations and institutions and added that mutual visits positively contribute to the perspective development of relations.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned that development of non-oil sector is one of the priorities of the Government of Azerbaijan and talked about the opportunities for cooperation with the Member states within ESCAP in the sphere of information and communication technologies, multi modal transport infrastructure and other fields.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov touched upon the objective of the Commission and in this regard, pointed the importance of regional cooperation and connectivity for Azerbaijan: “To this end, Baku-Tbilisi-Kars Railway and TASIM projects are valuable and support of the Commission to those projects will create huge opportunities for a wider regional cooperation”.
Executive Director Shamshad Akhtar talked about the relations between the Commission and Azerbaijan, as well as unique and praiseworthy experience of Azerbaijan in social and economic development. Ms. Akhtar also invited Azerbaijan to attend at the Commission’s forthcoming high level events for presenting Azerbaijan’s model of development in different regional platforms.
Sides exchanged views on the relationship between Azerbaijan and the UN, as well as regional cooperation projects within ESCAP.