Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Patrik Vialı qəbul edib
Patrik Vial Azərbaycan və BQXK arasında 20 ildə çox bir dövrü əhatə edən əməkdaşlıqdan və regional səfəri çərçivəsində Azərbaycana ilk səfərindən məmnunluğunu ifadə edərək, keçirdiyi səmərəli görüşlər barəsində məlumat verdi.
Komitənin Azərbaycanda fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verən P.Vial bu xüsusda təcridxanaların şəraiti, cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə mülki şəxslər üzrə iş və itkin düşmüş şəxslərin taleyi kimi sahələri qeyd etdi. Azərbaycanda penitensiar sistemin inkişafı və təcridxanalarda şəraitin əsaslı şəkildə yaxşılaşdırılmasını xüsusi olaraq diqqətə çatdırdı.
Əsir və itkin düşmüş şəxslərlə bağlı Azərbaycan tərəfinin narahatlıqlarını bölüşən P.Vial ailə üzvlərinin itkin düşmüş yaxınları haqqında məlumat əldə etmək hüququnu bir daha xatırlatdı. Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin 2014-cü il Paris görüşündə əldə edilmiş, itkin düşmüş şəxslər üzrə məlumatların mübadiləsini ehtiva edən razılaşmanın bu sahədə irəliləyişlərə təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov əsir və itkin düşmüş və girov götürülmüş şəxslərlə bağlı BQXK-in nəcib xarakterli fəaliyyətini qeyd edərək, Ermənistanın sırf humanitar xarakter daşıyan bu məsələdə konstruktiv mövqe nümayiş etdirməsinə ciddi ehtiyac olduğunu vurğuladı. Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalı nəticəsində 4000 nəfərdən artıq azərbaycanlının sənədləşdirilmiş şəkildə itkin düşmüş şəxs hesab olunduğunu diqqətə çatdırdı. O, bu şəxslərin əksəriyyətinin Ermənistan tərəfindən qətlə yetirildiyi, Ermənistan ərazisində və işğal olunmuş ərazilərdə kütləvi məzarlıqlarda basdırıldığını dedi.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin 2014-cü ildə Parisdə keçirilmiş görüşündə itkin düşmüş şəxslər haqqında məlumat mübadiləsinin həyata keçirilməsi, bioloji məlumat bazasının yaradılması üzrə humanitar xarakter daşıyan bu təklifə Azərbaycanın dərhal müsbət münasibət bildirdiyini xatırlatdı. Ermənistanın etimad quruculuğuna xidmət edəcək bu təklifdən müxtəlif bəhanələrlə yayandığını, itkin düşmüş şəxslər və kütləvi məzarlıqlar barədə məlumat mübadiləsinə imkan vermədiyini diqqətə çatdırdı.
Soydaşlarımız Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin ata-analarının qəbirlərini ziyarət edərkən öz tarixi torpaqlarında Ermənistan tərəfindən qanunsuz olaraq girov götürülməsi məsələsini gündəmə gətirən Elmar Məmmədyarov Ermənistanın bu şəxsləri dərhal azad etməsi üçün beynəlxalq təsisatlar və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən səylərin artırılmasının vacibliyini vurğuladı.
Nazir Ermənistan tərəfindən mülki əhalinin hədəf seçilərək atəşə tutulması hallarının artmasının yolverilməz olduğunu deyərək, 1 sentyabr 2015-ci il tarixində Tərtər rayonunun Qapanlı kəndində toy mərasiminin atəşə tutulmasının nəticələrinin beynəlxalq humanitar hüququn pozulmasına əyani sübut olduğunu diqqətə çatdırdı. Ümumilikdə isə cəbhə boyunca atəşkəsin pozulmasının və itkilərin qarşısının alınması üçün Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu əlavə etdi.
Nazir həmçinin qonağa Ermənistan tərəfindən Suriyadan olan erməni mənşəli şəxslərin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində məskunlaşdırılmasının beynəlxalq humanitar hüquqa zidd olduğunu vurğulayaraq, bu məsələnin BQXK-nin mandatı əsasında araşdırılmalı olduğunu bildirdi. Ermənistan tərəfindən Cenevrə Konvensiyaları əsasında üzərinə götürdüyü öhdəliklərin kobud şəkildə pozulmasının davamlı və sistematik hal aldığını nəzərə çatdırdı.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlərlə yanaşı, Avropada miqrasiya böhranı ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Patrick Vial, regional director of the International Committee of the Red Cross for Europe and Central Asia
Expressing his satisfactions on a 20 year relationship between Azerbaijan and the ICRC and on his first-ever visit to Azerbaijan within regional visit, Patrick Vial briefed Minister Elmar Mammadyarov about the meetings held with various Ministries.
Patrick Vial gave information on activities of the ICRC in Azerbaijan, namely, situation of detention centers, work on civilians living alongside frontline and work on the fate of the missing persons. Patrick Vail specifically underlined the development of penitential system and the improvement on the conditions of detentions in Azerbaijan.
Stressing that the ICRC shares Azerbaijan’s concerns over hostages and missing persons, Patrick Vial reiterated that the families of missing persons hold the right to get information about their relatives. Patrick Vial said that the consent as a result of Paris meeting between the Presidents of Azerbaijan and Armenia, which enshrines exchange of information on missing persons would positively impact the process.
Minister Elmar Mammadayarov pointed out the noble activities of the ICRC in the fields of hostages and missing person and stressed that Armenia should demonstrate a constructive stance at least on this very humanitarian issue. Elmar Mammadyarov added that as a result of aggression and occupation of Armenia over four thousands Azerbaijanis are being considered as documented missing persons. He said that most of them were killed by Armenia and buried in mass graves located in the territory of Armenia and occupied territories.
Minister also recalled the fact that Azerbaijan gave positive and immediate respond to the humanitarian proposal considering information exchange and establishment of biological data base on missing persons just right after the Paris meeting of the Presidents with the attendance of Minsk Group Co-chairs. Elmar Mammadyarov highlighted that Armenia, by all means, wanders away the proposal that would serve as confidence building element and makes artificial obstacles for exchange of information on missing persons and mass graves.
Elmar Mammadyarov brought the issue of Azerbaijani civilians Dilgam Asgharov and Shahbaz Guliyev illegally taken hostages by Armenia while visiting the graves of their parents at their place of origin. He said that international institutions and OSCE Minsk Group Co-chairs should take serious measures for release of those persons by Armenia. Minister also talked about the recent increase in attacks targeted civilians by Armenia and in this regard briefed the guest about the attack of Armenia to the wedding in Gapanly village of Tartar district on September 1, 2015. Elmar Mammadyarov added that that case is yet another vivid example of violation of the international humanitarian law by Armenia. Minister underlined that withdrawal of military forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan would avoid the violation of ceasefire and occurrence of casualties.
Furthermore, Elmar Mammadyarov briefed Patrick Vial about the settlement of Syrians with Armenian origins in the occupied territories of Azerbaijan and stressed that this act is contrary to international humanitarian law. He added that the ICRC should investigate the fact under its mandate. In this regard, Minister pointed out that Armenia systematically and continuously violates its obligations under the Geneva Conventions.