Mətbuat şərhi 15 sentyabr 2015 06:33
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan Uruqvay Şərq Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xose Luis Kanselanı qəbul edib
15 sentyabr 2015 06:33
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın xarici siyasətində Latın Amerikası ölkələri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini qeyd edərək, Azərbaycan ilə Uruqvay arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli imkanların olduğunu nəzərə çatdırdı.
Görüş əsnasında bu səfərin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunaraq, gələcəkdə yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyini vurğulandı.
Nazir müavini Xose Luis Kansela Azərbaycana səfərindən məmnunluq keçirdiyini qeyd edərək, Uraqvayın xarici siyasətinin təməl prinsiplərindən birinin dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu deyərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü haqqında danışdı. Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə əlaqədar qəbul etdiyi qətnamələrinin tələblərinə riayət etmədiyini deyən Elmar Məmmədyarov münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu dedi.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinin vacibliyi qeyd olundu.
Azərbaycan və Uruqvay arasında ilk siyasi məsləhətləşmələr çərçivəsində xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov ilə Uruqvay Şərq Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xose Luis Kansela arasında görüş keçirildi.
Görüş zamanı nazir müavini X.Xələfov Azərbaycan və Uruqvay arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafından məmnunluğunu bildirdi və siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin ikitərəfli siyasi dialoqun güclənməsinə təkan verəcəyini qeyd etdi. X.Xələfov qonağa ölkəmizin yerləşdiyi regionda geosiyasi vəziyyət, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü haqqında ətraflı məlumat verdi. Azərbaycan və Uruqvay arasında kənd təsərrüfatı, energetika və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu diqqətə çatdıran X.Xələfov əlaqələrin daha da dərinləşməsi, ölkələrimizin qarşılıqlı təbliği və yeni əməkdaşlıq imkanlarından istifadə olunması baxımından yüksək səviyyəli səfərlərin mühüm rol oynadığını vurğuladı. Sovet İttifaqının dağılmasından sonra bir sıra Qərb şirkətlərinin iştirakı ilə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda irimiqyaslı enerji layihələrinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdıran X.Xələfov, hazırda Xəzər regionunun böyük nəqliyyat dəhlizinə çevrildiyini də diqqətə çatdırdı. Azərbaycanın Latın Amerikası ölkələri ilə, o cümlədən də Uruqvayla münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu söyləyən X.Xələfov, təəssüf ki ticarət-iqtisadi münasibətlərin ölkələrimizin potensialına cavab vermədiyini, siyasi dialoqun inkişaf etməsinin iqtisadi münasibətlərə də təkan verəcəyini bildirdi.
Azərbaycanda olduğu zaman ona göstərilmiş qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən uruqvaylı diplomat ilk dəfə keçirilən bu siyasi məsləhətləşmələrin münasibətlərin daha da inkişafına təkan verəcəyini söylədi. Uruqvayın Azərbaycan ilə kənd təsərrüfatı və energetika sahələrində əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayan Xose Luis Kansela, qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə lazımi hüquqi çərçivənin formalaşmasının və müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkdi. Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü kimi fəaliyyəti zamanı böyük təcrübə qazandığını söyləyən Xose Luis Kansela, ölkəmizin bu sahədə təcrübəsinin öyrənilməsində maraqlı olduqlarını qeyd etdi. Uruqvayın regionda və dünyada sülhün və sabitliyin dəstəklənməsi istiqamətində siyasət həyata keçirdiyini qeyd edən qonaq, münaqişələrin beynəlxalq hüquq çərçivəsində, sülh yolu ilə həllinə tərəfdar olduqlarını vurğuladı. Uruqvayın beynəlxalq hüquqa hörmətlə yanaşdığını, beynəlxalq hüquq prinsiplərinin dövlətlər arası münasibətlərin təməli olmasını dəstəklədiyini qeyd edən nazir müavini Xose Luis Kansela, bu xüsusda Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü birmənalı şəkildə dəstəklədiklərini bildirdi, bu mövqeyin müzakirə predmeti belə olmadığını vurğuladı. Ölkəmizi Mərkəzi Asiya və Xəzər regionuna çıxış üçün mühüm mərkəz kimi əhəmiyyətini qeyd edən Xose Luis Kansela, Uruqvayın bu regiona yönəlmiş iqtisadi siyasətinin mərkəzinin məhz Azərbaycan olacağını bildirdi.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər beynəlxalq və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 15 September 2015 06:33
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Jose Luis Cancela, Deputy Foreign Minister of the Eastern Republic of Uruguay who is visiting Azerbaijan
15 September 2015 06:33
Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan attaches particular importance to the cooperation with Latin American countries in its foreign policy and emphasized the favorable opportunities for the development of cooperation between Azerbaijan and Uruguay.
During the meeting the sides, noting the importance of the visit for the development of relations between two countries, stressed the importance of intensified high-level reciprocal visits in the future.
Deputy Minister Jose Luis Cancela expressed his pleasure for visiting Azerbaijan and said that respect for territorial integrity of states is one of the corner stone principles of the foreign policy of Uruguay.
Minister Elmar Mammadyarov said that it is unacceptable to change the internationally recognized borders of states by using force and spoke about the aggression  of Armenia against Azerbaijan. He underlined that Armenia has not fulfilled demands of the relevant resolutions adopted by the UN Security Council. Elmar Mammadyarov noted that for settlement of the conflict first and foremost, Armenia must withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan.
At the meeting the sides stressed the importance of development of the mechanism of political consultations between two countries and cooperation within international organizations.
Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov met with Jose Luis Cancela, Deputy Foreign Minister of the Eastern Republic of Uruguay in the framework of the first political consultations between Azerbaijan and Uruguay.
During the meeting Deputy Minister Khalaf Khalafov expressed his satisfaction with the development of bilateral relations between Azerbaijan and Uruguay and noted that holding political consultations will further strengthen bilateral political dialogue. He gave detailed information about the geopolitical situation in our region and the aggression of Armenia against Azerbaijan. Noting the great potential for the development of cooperation between Azerbaijan and Uruguay in spheres of agriculture, energy and culture, Khalaf Khalafov emphasized the importance of high-level reciprocal visits for deepening relations, promoting countries and new cooperation opportunities. Noting the large-scale energy projects carried out by several Western companies in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea after the collapse of the Soviet Union, Khalaf Khalafov stressed that today the Caspian region has become a major transportation corridor. He said that Azerbaijan is interested in the development of relations with Latin American countries, including Uruguay, however trade and economic relations don’t meet the potential of our countries and the development of political dialogue will give an impetus to the economic relations.
Expressing gratitude for the hospitality during his stay in Azerbaijan, Uruguayan diplomat said that the first political consultations will give an impetus to further development of relations. Jose Luis Cancela noted that Uruguay is interested in the cooperation with Azerbaijan in spheres of agriculture and energy and stressed the importance of development of appropriate legal framework and expansion of legal-treaty base for strengthening mutual cooperation. Saying that Azerbaijan gained great experience during its non-permanent membership of the UN Security Council, Jose Luis Cancela stressed that they are interested in getting experience of our country. He noted that Uruguay implementing policy to support the peace and stability in the region and the world and supporting the settlement of conflicts by peace, within the framework of international law. Deputy Minister Jose Luis Cancela noted that Uruguay respects international law and supports international law principles as a foundation of interstate relations and unequivocally supports the territorial integrity of Azerbaijan and stressed that this position is not even a subject of debate. He emphasized the importance of our country as a main hub for the access to Central Asia and the Caspian region and highlighted that Azerbaijan would be a main spot for the economic policy of Uruguay in the region.