Mətbuat şərhi 14 mart 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Siyasi işlər və demokratiya komitəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi məsələsi üzrə məruzəçisini qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Siyasi işlər və demokratiya komitəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi məsələsi üzrə məruzəçisi Robert Uolteri qəbul edib.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və münaqişənin həllinə dair ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesi haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu qeyd edərək, münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov konkret vaxt qrafiki çərçivəsində Azərbaycanın sülh sazişi üzərində işə başlamağa hazır olduğunu qeyd edərək, Ermənistanın qeyri-konstruktiv və işğalçı siyasətini davam etdirdiyini və münaqişənin həllinə maneə olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 14 March 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received rapporteur of the Political Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in the context of the preparation of his report on the issue of the Nagorno-Karabakh conflict
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Robert Walter, rapporteur of the Political Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in the context of the preparation of his report on the issue of the Nagorno-Karabakh conflict.
At the meeting the sides exchanged views on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on settlement of the conflict.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov underlining the inadmissibility of efforts to alter the internationally recognized borders of states by use of force noted that for the resolution of the conflict, first and foremost, the armed forces of Armenia has to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressing readiness of Azerbaijan to start working on Comprehensive Peace Agreement added that Armenia continues its unconstructive and annexationist policy and obstructs the settlement of conflict.