Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Şurası Parlament Assambleyasının prezidenti Pedro Aqramuntun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
02 mart 2016 00:46
Görüşdə AŞPA ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə edildi və tərəflər arasında konstruktiv dialoq və anlaşma şəraitində əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesi haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Nazir Elmar Məmmədyarov güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu vurğuladı və ərazi bütövlüyünün pozulması kimi həssas və ciddi məsələnin beynəlxalq təşkilatların gündəliyinə çıxarılmasının hər bir dövlətin suveren hüququ olduğunu nəzərə çatdırdı.
Nazir ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və bütün beynəlxalq ictimaiyyətin mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olması faktını qəbul etdiyini deyərək, münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi. O, münaqişə nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş bir milyondan çox soydaşımızın hüquqlarının pozulduğunu vurğulayaraq, beynəlxalq təşkilatların bu məsələyə xüsusi diqqət yetirməli olduğunu nəzərə çatdırdı.
Parlament diplomatiyasının əhəmiyyətinə toxunan Nazir Elmar Məmmədyarov, ölkəmizin bu istiqamətdə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu qeyd etdi.
AŞPA prezidenti Pedro Aqramunt Azərbaycanın təşkilat ilə uğurlu əməkdaşlıq göstərdiyini bildirərək, əlaqələrin daha da inkişafı üçün perspektivlərin olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 02 March 2016 00:46
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Pedro Agramunt
02 March 2016 00:46
At the meeting, the sides discussed the ways of advancing the cooperation between PACE and Azerbaijan and they emphasized the importance of expanding the relations in the atmosphere of constructive dialogue and understanding between the sides.
The sides also exchanged views on the negotiation process towards the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs. Minister Elmar Mammadyarov stressed the inadmissibility of attempts aimed at altering the internationally recognized borders of states by use of force and added that it is sovereign right of every country to bring the serious issue like the violation of territorial integrity to the agenda of relevant international organizations.
Furthermore, mentioning that the fact of unacceptability and unsustainability of status-quo was recognized by OSCE MG co-chairs and international community at large, he added that according to the relevant resolutions of the UN Security Council, the armed forces of Armenia have to be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan to achieve progress in the settlement of conflict. Emphasizing that the rights of more than one million Azerbaijani refugees and IDPs have been violated as a result of the conflict, he called on the international organizations to pay particular attention to that issue.
Noting that Azerbaijan has a successful cooperation with PACE, Pedro Agramunt stressed the existence of good perspectives for the further development of relations.