Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Herbert Salberlə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 3 dekabr 2015-ci il tarixində Belqradda keçirilən ATƏT nazirlər şurasının 22-ci iclası çərçivəsində Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Herbert Salberlə görüşüb.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesi haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Münaqişənin regional sülh və təhlükəsizliyi üçün başlıca təhdid olduğu qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov beynəlxalq hüququn prinsipləri və BMT nizamnaməsinə uyğun olaraq münaqişənin həlli ilə əlaqədar Avropa İttifaqının qətiyyətli və birmənalı mövqe ifadə etməsinin vacibliyini vurğuladı. O, Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xətti və iki ölkənin sərhədi boyunca atəşkəsin pozulması və insidentlərin yaranmasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğundan irəli gəldiyini bildirdi.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə son qoyulması və Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərimizdən çıxarılmasının mühüm etimad yaradıcı tədbir olacağını qeyd edən nazir Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı və erməni icmaları arasında təmas və dialoqun yaradılmasının vacibliyini nəzərə çatdırdı.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Herbert Salber, European Union Special Representative for the South Caucasus
05 December 2015 04:13
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Herbert Salber, European Union Special Representative for the South Caucasus on the sidelines of the 22th meeting of the OSCE Ministerial Council in Belgrade on December 3, 2015.
During the meeting the sides exchanged views on the process of negotiations over the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs.
It was mentioned that the conflict constitutes main threat to the regional peace and security.
Minister Elmar Mammadyarov stressed the importance of expressing the EU’s firm and unequivocal position in regards with the conflict based on the principles of international law and the Charter of the United Nations.
He went on to add that the incidents and violations of cease-fire in the line of contact between Armenian and Azerbaijani forces and through the borders of two countries occur due to the illegal presence of Armenian troops in the occupied territories of Azerbaijan.
The Minister mentioned that putting an end to the agression of Armenia against Azerbaijan and withdrawal of Armenian troops from the occupied territories would be an important confidence-building measure, and also he emphasized the importance of establishing contacts and dialogue between the Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan.