Mətbuat şərhi 01 aprel 2016 20:38
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) Baş direktoru Yukiya Amano ilə görüşüb
01 aprel 2016 20:38
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vaşinqton Nüvə Təhlükəsizliyi Sammiti çərçivəsində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) Baş direktoru Yukiya Amano ilə görüşüb.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və AEBA arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edərək, ölkəmizin bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Nüvə materialının fiziki mühafizəsi haqqında Konvensiyaya Düzəlişin Azərbaycan Respublikası tərəfindən təsdiq edilməsi barədə sənədi depozitari rolunda çıxış edən AEBA-nın Baş direktora təqdim etdi.
AEBA Baş direktoru ölkəmizin sözügedən Düzəlişi təsdiq etməsinin sənədin qüvvəyə minməsi istiqamətində həyata keçirilən səylərə əhəmiyyətli töhfə verdiyini vurğulayaraq, dərin təşəkkürünü bildirdi. AEBA tərəfi son zamanlar bu sahədə böyük irəliləyişlər əldə edildiyini və yaxın vaxtlarda Düzəlişin qüvvəyə minəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd etdi.
Yukiya Amano daha sonra səhiyyə, kənd təsərrüfatı, sənaye və su ehtiyatlarının idarə edilməsi kimi sahələrdə nüvə texnologiyalarının tətbiq olunması barədə məlumat verdi. AEBA-nın öz təcrübəsi ilə xərçəng və şəkərli diabet kimi xəstəliklərin müalicəsində, habelə dünyada yayılmaqda olan təhlükəli viruslarla mübarizədə yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Y.Amano AEBA ilə ölkəmiz arasında həyata keçirilən Texniki Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində Milli Onkologiya Mərkəzinin nəzdində Nüvə Təbabəti Mərkəzinin təsis edilməsinə görə razılığını ifadə edərək, cari ilin 15 aprel tarixində sözügedən mərkəzin açılışında yüksək vəzifəli AEBA rəsmisinin də iştirak edəcəyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov su ehtiyatlarının idarə edilməsi və kənd təsərrüfatı kimi sahələr də daxil olmaqla, AEBA ilə əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdirilməsinin və bu məqsədlə AEBA mütəxəssisləri ilə məsləhətləşmələrin intensivləşdirilməsinin ölkəmiz üçün maraq kəsb etdiyini vurğuladı.
Görüş zamanı həmçinin Ermənistanda yerləşən və bölgəmiz üçün ciddi təhlükə mənbəyi olan köhnəlmiş “Metsamor” atom elektrik stansiyasının fəaliyyətindən irəli gələn təhdidlər əsas müzakirə mövzusu oldu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Yukiya Amano, Director General of the International Atomic Energy Agency
01 April 2016 20:38
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Yukiya Amano, Director General of the International Atomic Energy Agency on the sidelines of the Nuclear Security Summit in Washington.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressed satisfaction with cooperation between Azerbaijan and International Atomic Energy Agency (IAEA) and said that our country remains interested in the development of these relations.
Foreign Minister presented to IAEA Director General Yukiya Amano in his capacity as a depositary a ratified document by the Republic of Azerbaijan on the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material.
Stressing the significant contribution of the approval of the Amendments by our country to the efforts carried out towards entry into force of the document, IAEA Director General Yukiya Amano expressed his deep gratitude. IAEA side noted that substantial progress has been achieved in this field and expressed hope that the Amendments will come into force soon.
Yukiyo Amano briefed about the application of nuclear technologies in the fields as health, agriculture, management of industrial and water reserves. He also added that IAEA is taking active part in the treatment of illnesses such as cancer and diabetes, as well as the fight against infectious viruses which are spreading around the world.
Expressing his satisfaction for the establishment of the Nuclear Medicine Center under the National Oncology Center in the frame of Technical Cooperation Program between IAEA and our country, he mentioned that IAEA officials will attend the opening ceremony of this center on the 15th of April 2016.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov emphasized the interest of our country in the development of cooperation in various fields, including the management of water reserves and agriculture with IAEA and stressed in this regard the importance of intensifying consultations with IAEA experts.
At the meeting, the sides also discussed the operation of obsolete “Metsamor” nuclear station in the territory of Armenia which constitutes a serious threat and danger for the entire region.