Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT Parlament Assambleyasının sədrinin müavinləri Georgi Tsereteli və Kent Harstedtin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
26 yanvar 2016 07:05
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT Parlament Assambleyasının sədrinin müavinləri Georgi Tsereteli və Kent Harstedtin başçılıq etdiyi, ATƏT PA-nın baş katibi Roberto Montellanın və digər rəsmilərin daxil olduğu nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə ATƏT PA ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin yolları müzakirə edildi və tərəflər arasında konstruktiv dialoq və anlaşma ruhunda yeni mərhələdə əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesi haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Münaqişənin regional sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdid olduğu qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov beynəlxalq hüququn prinsipləri və BMT nizamnaməsinə uyğun olaraq münaqişənin həlli ilə əlaqədar bütün beynəlxalq təşkilatların töhfəsinin və rolunun təqdir edildiyini bildirdi. O, ərazi bütövlüyünün pozulması kimi həssas və ciddi məsələnin beynəlxalq təşkilatların gündəliyinə çıxarılmasının hər bir dövlətin suveren hüququ olduğunu nəzərə çatdırdı.
Parlament diplomatiyasının əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən Nazir Elmar Məmmədyarov, ölkəmizin bu istiqamətdə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
ATƏT Parlament Assambleyasının sədri İlkka Kanervanın xəstəliyi ilə bağlı Azərbaycana səfər edə bilməməsini təəssüflə qeyd edən Georgi Tsereteli 2014-cü ildə ATƏT PA-nın Bakıda illik sessiyasının yüksək səviyyədə keçirildiyini məmnunluqla xatırladı və Azərbaycanın fəal surətdə ATƏT PA-nın işinə töhfə verdiyini qeyd etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by George Tsereteli, and Kent Harstedt, Vice-Presidents of the OSCE Parliamentary Assembly
26 January 2016 07:05
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by George Tsereteli, and Kent Harstedt, Vice-Presidents of the OSCE Parliamentary Assembly which also included Roberto Montella, Secretary General of the OSCE Parliamentary Assembly, and other officials.
At the meeting the sides discussed ways on development of cooperation between Azerbaijan and the OSCE Parliamentary Assembly and highlighted the importance of enhancement of bilateral relations based on the spirit of constructive dialogue and mutual understanding.
The sides also exchanged views on the negotiation process towards the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs. It was mentioned that the conflict constitutes a major threat to the regional peace and security.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the contribution and role of all international organizations to the settlement of conflict based on the principles of international law and the Charter of the United Nations are appreciated. He added that it is sovereign right of every country to bring the issue of serious concern to the agenda of relevant international organizations.
Furthermore, he mentioned that the fact of unacceptability and unsustainability of status-quo was recognized by OSCE MG co-chairs and international community at large. Adding that armed forces of Armenia have to be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan to achieve progress in the settlement of conflict, Minister stressed the inadmissibility of attempts aimed at altering the internationally recognized borders of states by use force.
Georgi Tsereteli expressed his regrets that due to his health condition, Chairman of the OSCE Parliamentary Assembly was unable to pay visit to Azerbaijan and was delighted to recall the very successful annual session of the OSCE PA held in Baku in 2014. He also commended Azerbaijan's substantial contributions to the work of OSCE PA.