Mətbuat şərhi 28 may 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT Parlament Assambleyasının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Kristian Vigenini qəbul edib
Görüşdə Azərbaycanla ATƏT Parlament Assambleyası arasında əməkdaşlığın gələcək perspektivləri, regional məsələlər, eləcə də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair son vəziyyət, eləcə də ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin Vyanada münaqişə ilə bağlı yüksək səviyyəli görüşü haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov güc tətbiq edərək, dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu vurğuladı. O əlavə etdi ki, münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistanın işğalçı silahlı qüvvələri işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı və işğal faktına son qoyulmalıdır.
Kristian Vigeni Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə parlament dəstəyinin artırılmasının vacibliyini vurğuladı.
Görüşdə həmçinin ATƏT PA və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları və ATƏT-in gündəliyində duran aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Kristian Vigenin, the OSCE Parliamentary Assembly's Special Representative on the South Caucasus
At the meeting, the sides exchanged their views on the future perspecticves of cooperation between Azerbaijan and the OSCE Parliamentary Assembly, regional issues, as well as the Armenia-Azerbaijan conflict.
Giving brief update about the latest situation on the Armenia-Azerbaijan conflict and the meeting of the Presidents of Azerbaijan and Armenia with OSCE Minsk Group Co-chairs in Vienna, Minister Elmar Mammadyarov stressed inadmissibility of altering the internationally recognized borders of states by use of force. Furthermore, he added that for the resolution of conflict, first of all, armed forces of Armenia have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan and the fact of occupation must be ended.
Kristian Vigenin emphasized the importance of increasing the support by parliaments for the peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict.
The sides exchanged views on the ways of developing the cooperation between Azerbaijan and OSCE PA, as well as the actual issues on the agenda of OSCE.