Mətbuat şərhi 18 mart 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Günther Baxleri qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Günther Baxlerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Almaniyanın ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədri statusunda prioritetləri, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və ATƏT-lə Azərbaycan arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın əsl məqsədinin müxtəlif təxribatçı əməllərlə danışıqlar prosesinə xələl gətirmək, işğal və təcavüzə əsaslanan mövcud status kvonu davam etdirmək və Azərbaycan ərazilərini ilhaq etmək olduğunu vurğuladı. İnsidentlərin araşdırılması kimi texniki məsələnin qəsdən gündəmə gətirilməsinin Ermənistanın münaqişənin həllindən diqqəti yayındırmaq cəhdlərindən biri olduğunu nəzərə çatdırdı.
O, insidentlərin araşdırılması kimi texniki məsələnin Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması prosesinin tərkib hissəsi olaraq, nəzərdən keçirilə biləcəyini dedi.
Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun bütün üzvlərinin münaqişənin həllinə töhfə verməsinin və tam tərkibdə Minsk Qrupunun toplantılarının keçirilməsinin zəruri olduğunu vurğuladı.
Nazir bildirdi ki, münaqişənin həlli üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsasən ilk növbədə Ermənistan qoşunlarının bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı, işğal və təcavüz faktına son qoyulmalı, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin olunmalıdır.
Günter Baxler ətraflı məlumata görə təşəkkürünü ifadə etdi. Hal-hazırda ATƏT-in Fəaliyyətdə olan Sədri kimi Almaniyanın prioritetləri haqqında məlumat verərək, regional sülh və sabitlik üçün təhlükə olan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə xüsusi diqqət ayrıldığını bildirdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Guenther Baechler, Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the Southern Caucasus
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Guenther Baechler, Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the Southern Caucasus.
At the meeting, the sides exchanged views on the priorities of Germany in the capacity of Acting OSCE Chairperson-in-Office, Armenia-Azerbaijan conflict and the current status and prospects for future development of relations between Azerbaijan and OSCE.
Minister Elmar Mammadyarov briefing about the negotiations process over the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, underlined that as a main goal Armenia pursues deliberate policy to inflict damage to the negotiations process with provocative actions, to maintain the current status-quo, which is based on occupation and aggression and to conduct annexation of Azerbaijan’s occupied territories. He mentioned that bringing the technical issue such as the investigation of incidents intentionally into the agenda, is one of Armenia’s attempts to divert the attention from the resolution of the conflict.
He added that the technical issue such as the investigation of incidents could be considered as part of the process envisaging the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov emphasized the importance of the contribution of all Minsk Group Member States to the settlement of the conflict and holding meetings of the Minsk Group with the participation of all Member States.
The Minister highlighted that, for the resolution of the conflict, first and foremost, according to the relevant resolutions of UN Security Council the armed forced of Armenia must be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan, the fact of occupation and aggression has to be ended and the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders have to be ensured.
Guenther Baechler expressed his gratitude for the comprehensive information. Briefing about the priorities of current OSCE Chairperson-in-Office, he noted that they pay particular attention for the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict which constitutes the main threat for the regional peace and security.