Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Demokratik təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun direktoru Maykl Link ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 3 dekabr 2015-ci il tarixində Belqradda keçirilən ATƏT Nazirlər Şurasının 22-ci iclası çərçivəsində ATƏT-in Demokratik təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun direktoru Maykl Link ilə görüşüb.
Nazir Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Demokratik təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun cari ilin 1 noyabr tarixində Azərbaycanda keçirilmiş parlament seçkilərini müşahidə etməkdən imtina etməsinin onun mandatına zidd olduğunu bildirdi. Azərbaycanın məntiqə əsaslanan və konstruktiv əməkdaşlıq çağırışlarına baxmayaraq, qurum tərəfindən belə bir addımın atılmasının onun müstəqilliyi və qərəzsizliyini sual altına qoyduğunu vurğuladı.
Nazir Demokratik təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun hansı prinsip və metodologiyaya əsasında bu cür mövqe tutmasının araşdırılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırdı.
Maykl Link ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Hüquqları Bürosunun təşkilata üzv olan bütün dövlətlərlə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı və hazır olduğunu bildirərək, qurumun gələcəkdə bu istiqamətdə səylərini daha da artıracağını qeyd etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Michael Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
04 December 2015 04:41
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Michael Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights on the sidelines of the 22nd OSCE Ministerial Council held in Belgrade on December 3, 2015.
Minister Elmar Mammadyarov noted that refusal of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights to observe the parliamentary elections held in Azerbaijan on November 1, 2015, is contrary to its mandate. He emphasized that despite of Azerbaijan’s logical and constructive calls for cooperation such action taken by the Office puts under question its independency and impartiality.
Minister highlighted the importance of investigating the principles and methodology based on which the Office exhibited such an unconstructive attitude.
Noting that the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights is interested and stands ready for cooperation with all OSCE Member States, Michael Link stressed that the Office will continue to intensify its efforts in this regard.