12 oktyabr 2019 04:38
Tofiq Məsim oğlu Qasımov 1938-ci il aprеlin 10-da Azərbaycanın Ağdaş rayonunun Ləki kəndində anadan olmuşdur. 1955-1960-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika-riyaziyyat fakültəsində təhsil almış, Universitetdə Stalin təqaüdçüsü olmuşdur. Universiteti bitirdikdən sonra Azərbaycan Еlmlər Akadеmiyasının Fizika İnstitutunda işə başlamışdır.
T.Qasımov, SSRİ Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda aspirant kimi təhsilini davam etdirmiş və 1969-cu ildə elmlər namizədi dərəcəsi almışdır.
1987-ci ildən siyasi fəaliyyətə başlamışdır. Еlmlər Akadеmiyasının bir qrup əməkdaşı ilə birlikdə əvvəlcə “Bakı Alimlər Klubu”nu yaratmışdır. Onun və digər qurumların əsasında sonradan Azərbaycan Xalq Cəbhəsi təşkil еdilmişdir. O, Azərbaycan Xalq Cəbhəsinin nizamnaməsinin hazırlanmasında iştirak etmiş və AXC-nin idarə heyətinin üzvü olmuşdur.
Azərbaycan SSR xalq deputatı seçilmiş, Azərbaycan Ali Sovetinin 1990-cı ilin yanvarın 22-də çağırılmış fövqəladə sessiyasının işində iştirak etmişdir. Həmin sessiyada Sovet Ordusunun Bakıda törətdikləri cinayətləri tədqiq etmək üçün yaradılmış Azərbaycan Ali Sovetinin İstintaq Komissiyasına üzv seçilmişdir.
T.Qasımov 1990-cı ilin fеvral ayında Moskvaya еzam еdilmiş və 100-dən artıq xarici media nümayəndələri və müxbirlərlə görüş kеçirərək 20 Yanvar qırğını barədə məlumat vеrmişdir.
1992-ci ilin may ayında Xarici İşlər naziri təyin еdilmiş və 1993-cü il iyunun 26-dək bu vəzifədə çalışmışdır. Bu müddətdə Azərbaycanın 150-yə yaxın xarici ölkə ilə diplomatik əlaqələri qurulmuş, bəzi böyük dövlətlərin Azərbaycanda, Azərbaycanın bu dövlətlərdə səfirlikləri açılmışdır. Onun nazir işlədiyi müddətdə Azərbaycan Respublikası, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qara dəniz İqtisadi Əməkdaşlığı Təşkilatına və bir çox digər təşkilatlara üzv olmuşdur.

12 October 2019 04:38
Tofig Masim oghlu Gasimov was born on April 10, 1938 in the Laki  village of Agdash district of Azerbaijan. In 1955-1960, he studied at the Faculty of Physics and Mathematics of the Azerbaijan State University, and was a Stalin scholarship receiver at the University. After graduating from the University, he started working at the Institute of Physics of the Academy of Sciences of Azerbaijan.
T.Gasimov continued with his postgraduate studies at the Institute of Physics of the USSR Academy of Sciences, and in 1969 obtained his PhD degree.
Since 1987 T.Gasimov has been involved in politics. At first, together with a group of scientists from the Academy of Sciences, he founded the Baku Scientists Club. On the basis of this club and other bodies, the Popular Front of Azerbaijan (PFA) was later established. T.Gasimov participated in drafting the PFA Charter and was one of its board members.
He was elected people’s deputy of the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan and participated in the extraordinary session of the Supreme Soviet of Azerbaijan convened on January 22, 1990. At that session, he was elected a member of the Investigation Committee of the Supreme Soviet of Azerbaijan established to investigate the crimes committed in Baku by the Soviet Army.
He was sent to Moscow on February 1990, and during his stay, he disseminated truth about the January tragedy to more than 100 foreign media representatives and journalists.
In May 1992, he was appointed the Minister of Foreign Affairs and served until June 26, 1993. During this time, Azerbaijan established diplomatic relations with approximately 150 foreign countries; the embassies of several great powers were opened in Azerbaijan and vice versa. During his tenure as Minister, the Republic of Azerbaijan joined the Organization for Economic Cooperation, the Organization of the Black Sea Economic Cooperation and many others.