Mətbuat şərhi 20 fevral 2016
Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan və Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin Beşinci Üçtərəfli Görüşünün Tbilisi bəyannaməsi
TBİLİSİ BƏYANNAMƏSİ
Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan və Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin Beşinci Üçtərəfli Görüşü
Tbilisi, 19 fevral 2016-cı il
Gürcüstanin xarici işlər naziri cənab Mixeil Canelidzenin dəvəti ilə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri cənab Mevlüt Çavuşoğlunun iştirakı ilə 19 fevral 2016-cı il tarixində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin Beşinci Üçtərəfli Görüşü keçirilmişdir.
Üçtərəfli formatda müntəzəm görüşlərin keçirilməsindən məmnunluq ifadə etdilər və regionda sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin möhkəmləndirilməsi naminə bölüşdükləri niyyətlərini bir daha qeyd etdilər,
Üç ölkə arasında yüksək səviyyəli ikitərəfli və üçtərəfli əlaqələri alqışladılar və strateji tərəfdaşlıq və siyasi dialoqun, eləcə də regional layihələrin həyata keçirməsində strateji əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə dair əzmlərini bir daha qeyd etdilər,
Xarici işlər nazirlərinin əvvəlki Üçtərəfli Görüşlərində qəbul olunmuş Trabzon Bəyannaməsi, Batumi Birgə Kommünikesi, Gəncə və Qars Bəyannamələrindəki öhdəliklərinə sadiqliklərini vurğuladılar,
17-18 fevral 2016-cı il tarixlərində müvafiq olaraq Ankara və Diyarbəkrdə törədilmiş, mülki əhali və hərbi qulluqçuları hədəfə almış 35-dən çox insanın ölümü, çoxsaylı insanın yaralanması ilə nəticələnmiş dəhşətli terror hücumlarını ən ağır sözlərlə mühakimə etdilər və bir daha terrorizmin əsl mahiyyətini ifşa etdilər. Azərbaycan və Gürcüstan xarici işlər nazirləri Türkiyə ilə sarsılmaz həmrəyliklərini bir daha təsdiq etdilər, türk xalqına dərin başsağlığı verdilər və terror hədəsi ilə mübarizədə Türkiyə ilə möhkəm tərəfdaşlıqlarını bir daha qeyd etdilər.
Vurğuladılar ki, regionda mövcud olan münaqişələr sülh, sabitlik və iqtisadi inkişafa mane olur və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə müvafiq olaraq, dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyü prinsipləri əsasında dinc yolla həll olunmasını tələb edir,
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərindəki münaqişənin, Gürcüstanın Abxaziya və Tsxinvali/Cənubi Osetiya regionundakı münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında, eləcə də BMT, ATƏT və Avropa Şurasının müvafiq qətnamə və qərarlarına müvafiq olaraq ən tez bir müddətdə sülh yolu ilə nizamlanmasının əlahiddə vacibliyini bir daha qeyd etdilər,
İqtisadiyyat nazirlərinin dördüncü görüşü və 6 mart 2015-ci il tarixində Batumidə keçirilmiş Üçtərəfli İşgüzar Forum, 2 aprel və 17 dekabr 2015-ci il tarixlərində müvafiq olaraq Tbilisi və İstanbulda keçirilmiş Müdafiə nazirlərinin ikinci və üçüncü görüşləri və 5 may 2015-ci il tarixində Ankarada keçirilmiş Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargah rəislərinin görüşündən məmnunluq ifadə etdilər,
Enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığı vurğuladılar. Bu xüsusda, 12 fevral 2015-ci il tarixində Bakıda keçirilmiş Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının birinci görüşünü, 17 mart 2015-ci il tarixində Qarsda keçirilmiş “Trans-Anadolu Qaz boru kəməri”nin (TANAP) təməl qoyma mərasimini alqışladılar və Cənub Qaz Dəhlizinin inkişaf etdirilməsi, eləcə də Xəzər dənizi hövzəsindən Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə vasitəsilə qərb bazarlarına karbohidrat ehtiyatlarının nəqlini nəzərdə tutan digər layihələrə tam dəstəklərini ifadə etdilər. Onlar cəlb olunan bütün ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsində bu layihələrin həlledici rolunu vurğuladılar,
Nəqliyyat, enerji, ticarət sahələrində və “İpək Yolu” marşrutu üzrə insanlararası əlaqələrin yaradılmasında əməkdaşlığı daha da gücləndirəcək tarixi “İpək Yolu”nun bərpa olunmasında üç ölkənin xüsusi rolunu vurğuladılar və 15-16 oktyabr 2015-ci il tarixlərində Tbilisi İpək Yolu Forumunun uğurlu təşkilini alqışladılar,
Asiya və Avropa arasında rəqabətli nəqliyyat daşımalarının asanlaşdırılmasında Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun əhəmiyyətli rolunu vurğuladılar, 2015-ci ildə dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin uğurlu sınağını məmnunluqla qeyd etdilər və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun ən qısa müddətdə fəaliyyətə başlamasının böyük əhəmiyyətini bir daha qeyd etdilər. Bu xüsusda, 12 fevral 2016-cı il tarixində Tbilisidə keçirilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Əlaqələndirmə Şurasının üçtərəfli Nazirlər görüşündəki məhsuldar məsləhətləşmələri alqışladılar,
2015-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyədən keçməklə Avropaya çatan “İpək Yolu” marşrutu üzrə Çindən ilk tranzit konteyner qatarının keçməsini alqışladılar və multi-modal imkanlara malik trans-regional infrastrukturun inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar,
Türkiyə, Gürcüstan, Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələrindən keçməklə, Qara dəniz və Xəzər dənizi vasitəsilə Avropanı Asiya ilə birləşdirən Şərq-Qərb/Orta nəqliyyat dəhlizinin əhəmiyyətini vurğuladılar (dəmir yolu və avtomobil nəqliyyatına dair birgə layihələrin reallaşdırılması və “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” və Anakliyadakı “Yeni Dərin Dəniz Limanı”, eləcə də Türkiyənin Qara dəniz sahillərində yerləşən dəniz limanlarının inkişaf etdirilməsi xüsusi olaraq qeyd edildi),
Ticarət dövriyyəsi, üç ölkədən keçən yuxarıda adı qeyd olunmuş nəqliyyat dəhlizinin rəqabətliliyi və cəlbediciliyini artırmaq məqsədilə tariflərin yüksək əhəmiyyətini vurğuladılar,
İştirakçı, həmçinin digər əlaqəli ölkələr üçün əsas olan nəqliyyat və neft-qaz infrastrukturunun davamlı, sabit və təhlükəsiz inkişafının təmin edilməsinin böyük əhəmiyyətini vurğuladılar,
Nəqliyyat dəhlizinin rəqabətliliyinin artırılması və onun beynəlxalq səviyyədə birgə təşviq edilməsi məqsədilə üç ölkənin müvafiq dövlət qurumlarının üçtərəfli görüşlərinin keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar,
Üç ölkənin özəl sektoru üçün Gürcüstan-Aİ AA/DCFTA tərəfindən təqdim olunan imkanları qeyd etdilər,
2013-2015-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş Üçtərəfli Sahəvi Əməkdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planı çərçivəsində üçtərəfli layihələrin həyata keçirilməsiniqiymətləndirdilər və turizm, enerji, kənd təsərrüfatı, ətraf mühitin mühafizəsi, humanitar,gənclər və idman sahələrində sahəvi əməkdaşlığın mövcud potensialından tam istifadənin vacibliyini vurğuladılar,
Üç ölkənin dövlət institutları və özəl sektorunun iştırakı ilə enerji, nəqliyyat, turizm və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən tematik üçtərəfli biznes forumlar təşkil etmək üçün müvafiq nazirliklərə tövsiyə vermək barədə razılığa gəldilər,
Qarşılıqlı maraq kəsb edən regional və qlobal məsələlərə dair üçtərəfli dialoqu daha da genişləndirmək, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində koordinasiyanı gücləndirmək üçün qətiliklərini yenidən təsdiq etdilər,

Tbilisi statement of the Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Georgia and the Republic of Türkiye
TBILISI STATEMENT
the Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the
Republic of Azerbaijan, Georgia and the Republic of Türkiye
Tbilisi, 19 February 2016
At the invitation of H.E. Mikheil Janelidze, Minister of Foreign Affairs of Georgia and with participation of H.E. Elmar Mаmmаdyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and H.E. Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, the Fifth Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the three countries was held in Tbilisi, Georgia, on 19 February 2016.
expressed satisfaction with the regular meetings in trilateral format and reiterated their shared aspiration for strengthening peace, security and stability in the region,
welcomed the high-level bilateral and trilateral relations of the three countries and reiterated determination to further deepening strategic partnership and political dialogue, as well as cooperation for the realization of the regional projects,
emphasized their commitment to the Trabzon Declaration, the Batumi Joint Communiqué, the Ganja and Kars Statements adopted in the previous Trilateral Meetings of the Ministers of Foreign Affairs,
condemned in the strongest possible terms, the heinous terrorist attacks in Ankara and Diyarbakir on 17 and 18 February 2016, respectively, which targeted civilians and military personnel alike, left more than 35 dead, scores injured, and once again exposed the true nature of terrorism. The Foreign Ministers of Azerbaijan and Georgia reaffirmed their unwavering solidarity with Türkiye, extended their deepest condolences to the Turkish nation and reiterated their strong partnership with Türkiye in combating the shared threat of terrorism.
stressed that existing conflicts in the region undermine peace, stability and economic development and require peaceful resolutions based on the principles of respecting sovereignty and territorial integrity of the states, in compliance with the principles of international law,
reiterated the utmost importance of the earliest peaceful settlement of the conflict in and around Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan and the conflict in the Georgian regions of Abkhazia and Tskhinvali region/South Ossetia on the basis of principles and norms of international law, particularly, sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of states, as well as in accordance with relevant resolutions and decisions of the UN, the OSCE and the CoE,
expressed satisfaction with the fourth meeting of the Ministers of Economy and the Trilateral Business Forum, held on 6 March 2015 in Batumi, the second and third meetings of the Ministers of Defence held on 2 April and 17 December 2015 in Tbilisi and Istanbul respectively, and the meeting of the Chiefs of General Staff of the Armed Forces held on 5 May 2015 in Ankara,
highlighted the successful cooperation in the field of energy. In this regard, welcomed the first meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council held in Baku on 12 February 2015, the ground-breaking ceremony of the Trans Anatolian Pipeline (TANAP) held on 17 March 2015 in Kars and expressed their full support for the development of the Southern Gas Corridor, as well as for other projects aimed at transporting hydrocarbons from the Caspian basin to the western markets through Azerbaijan, Georgia and Türkiye. They underlined the decisive role of these projects in enhancing the energy security of all the countries involved,
underlined the special role of the three countries in revitalization of the historic Silk Road, which will further enhance cooperation in the fields of transport, energy, trade and people-to-people contacts across the Silk Road route and welcomed successful organization of the Tbilisi Silk Road Forum on 15-16 October 2015,
highlighted the key role of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway in facilitating competitive transportation between Asia and Europe, noted with content successful testing of the Georgian section of the railway in 2015 and reiterated utmost importance of the earliest start of operation of the BTK railway. In this regard, welcomed the fruitful consultations at the trilateral Ministerial meeting of the BTK railway Coordination Council held in Tbilisi on 12 February 2016,
welcomed the passage of the first transit container train from China on the Silk Road route reaching Europe via Azerbaijan, Georgia and Türkiye in December 2015 and underlined significance of the development of trans-regional infrastructure with multi-modal capabilities,
underlined the importance of the East-West/Middle transport corridor linking Europe with Asia through Türkiye, Georgia, Azerbaijan and the Central Asian countries via the Black Sea and the Caspian Sea (realization of joint projects regarding rail and road transportation and development of sea ports such as Baku International Sea Trade Port and New Deep Sea Port in Anaklia as well as those along the Turkish Black Sea coast),
underscored the high importance of tariffs for the purpose of increasing trade turnover, competitiveness and attractiveness of above-mentioned transport corridor through the three countries,
emphasized the utmost importance of ensuring the continuous, stable and safe operation of the transport and oil-and-gas infrastructure that is essential for participating countries, as well as other related countries,
stressed the importance of holding trilateral meetings of the relevant authorities of the three countries with the aim of enhancing competitiveness of the transport corridor and jointly promoting it at the international level,
took note of the opportunities offered by Georgia-EU AA/DCFTA for the private sector of the three countries,
appreciated the realization of the trilateral projects envisaged by the Trilateral Sectoral Cooperation Action Plan for 2013-2015 and stressed the need of fully utilizing existing potential of sectorial cooperation in the fields such as energy, agriculture, tourism, environment protection, humanitarian, youth and sport,
agreed to recommend to the relevant ministries to organize thematic trilateral business forums on energy, transport, tourism and other areas of mutual interest, with participation of state institutions and private sector of the three countries,
reconfirmed their determination to further intensify trilateral dialogue on regional and global issues of common interest, as well as enhance coordination within the frames of the international organizations,