Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Şərq tərəfdaşlığında iştirak edən ölkələrin xarici işlər nazirlərinin 6-cı görüşündə çıxışı
Şərq tərəfdaşlığında iştirak edən ölkələrin xarici işlər nazirlərinin 6-cı görüşündə çıxışı,
20 aprel 2015-ci il, Lüksemburq
Xanım Moqerini,
Vilnüs sammitindən sonrakı hadisələr təəssüf ki, digər münaqişənin başlanması da daxil olmaqla, bütün Şərq Tərəfdaşlığı regionuna çoxsaylı çağırışlar gətirmişdir. Şərq Tərəfdaşlığı məkanında bütün münaqişələr oxşar ssenari üzrə cərəyan etmiş və ərazi bütövlüyünün pozulması, işğal və separatizm kimi eyni ağır nəticələrə gətirib çıxarmışdır. Artıq regiondakı bütün münaqişələrin həllinə münasibətdə yekdil mövqe və həmrəylik nümayiş etdirməyin vaxtıdır.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi Şərq Tərəfdaşlığının çoxtərəfli çərçivəsindən tam istifadə edilməsi üçün mane olaraq qalmaqdadır və Aİ-nin birbaşa qonşuluğunda ciddi təhlükə olmaqda davam edir. Biz bununla əlaqədar olaraq Aİ-nin Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığına ardıcıl öhdəliyi ilə regionda mövcud olan təhlükəsizlik çağırışlarına qəti cavab nümayiş etdirməsini gözləyirik və BMT Təhlükəsizlik Şurasının bununla əlaqədar olaraq qəbul etdiyi müvafiq qətnamələrinin çox tezliklə yerinə yetirilməsinə israrla çağırırıq. Biz Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsinin region xalqları və bütün beynəlxalq ictimaiyyətin uzun müddət gözlədiyi sülh və təhlükəsizlik gətirəcəyinə qətiyyətlə inanırıq.
Azərbaycan böyük sülh sazişinin layihəsi üzərində işə başlamaq və regiona sülh və sabitlik gətirmək üçün ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin çağırışlarına dəfələrlə hazırlığını ifadə etmişdir.
Təhlükəsizliklə bağlı davamlı problemlərin olmasına baxmayaraq, Vilnüsdən sonrakı dövrdə Azərbaycan-Aİ ikitərəfli münasibətlərində əhəmiyyətli irəliləyiş qeydə alınmışdır. Enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşmasında Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən konkret tədbirlər sayəsində əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etmişdir. Cənub Qaz Dəhlizinin Bakıda və daha sonra TANAP-ın Türkiyənin Qars şəhərindəki təməlqoyma mərasimləri Azərbaycanın Avropa bazarına alternativ qaz təchizatın qətiyyətli öhdəliyinin aydın təzahürü idi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, zati-aliləri cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü və Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti cənab Maroş Şefçoviçin dəstəyi ilə Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının ilk iclası 12 fevral 2015-ci il tarixində Bakı şəhərində keçirildi. Növbəti iclasın yaxın zamanda Türkiyədə keçirilməsi planlaşdırılır.
Vilnüs Sammiti zamanı və ondan sonra Mobillik üzrə tərəfdaşlıq, viza sadələşdirilməsi və readmissiya sazişlərinin imzalanması ümumi məqsədlərimizin praktik icrası üçün zəruri əsas yaratmışdır.
Azərbaycan Aİ tərəfindən Avropa Qonşuluq Siyasətinin əsaslı şəkildə nəzərdən keçirilməsi üçün başlanılan ictimai məsləhətləşmələri müsbət qiymətləndirir.
Bununla əlaqədar olaraq, mən AQS-in nəzərdən keçirilməsində 4 mühüm məqam – fərqləndirmə, sahiblik, fokuslaşma və çeviklik üzrə müşahidələrimi bölüşmək istərdim.
Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığının ikitərəfli səviyyədə daha böyük fərqləndirmə siyasətinin ilkin şərti kimi prioritet-verilən və layihə-əsaslı əməkdaşlığın qarşılıqlı fayda üçün müsbət nəticə vəd etməsindən əmindir. Bu prioritetlər Azərbaycanın geo-iqtisadi əhəmiyyəti və geosiyasi mövqeyi, eləcə də, onun xarici siyasətinin əsas prinsipləri nəzərə alınaraq işlənib hazırlanmalıdır.
Sahiblik bərabər tərəfdaşlıq və tərəflərin universal dəyərlərin və beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinə qarşılıqlı sadiqliyindən başlamalıdır, çünki onlar tərəflər arasında etibarlı münasibətlərin qurulmasının özülünü təşkil edir. Bu amil tərəfdaşlara münasibətdə seçici yanaşmaların istifadəsi nəticəsində tərəfdaşların Aİ-yə yaxınlaşmasına mənfi təsir göstərdiyi Şərq Tərəfdaşlığı coğrafiyasında Aİ-nin iştirakının müvəffəqiyyəti üçün həyati əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan Aİ-nin diqqətini tərəfdaş ölkələrin inkişaf etdirmək istədiyi xüsusi əməkdaşlıq sahələri üzərində cəmləşdirməsi məsələsinə sadiqliyini dəstəkləyir. Bu Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığında maraqların birləşdirilməsi və faydaların müəyyən edilməsinə kömək edəcəkdir. Aİ ilə əməkdaşlıq çərçivəsində iqtisadi inkişaf, enerji, internet bağlılığı (nəqliyyat, İKT, ümumi aviasiya məkanı), miqrasiya və mobilliyi təşviq etmək Azərbaycanın marağındadır. Eyni zamanda Aİ-nin AQS zonasında dini dialoq və mədəni müxtəlifliyi təşviq etmək niyyətini nəzərə alaraq, Azərbaycan mövcud çoxmədəniyyətli cəmiyyət üzrə həyat qabiliyyətli təcrübəsini paylaşmaqda çox maraqlıdır.
Azərbaycan hər iki tərəfin əvvəlki prinsiplərin tələblərini yerinə yetirə bildikləri halda çevikliyin asanlıqla icra edilə biləcəyinə inanır. AQS tarixi göstərmişdir ki, Aİ siyasətinin tərəfdaşlara uyğunlaşdırılmasında çətinliklər davamlı olaraq “bir ölçü hamıya uyğundur” siyasəti, fərdi ehtiyacların səhv hesablanması, dəyərlər və maraqlar arasında ifrat qarşılıqlı asılılığın təhkim edilməsindən qaynaqlanır.
Bütün bunları nəzərə alaraq, Azərbaycan strateji tərəfdaşlıq ruhunda Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığında maraqlı olduğunu bir daha vurğulayır.
Azərbaycan iyun ayında Avropa tarixində əsas idman hadisələrindən biri olan və qitə üçün çox maraqlı və idmanın çox növünü əhatə edən innovativ tədbirə, ilk Avropa oyunlarına ev sahibliyi edəcəkdir.

Press release 20 April 2015
Statement of Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 6th meeting of Eastern Partnership Foreign Ministers Meeting
Statement of Mr. Elmar Mammadyarov,
at the 6th meeting of Eastern Partnership Foreign Ministers Meeting
20 April 2015, Luxembourg
Post-Vilnius developments, unfortunately, brought many challenges to the overall EaP region, including launching of another conflict. All conflicts in the EaP area have undergone the similar scenario and brought the same grave consequences – violation of territorial integrity, occupation and separatism. Now it is high time to demonstrate a unified stance and solidarity towards settlement of all conflicts in the region.
Armenia-Azerbaijan conflict remains a stumbling stone for making full use of multilateral framework of Eastern Partnership and keeps posing a serious threat in EU’s immediate neighborhood. Therefore, we expect EU to demonstrate a firm response to security challenges that persist in the region by consistent commitment to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of international borders of the Republic of Azerbaijan and urge for soonest implementation of respective United Nations Security Council resolutions adopted in this regard. We strongly believe that de-occupation of the territories of Azerbaijan will bring long-awaited by the people of the region and all international community peace and security.
Azerbaijan for a numerous times expressed its readiness to the calls of OSCE Minsk Group Co-Chairs to begin drafting Comprehensive Peace Agreement and bring peace and stability to the region.
Despite persisting security challenges, post-Vilnius period has registered a considerable progress in Azerbaijan-EU bilateral cooperation. Strategic partnership in the field of energy has evolved considerably thanks to the concrete steps taken by Azerbaijan in the realization of the Southern Gas Corridor. Groundbreaking ceremonies of the Southern Gas Corridor in Baku and later TANAP in Kars, Türkiye was a clear manifestation of Azerbaijan’s strong commitment to bring alternative gas volumes to the European market. Upon the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev and with support of Vice-president of the European Commission on Energy Union Mr. Maroš Šefčovič, the first meeting of the Advisory Council of the Southern Gas Corridor was convened in Baku on 12 February 2015. Next meeting is planned to be in Türkiye very soon.
The signature of the Mobility Partnership, Visa Facilitation and Readmission Agreements during and after Vilnius Summit has set the necessary ground for the practical implementation of our common goals.
Azerbaijan welcomes the public consultation launched by the EU to conduct a fundamental review of European Neigborhood Policy.
In this regard, I would like to share my observations on 4 key points of ENP revision – differentiation, ownership, focus and flexibility.
Azerbaijan is convinced that the priority-driven and project-based cooperation as prerequisites of greater differentiation policy in the bilateral dimension of the Eastern Partnership promises positive outcome for mutual benefit. These priorities should be developed taking into account the geo-economic importance and geo-political position of Azerbaijan as well as major principles of its foreign policy.
As far as the ownership concerned, it should start from equal partnership and mutual commitment of parties to core principles of international law, because they are the foundations of building credible and trustworthy relations between parties. This factor is critically important for the success of the EU engagement in the Eastern Partnership geography where selective use of instruments in respect to the partners has negatively influenced the EU aspirations of partners.
Azerbaijan shares the EU’s dedication to increasing the focus on specific areas of cooperation which partner countries desire to develop. Economic development, energy, connectivity (transport, ICT and including common aviation area), migration, mobility are in the interests of Azerbaijan to promote in cooperation with EU. Meanwhile, taking note of the EU ambition to promote religious dialogue and cultural diversity in the ENP area, Azerbaijan is extremely keen on sharing its expertise with its lively multicultural environment.
Azerbaijan believes that the flexibility will be exercised easily once both parties manage to fulfil the requirements of previous key pillars. The ENP history has demonstrated that the difficulties to adapt the EU policy towards partners stemmed from the persistent “one-size fits all” policy, miscalculation of individual needs and imposing extreme interdependency between values and interests.
Taking all these into consideration, Azerbaijan reiterates its interest in EU-Azerbaijan cooperation in the spirit of strategic partnership.
In June Azerbaijan will host the first ever European Games – an exciting and innovative new multi-sport event for the continent which will be one of the major sport events in the history of Europe.