Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (QDİƏT) üzv dövlətlərinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı
Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun
25 sentyabr 2020-ci il
İcazənizlə, ilk növbədə bugünkü qeyri-rəsmi görüşü təşkil etdiyinə və bu çətin vaxtlarda bizə rəhbərlik etdiyinə görə Rumıniya sədrliyinə təşəkkür etmək istərdim.
Artıq bəzi həmkarlarımla görüşmək imkanım olub, amma QDİƏT Nazirlər iclasında ilk dəfə iştirak etdiyim üçün icazə verin, hamınızla işləmək marağım və öhdəliyim barədə sizi əmin edim.
COVID-19-un dünya miqyasında yayılması davam etdiyi üçün böhran anında əməkdaşlıq məsələsi yeni bir aktuallıq qazanıb. Azərbaycan, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Strateji Hazırlıq və Cavab Planına 5 milyon ABŞ dolları ödəyərək, həmçinin Afrika, Asiya və Latın Amerikasının 15 ölkəsinə əlavə 5 milyon ABŞ dolları (ümumilikdə 10 milyon ABŞ dolları) ayıraraq davam edən pandemiyanı aradan qaldırmaq üçün beynəlxalq səylərə töhfə vermişdir. Bununla yanaşı, Azərbaycan BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının və Qoşulmama Hərəkatı Əlaqə Qrupunun Zirvəsinin çağırılması da daxil olmaqla, bir sıra vacib təşəbbüslər irəli sürmüşdür. Bu təşəbbüslər birlik, həmrəylik və yenilənmiş çoxtərəflilik ruhunda qlobal cavab tədbirlərini asanlaşdırmağı hədəfləyir.
Milli səviyyədə ən həssas insanları, iqtisadiyyatın ən çox əziyyət çəkən sahələrini və iş adamlarını hədəf alan geniş dəstək tədbirləri qəbul etdik. Dəstək tədbirləri ÜDM-in 3% -ni təşkil edir.
COVID yalnız sağlamlıqla əlaqəli deyil; onun iqtisadi təsiri də olduqca böyükdür. Hərtərəfli və davamlı iqtisadiyyat qurmaq üçün trans-sərhəd ticarəti və investisiyaları artırmalı, əlaqəni inkişaf etdirməli və yeniliyi təşviq etməliyik.
Azərbaycan, Xəzər-Qara dəniz əməkdaşlığının inkişafında fəal rol oynayır:
Enerji məsələsində Cənub Qaz Dəhlizi başa çatmaq üzrədir və bu, Avropada gücləndirilmiş qarşılıqlı əlaqənin ən konkret nəticəsi olacaqdır. Bu ilin may ayında Albaniya Azərbaycan qazının ilk molekullarını almağa başladı. Qərbi Balkanlara çatmaq üçün müqavilə həcmindən artıq xammal göndərməyi səbirsizliklə gözləyirik. Layihə bir sıra QDİƏT üzv dövlətlərinin enerji təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, Avropada emissiyasız enerji sisteminə keçiddə də mühüm rol oynayacaqdır.
Bu gün Orta Asiyadan gələn və Xəzər dənizindən, daha sonra Qafqazdan keçən nəqliyyat marşrutları əhəmiyyət qazanır. Açıq dənizə çıxışı olmayan çoğrafiyaya malik ölkə olmasına baxmayaraq, Azərbaycan nəqliyyat əlaqələri, magistral infrastruktur, logistika mərkəzi və Avrasiya boyunca yüklərin və insanların daşınması üçün azad ticarət zonasının inkişafı yolu ilə regional və transregional bağlılığı ciddi təşviq edən bir ölkə olaraq qalmaqdadır. Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizi ticarət və investisiya sahələrində artım üçün yeni imkanlar yarada bilər. GUAM, Türk Dilli Dövlətlər Şurası kimi mövcud regional platformalar çərçivəsində Azərbaycan ticarəti asanlaşdırma tədbirləri ilə trans-sərhəd ticarəti artırmaq səylərini davam etdirir.
Azərbaycan, Avropa ilə Asiya arasında telekommunikasiya dəhlizi yaradacaq Rəqəmsal Mərkəz layihəsinə başladı. Bu layihənin icrası rəqəmsal iqtisadiyyatın yaradılması, rəqəmsal ekosistemin inkişafı və genişmiqyaslı investisiyaların cəlb edilməsi üçün şərait yaradacaqdır. Bütün iştirakçı ölkələr bu layihədən faydalanacaqlar.
Azərbaycan Qara dəniz bölgəsinin firavan gələcəyinə inanır. Müstəqilliyə, ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşılıqlı hörmət bu məqsədə çatmaq üçün ilkin şərtdir. Təəssüf ki, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalının davam etməsi beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid olaraq qalmaqda davam edir.
Ermənistan silahlı qüvvələrini Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və digər ərazilərindən nə qədər tez çıxararsa, bir o qədər tez münaqişə həll ediləcək və beləliklə də bölgədə geniş miqyaslı iqtisadi əməkdaşlığa yol açılacaqdır.
Şübhəsiz ki, QDİƏT daha çox işlər görə bilər. Azərbaycan QDİƏT-də aparılan islahatlara və təşkilatımızın daha səmərəli bir quruma çevrilməsinə hər zaman dəstək olub. Bu məqsədlə bir neçə təşəbbüs irəli sürmüşük. Onların həyata keçirilməsində fəal iştirakımızı davam etdirməyə hazırıq.
Təxirəsalmadan, qətiyyət və tərəfdaşlıq sayəsində pandemiyadan sonra öz resurslarımızı birlikdə daha yaxşı gələcək qurmağa yönəldə bilərik.
Bu cür vacib məsələlər üzərində düşünmək imkanı yaratdığına görə bir daha Rumıniya sədrliyinə təşəkkür edirəm və hamınıza məhsuldar toplantı diləyirəm.

Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Informal Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States
26 September 2020 04:12
Informal Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs
(25 September 2020)
Let me start by thanking the Romanian Chairmanship for organizing today’s informal meeting and for guiding us through the difficult times.
I already had an opportunity to meet with some colleagues, but as it is my first BSEC Ministerial, let me assure you of my interest and commitment to working with you all.
Cooperating in time of a crisis has taken on new urgency as the COVID-19 continues to spread globally. Azerbaijan has contributed to international efforts to address the ongoing pandemic by providing 5 million USD to the World Health Organization's Strategic Preparedness and Response Plan, which was supplemented by an additional 5 million USD for 15 countries (total $ 10 million) from Africa, Asia and Latin America. Along with this, Azerbaijan has put forward a number of important initiatives, including the convening of the special session of the UN General Assembly and the Summit of the NAM Contact Group. These initiatives aim to facilitate a global response in the spirit of unity, solidarity and renewed multilateralism.
At the national level, we adopted extensive support measures targeting the most vulnerable people, most affected sectors of the economy and businesses. The support measures amount to 3% of GDP.
COVID is not about health only; its economic impact is also tremendous. To build an inclusive and resilient economy, we need to boost cross-border trade and investments, enhance connectivity and promote innovation.
Azerbaijan plays an active role in boosting Caspian-Black sea cooperation:
On energy, the Southern Gas Corridor is nearing completion and it will be the most tangible delivery of strengthened interconnectivity in Europe. In May this year, Albania started to receive the first molecules of Azerbaijani gas. We look forward to delivering beyond contracted volumes to reach out to the Western Balkans. The project will not only enhance the energy security of several BSEC member states but will also play a critical role in the transition to a net-zero emission energy system in Europe.
Today transportation routes from Central Asia through the Caspian Sea and further through the Caucasus are growing in importance. Despite its landlocked geography, Azerbaijan remains a strong promoter of regional and transregional connectivity solutions through the development of transport links, backbone infrastructure, the logistics center and free trade zone for transportation of cargo and people across Eurasia. Transcaspian Transport Corridor can provide new opportunities for growth in trade and investment. In the framework of the existing regional platforms, such as GUAM, Council of Turkic Speaking States, Azerbaijan continues its efforts to boost cross-border trade through trade facilitation measures.
Azerbaijan launched the Digital Hub project which will create a telecommunication corridor between Europe and Asia. Implementation of this project will create conditions for the creation of a digital economy, development of a digital ecosystem and attraction of large-scale investment. All participating countries will benefit from this project.
Azerbaijan believes in the prosperous future of the Black Sea region. Mutual respect for independence, territorial integrity and sovereignty is a prerequisite for achieving this objective. Regretfully, the continued occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia continues to represent a serious threat to international peace and security.
The sooner Armenia withdraws its armed forces from the Nagorno-Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan, the earlier conflict will be resolved, thus paving the way for the full-scale economic cooperation in the region.
No doubt BSEC can deliver more. Azerbaijan has always been supportive of the reform processes within BSEC and the transformation of our organization into a more efficient entity. For this purpose, we have put forward several initiatives. We stand ready to continue active participation for their implementation.
With urgency, resolve, and partnership, we can channel our resources to building back better together.
I once again thank the Romanian Chairmanship for the opportunity to reflect on such important issues and wish you all a productive meeting.