Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2015-ci ildən sonrakı dövr üçün inkişaf gündəliyinin qəbul edilməsi üzrə zirvə toplantısında çıxışı
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2015-ci ildən sonrakı dövr üçün
inkişaf gündəliyinin qəbul edilməsi üzrə zirvə toplantısında çıxışı,
Nyu-York, 26 sentyabr 2015-ci il
Bu tarixi məqamlardan biridir. Biz müfəssəl, uzunmüddətli və insanlara köklənmiş universal və yeniləşdirilmiş məqsədlər külliyyatının qəbulu üzrə qərar qəbul etmək üçün toplaşmışıq. 2015-ci ildən sonrakı dövr üçün inkişaf gündəliyi üzrə danışıqların uğurlu nəticəsini yüksək qiymətləndirirəm.
Sürətli inkişaf edən iqtisadiyyata malik ölkələrdən biri kimi, Azərbaycan inkişaf sahəsində təsirli nəticələrə nail olub. Qlobal iqtisadi və maliyyə böhranlarına baxmayaraq, 2015-ci ilin birinci yarısında Azərbaycanda 5.7 faizlik iqtisadi artım qeydə alınmış, qeyri-neft sektorunda artım 9.2 faiz olmuşdur. Azərbaycan, Türkiyə, Yunanıstan, Albaniya və İtaliyanın enerji kəmərləri şəbəkəsini birləşdirəcək Trans-Anadolu və Trans-Adriatik təbii qaz kəmərləri və Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisi yolu ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri kimi enerji infrastrukturu layihələri ilə Azərbaycan qlobal bazarın ən mühüm oyunçularından biri olmağı bacarmışdır. Həmçinin, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin dəmiryolları sistemlərini əlaqələndirəcək Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti layihəsi və qədim İpək Yolunu canlandırmaqla Şərq və Qərb arasında qısa və səmərəli əlaqəyə imkan verəcək yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı kimi strateji infrastruktur layihələrinin təşəbbüskarı olmuşdur.
Vətəndaşlara ədalətli və səmərəli xidmətlər göstərilməsi məqsədilə Azərbaycanda Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi təsis olunmuşdur. Bu agentlik dünən sammit tərəfindən qəbul edilmiş yeni davamlı inkişaf gündəliyinin məqsədlərinin əksəriyyətini artıq əhatə edir. Bu mütərəqqi modelin uğuru geniş tanınır və BMT-nin 2015 İctimai Xidmətlər Mükafatı ilə təltif olunmuşdur.
Beynəlxalq inkişafa töhfə vermək niyyətinə sadiqliyimizə cəmiyyətimiz geniş şəkildə şərik çıxır. Azərbaycanda aparıcı qeyri-hökumət təşkilatı olan Heydər Əliyev Fondu bir sıra ölkələrdə çoxlu sayda sosial, humanitar və inkişaf layihələri həyata keçirmişdir.
Biz mədəniyyətlərarası dialoqun, tolerantlığın və insanlar arasında anlaşmanın təşviqinə böyük əhəmiyyət veririk. Azərbaycan 2016-cı ildə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci qlobal forumuna ev sahibliyi etməyi planlaşdırır. Biz fəxr edirik ki, Birinci Avropa Oyunları bu il Azərbaycanda keçirilib və 2017-ci ildə Azərbaycan İslam Həmrəylik Oyunlarına ev sahibliyi edəcəkdir.
Təəssüflər olsun ki, sülhə və təhlükəsizliyə qarşı çağırışlar inkişafa və əməkdaşlığa maneələrdən biri olub və olmaqda davam edir. Beynəlxalq hüquq və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin qonşu Ermənistan tərəfindən davam edən hərbi işğalı beynəlxalq sülhə və təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaratmaqda davam edir. Fundamental insan hüquqlarının kobudcasına pozulması yolu ilə Ermənistan işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində və Ermənistanın öz ərazisində bir milyon azərbaycanlı əhaliyə qarşı etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirmişdir. Nəticədə onlar qaçqın və məcburi köçkün olmuşlar. Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması və məcburi köçkünlərin öz doğma evlərinə qayıtmasının təmin edilməsi regionumuzda davamlı inkişaf gündəliyinin icrası üçün başlıca ilkin şərtdir.

Press release 27 September 2015
Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the United Nations Summit for the Adoption of Post-2015 Development Agenda
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the United Nations Summit for the Adoption of Post-2015 Development Agenda
New York, September 26, 2015
It is one of the historic moments as we have gathered to take a decision on the adoption of a comprehensive, far-reaching and people-centered set of universal and transformative goals. I commend the successful conclusion of the negotiations on the post-2015 Development Agenda.
As one of the fastest growing economies, Azerbaijan has achieved impressive results in the field of development. Despite global economic and financial crises, in the first half of 2015 Azerbaijan registered economic growth of 5.7%, with the growth in the non-oil sector was 9.2%. Azerbaijan has managed to become one of crucial players of the global market in energy infrastructure projects such as Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline through the construction of Trans-Anatolian and Trans-Adriatic natural gas pipeline and the Southern Gas Corridor which will connect energy pipeline networks of Azerbaijan, Georgia, Türkiye, Greece, Albania and Italy. Azerbaijan also has initiated strategic transport infrastructure projects, such as the Baku-Tbilisi-Kars railway project which will connect railroads systems of Azerbaijan, Georgia and Türkiye, and the new Baku International Sea Trade Port allowing short and efficient connection between East and West as reviving ancient Silk Road.
With a view to delivering equitable and efficient services to the citizens, the State Agency for Public Service and Social Innovations was established in Azerbaijan. This Agency already covers most of the goals of a new sustainable development agenda adopted by our Summit yesterday. Success of this innovative model is widely recognized and was awarded with the United Nations Public Service Award 2015.
The commitment to contribute to international development is widely shared across our public. The leading non-governmental organization in Azerbaijan, the Heydar Aliyev Foundation, has implemented numerous social, humanitarian and development projects in a number of countries.
We attach primary importance to the promotion of intercultural dialogue, religious tolerance and understanding among peoples. Azerbaijan is going to host the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations in 2016. We are proud that the First European Games was held this year in Azerbaijan, and in 2017 Azerbaijan will host the Islamic Solidarity Games.
Regretfully, the challenges to peace and security were and are one of the impediments to the regional sustainable development and cooperation. The ongoing military occupation by neighbouring Armenia of almost 20% of the territories of Azerbaijan, in blatant violation of international law and the relevant resolutions of the UN Security Council, continues to represent a serious threat to international peace and security. By impudently violating basic conventional human rights, Armenia carried out ethnic cleansing policy against almost one million Azerbaijani population in the occupied territories of Azerbaijan and in Armenia itself. As a result they became refugees and internally displaced. Putting an end to the occupation of the territories of Azerbaijan and ensuring the return of the forcibly displaced people to their homes, is an essential element for the implementation of sustainable development agendas in our region.