Mətbuat şərhi 30 sentyabr 2015
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin “Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin qlobal imkanlara cəlb edilməsi”nə dair yüksək səviyyəli forumunda çıxışı
Nyu-York, 28 sentyabr 2015-ci il
Möhtərəm nazirlər,
Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin (İEOÖ) bu yüksək səviyyəli forumunda iştirak etməkdən böyük məmnunluq duyuram.
BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) statistik göstəricilərinə əsasən, Azərbaycanın dənizə çıxışı olmayan ölkə olaraq inkişaf dəyəri 11,24%-ə bərabərdir. Dənizə çıxışı olmayan İEOÖ kimi Azərbaycan davamlı və hərtərəfli inkişafa nail olmaq və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsini sürətləndirmək üçün dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyaya hər zaman mühüm siyasi seçim kimi baxmışdır.
Azərbaycan uzunmüddətli iqtisadi davamlılıq məqsədlərinin uğurla həyata keçirilməsi baxımından strateji istiqamət kimi dənizə çıxışı olmayan İEOÖ üçün Vyana Fəaliyyət Proqramını alqışlayır. Biz inanırıq ki, Proqramın həyata keçirilməsini təşviq etmək üçün iştirakçı dövlətlərin birgə fəaliyyəti dənizə çıxışı olmamaq probleminin qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq imkanlarına çevrilməsinə yardım edəcəkdir.
Ötən bir neçə il ərzində, Azərbaycan informasiya və kommunikasiya texnologiyaları (İKT), nəqliyyat və enerji sahələrində regionun inkişaf səylərini qarşılamaq üçün regionun böyük potensialının aşkar edilməsinə töhfə vermiş bir sıra önəmli təşəbbüslə çıxış etmişdir.
UNESCAP-a əsasən, Azərbaycan dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında ən güclü trans-sərhəd bağlantıya və yüksək inkişaf etmiş İKT sektoruna malikdir. Nəticə etibarilə, Azərbaycan, xüsusilə Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASİM) layihəsinin həyata keçirilməsi ilə region üçün mühüm İKT mərkəzinə çevrilmişdir. TASİM həm Avrasiya boyunca genişzolaqlı bağlantının yaradılması, İKT infrastrukturunun inkişafı və elektron ticarətin təşviq edilməsinə dəstək olacaq, həm də rəqəmsal uçurumun region hüdudlarından kənarda aradan qaldırılmasına töhfə verməkdə davam edəcəkdir.
Dənizə çıxışı olmayan İEOÖ-nün dünya iqtisadiyyatına effektiv inteqrasiyası üçün səmərəli multimodal nəqliyyat xətlərinin inşasının vacibliyi məlumdur. Bu çərçivədə Tarixi Böyük İpək Yolunun bərpası Avropa və Asiya arasında iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsində strateji rola malikdir. Azərbaycanın müasir nəqliyyat-tranzit infrastrukturu tərəfdaşları üçün sərnişin və yüklərin beynəlxalq daşınması üçün daha etibarlı, davamlı və iqtisadi baxımdan səmərəli marşrutla təmin etmək və multimodal nəqliyyatın həcmini artırmaqla regionlararası və regiondaxili ticarətin genişləndirilməsinə müstəsna şərait yaradır. Azərbaycan qonşu Türkiyə və Gürcüstanla birgə tərəfdaşlıq çərçivəsində Avropa və Asiya arasında ən qısa nəqliyyat bağlantısı olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunu dəstəkləmiş və maliyyələşdirmişdir. Azərbaycan həmçinin yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanını uğurla istismara vermişdir. Çindən gələn ilk sınaq konteyneri 2015-ci ilin avqust ayında Xəzər dənizindən keçməklə yeni limana daxil olmuşdur. Önəmlisi odur ki, Azərbaycanın bu yaxınlarda Dəmir yolu ilə Beynəlxalq Daşımalar üzrə Hökumətlərarası Təşkilata qoşulması Asiya və Avropa arasında sərnişin və yüklərin dəmir yolu ilə beynəlxalq daşınması üçün vahid çərçivə yaradacaqdır.
Regional enerji təhlükəsizliyinə töhfə baxışımızın əsas təməlini təşkil edir. Azərbaycan trans-regional əhəmiyyətə malik bir sıra enerji layihələrinin təşəbbüsündə öz liderliyini nümayiş etdirmişdir. Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən layihələr regionda sosial-iqtisadi tərəqqiyə təkan vermiş və həmçinin ölkə sərhədlərindən kənara yayılmasına müsbət təsir göstərmişdir. Bu baxımdan, Cənubi Qaz Dəhlizinin təşəbbüskarı kimi biz Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfənin həm regionun digər enerji istehsalçıları, həm də istehlakçı və tranzit ölkələr üçün qarşılıqlı faydalı olduğuna inanırıq.
Mən ölkəmin regional əməkdaşlıqdan tam olaraq faydalanmasına mane olan mühüm problemi qeyd etməyə bilmərəm. Bu çağırış beynəlxalq hüququ və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini kobud şəkildə pozmaqla Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən davam edən çoxsaylı insan itkiləri ilə nəticələnən, yüz minlərlə mülki şəxsi öz evlərini tərk etməyə məcbur edən, ölkə infrastrukturunun xeyli hissəsini məhv edən və ciddi iqtisadi çətinliklər yaratmaqda davam edən işğalı ilə bağlıdır.
Mən yekunda bildirmək istərdim ki, Azərbaycan regionun sosial-iqtisadi tərəqqisinə bundan sonra da töhfə verməklə dənizə çıxışı olmayan İEOÖ çərçivəsində konstruktiv dialoq və əməkdaşlığa açıqdır.

Press release 30 September 2015 00:00
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the high-level forum on landlocked developing countries “Linking landlocked developing countries into global opportunities”
30 September 2015 00:00
It is a great privilege to participate at this high-level forum on landlocked developing countries.
According to UNESCAP statistics, Azerbaijan’s development cost of being landlocked equals to 11.24%. As a landlocked developing country, Azerbaijan has always viewed its integration in global economy as an important policy choice to achieve sustainable and inclusive development and accelerate economic diversification.
Azerbaijan welcomes the Vienna Programme of Action for landlocked developing countries as a strategic guidance for successful realization of its long-term economic sustainability goals. We believe that concerted actions of participating States to promote implementation of the Programme will help turn the challenge of being landlocked into an opportunity for mutually beneficial cooperation.
Over the course of past several years, Azerbaijan has pioneered a number of important initiatives in ICT, transport and energy that have undoubtedly contributed to unlocking the region’s huge potential to meet its development aspirations.
According to UNESCAP, Azerbaijan has the most robust cross-border connectivity and a highly developed ICT sector among the landlocked developing countries. Consequently, Azerbaijan has emerged as an important ICT hub for the region, especially through the implementation of Trans Eurasian Information Super Highway (TASIM) initiative. TASIM will help build broadband connectivity, promote development of ICT infrastructure and e-commerce across Eurasia and will further contribute to bridging the digital divide well beyond the boundaries of the immediate region.
We are also aware of the reality that effective integration of the landlocked developing countries into the global economy requires building efficient multimodal transport links. In this context, the restoration of the Historic Great Silk Way bears a strategic role in strengthening economic ties between Europe and Asia. Azerbaijan’s state-of-the-art transport transit infrastructure provides excellent avenues for its partners to expand inter and intra-regional trade through securing a more reliable, sustainable and economically viable route for international carriage of passengers and goods and increasing the volume of multimodal transportation. In partnership with neighboring Türkiye and Georgia, Azerbaijan has supported and financed the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway as the shortest transport connection between Europe and Asia. The country has also successfully put into operation the new Baku International Sea Trade Port. The first test container arrived at the new Port from China across the Caspian in August 2015. Importantly, Azerbaijan’s recent accession to the Intergovernmental Organization for International Carriage by Rail (OTIF) will provide a uniform framework for the international carriage of passengers and freight by rail between Asia and Europe and vice versa.
Contribution to regional energy security remains the cornerstone of our vision. Azerbaijan has demonstrated its leadership in the process of initiating a number of energy projects of trans-regional value. The projects launched by Azerbaijan have fostered socio-economic progress in the region and have had a positive spill-over effect well beyond the country’s national borders. In this regard, as an enabler of the Southern Gas Corridor, we believe that contributing to European energy security is, in fact, a win-win situation for other energy producers of the region, consumers and transit countries alike.
I would be remiss if I did not mention an important challenge for my country to able to reap the benefits of regional cooperation. This challenge is being linked to the ongoing occupation by Armenia of the territories of Azerbaijan, in blatant violation of international law and the relevant resolutions of the UN Security Council, that has had a heavy human toll, forced hundreds of thousands civilians to leave their homes, led to the destruction of considerable parts of the country’s infrastructure and continues to pose a serious economic burden.
I would like to conclude by emphasizing that Azerbaijan is open for a constructive dialogue and cooperation in the LLDC framework with a view to further contributing to the socio-economic prosperity of the region.