Mətbuat şərhi 06 oktyabr 2016
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa İttifaqının Əfqanıstana dair Brüssel Konfransında çıxışı
Brüssel, 5 oktyabr 2016-cı il
Hörmətli Federika Moqerini,
Hörmətli Nazir Rəbbani,
25 ildir həll olunmamış münaqişədən ciddi əziyyət çəkən ölkə kimi, Azərbaycan Əfqanıstanın problemlərini yaxından başa düşür. Biz hamımız Əfqanıstana göstərdiyi səylərdə və problemlərinin həll olunmasında tam dəstək olmalıyıq.
Azərbaycan bu məqsədlə bəlkə də Əfqanıstanı ilk, ən yaxın və fəal şəkildə dəstəkləyən ölkələr sırasındadır. Biz bunu daha çox ikitərəfli əsasda, daimi danışıqlar və Əfqanıstan hökumət rəsmiləri ilə görüşlər vasitəsilə, həmçinin NATO da daxil olmaqla, digər beynəlxalq platformalar çərçivəsində həyata keçiririk.
Biz ərazilərin minalardan təmizlənməsi, təhsil də daxil olmaqla, əfqan təhlükəsizlik qüvvələri və dövlət qulluqçuları və digər fəaliyyət sahələri üçün əsaslı təlimlərin keçirilməsini davam etdiririk. Bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyev Azərbaycan və Əfqanıstan arasında xüsusilə təhlükəsizlik sahəsində bir neçə milyonluq yardım haqqında sazişi təsdiq etmişdir. Onun həyata keçirilməsinə artıq başlanılmışdır.
Bizim hərbi birləşmələrimiz Qətiyyətli Dəstək Missiyasında xidmət edir və biz NATO Etimad Fondu vasitəsilə əfqan ordusuna maliyyə yardımı göstəririk. Mənim ölkəm Əfqanıstanda beynəlxalq əməliyyatların həyata keçirilməsi üçün əsas tranzit yoludur və bəzi hallarda Beynəlxalq Təhlükəsizliyə Yardım Qüvvələri üçün bütöv tranzit yollarının 30 faizi Azərbaycandan keçmişdir.
Eyni zamanda, Azərbaycan həmişə təhlükəsizliyə dair səylərin iqtisadi inkişafla gücləndirilməsini dəstəkləmişdir. Qədim İpək Yolunun canlandırılması əminliklə bunu həyata keçirə bilər. Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə Bakı yaxınlığında yeni beynəlxalq dəniz limanı ilə birləşən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisini tamamlamaq üzrədirlər və Mərkəzi Asiya ölkələrinin buraya cəlb olunması Əfqanıstanı Uzaq Şərq və Şimali Avropa arasında tranzit yolun mərkəzinə çevirəcəkdir.
Azərbaycan bu günkü konfransımızın yekun kommünikesində aydın şəkildə göstərildiyi kimi Əfqanıstanın həyata keçirdiyi dövlət və müvafiq təsisatların qurulması prosesinə tam dəstəyini davam etdirməyə sadiqdir.

Press release 06 October 2016 05:45
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Brussels Conference on Afghanistan
06 October 2016 05:45
Brussels, 5 October 2016
Dear Federica Mogherini,
Dear Minister Rabbani,
As a country which itself strongly suffered from the 25 years unresolved conflict, Azerbaijan full-heartedly understands Afghanistan’s problems. We all have to extend to Afghanistan our support in all their endeavors and challenges.
Azerbaijan is among probably the first, closest, and most active supporters of Afghanistan to this end. We do it mostly bilaterally through the constant talks and meeting with Afghanistan authorities, but also through other international platforms, including at NATO.
We continue providing substantial training for Afghan security personnel, government employees, demining and other activities, including education. Less than a month ago, President Aliyev has approved Azerbaijan-Afghanistan agreement on multimillion assistance mostly in security area. Its implementation is already underway.
Our troops serve at the Resolute Support Mission and we rend financial assistance to Afghan Army through the NATO Trust Fund. My country is a major transit route for international operations in Afghanistan and at some point more than 30 percent of entire transit for ISAF was via Azerbaijan.
Azerbaijan has always championed beefing up security efforts with economic development. Reviving ancient Silk Road can do exactly that. Azerbaijan, Georgia, and Türkiye are completing Baku-Tbilisi-Kars railroad, which in conjunction with a new international seaport near Baku and involvement of Central Asian countries will put Afghanistan right in the middle of the transit link between Far East and North Europe.
Azerbaijan committed to continue its full support to Afghan-led state and institution building as it is clearly indicated in the final communiqué of our today’s conference.