Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında çıxışı
Mən ilk növbədə, iştirakçıları salamlamaq və cənab Sədr, Sizə bu görüşü təşkil etidiyiniz üçün təşəkkür etmək istərdim. Mən həmçinin səfir Maykl Kristidisi səmimi salamlamaq və Baş katib vəzifələrinin yerinə yetirilməsində müvəffəqiyyətlər arzulamaq istərdim.
Bu qeyri-rəsmi iclas Təşkilat daxilindəki son məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparmaq və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) daha geniş coğrafiyada rolu ilə bağlı ümumi fikrimizi formalaşdırmaq üçün yeni bir imkan yaradır.
Biz son onillikdə QDİƏT-in fəaliyyətini nəzərə alaraq, Təşkilat daxilində davamlı islahatlar yolunun izlənilməsinin Təşkilatın səmərəliliyi və effektivliyinin artırılması üzrə davam etməkdə olan müzakirələrə dəyər qatdığına və onun hüquqi və təşkilati imkanlarını artırdığına və ən əhəmiyyətlisi isə çevik qərar qəbuletmə mexanizminə nail olduğuna inanırıq.
İslahatlar prosesi həmçinin QDİƏT Daimi Beynəlxalq Katibliyinin ideya və təşəbbüslər formalaşdıran, eləcə də müvafiq qərar və qətnamələri yerinə yetirə bilən güclü peşəkar icraçı quruma çevrilməsinə aparmalıdır. Biz əməkdaşlığın bütün sahələrindən faydalanmaqdan da çəkinməliyik. Bizim fəaliyyətlərimiz xüsusi və razılaşdırılmış prioritetlərə əsaslanmalı və təşkilati imkanlarımıza və məhdud insan və maliyyə ehtiyatlarımıza uyğun olmalıdır. QDİƏT-in təsisçi üzvlərindən biri kimi Azərbaycan QDİƏT-in regiondakı əhəmiyyətli rolundan xəbərdardır və Təşkilatın səmərəliliyinin gücləndirilməsində həqiqətən maraqlıdır. Bu baxımdan biz təşkilata qlobal inkişaf gündəliyinin dəyişən reallıqlarına daha yaxşı uyğunlaşmağa və üzvlərinin ehtiyaclarına daha yaxşı cavab verməyə kömək edən QDƏT-in islahatlar prosesini dəstəkləyirik.
Daha dəqiq desək, biz QDİƏT-in bir sıra alt qurumlarının ixtisar edilməsini və onların fəaliyyətlərinin birləşdirilməsi üçün səylərin göstərilməsini təklif edirik. Həmçinin altqurumların əsas hissəsi kimi işçi qrupların fəaliyyətini gücləndirmək də əhəmiyyətlidir.
Azərbaycan bunu nəzərə alaraq, gömrük məsələləri və elm və texnologiya üzrə işçi qruplarının ölkə əlaqələndiricisi vəzifələrini öz üzərinə götürmüşdür. Biz bu qrupların əhəmiyyətli siyasi məsələlərin müzakirə edildiyi və bu işçi qruplar çərçivəsində əməkdaşlığın təkmilləşdirilməsi üçün yol xəritələrinin qəbul edildiyi iclaslarına ev sahibliyi etdik. Azərbaycan Təşkilatın işinə gələcəkdə də töhfə vermək məqsədilə İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə işçi qrup çərçivəsində ölkə əlaqələndiricisinin vəzifələrini könüllü şəkildə öz üzərinə götürmüşdür. Biz İKT ilə birlikdə elmi inkişafın QDİƏT regionunda müvəffəqiyyətli əməkdaşlığın ümidverici sahələrindən biri olmasına inanırıq. Biz müvafiq sahələrdə ümumi səylərimizin təsirini şübhəsiz olaraq gücləndirə biləcək təcrübə mübadiləsi və layihə icrası üçün qənaətbəxş ehtiyatları ayıra və interaktiv işçi platformanı yarada biləcək vəziyyətdəyik.
Təşkilatın fəaliyyətinin praktiki üsullarına gəldikdə, biz Təşkilatın hal-hazırda üzləşdiyi problemlərin öhdəsindən effektiv şəkildə gəlməsi üçün QDİƏT-in maliyyə və büdcə sisteminin gücləndirilməsinin qaçılmaz şərt olmasını düşünürük.
İqtisadi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi QDİƏT üzv dövlətlərinin üzləşdiyi çoxsaylı və kompleks problemlərə adekvat və vaxtında cavab verilməsindən asılıdır. Qeyri-stabilliyin əsas mənbələrindən biri olan və iqtisadi inkişaf üçün ciddi maneə olan davam edən silahlı münaqişələrin mövcudluğu tam həcmli regional əməkdaşlıq üçün əsas maneələrdən biridir. Bu məqsədlə, özünün islahatlarla bağlı prinsiplərini müəyyən edərkən bizim təşkilatımız QDİƏT regionunda mövcud olan və potensial təhdidləri nəzərdən qaçırmamalı və onlara adekvat və vaxtında cavab verməyə hazır olmalıdır. Regionda uzunmüddətli sülhün, stabilliyin və əməkdaşlığın bu münaqişələrin dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında həllini tələb etməsini deməyə ehtiyac yoxdur.

Statement by H.E. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Informal Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States
New York, September 29, 2015
At the outset, I would like to greet the participants and thank you, Mr. Chairman, for organizing this meeting. I would also like to warmly welcome Ambassador Michael Christidis and wish him the best of luck and every success in discharging the demanding functions of the Secretary General.
This informal meeting is another opportunity for exchanging views on recent developments within the Organization and for shaping our common vision with respect to BSEC’s role in the wider geography.
Taking stock of BSEC’s activities over the course of the recent decade, we believe that pursuing the path of consistent reforms within the Organization adds value to the ongoing debate on the necessity to raise the effectiveness and efficiency of the Organization, enhance its legal and institutional capabilities and, most importantly, achieve a flexible decision-making mechanism.
The process of reforms should also lead to transforming BSEC PERMIS into the strong professional executive body, capable of generating ideas and initiatives as well as fulfilling respective decisions and resolutions. We should also restrain from embracing every field of cooperation. Our activities should be based on specific and agreed priorities and be relevant to our organizational capacities and limited human and financial resources. As one of the BSEC founding members, Azerbaijan realizes the important role that BSEC plays in the region and is genuinely interested in strengthening the effectiveness of the Organization. In this regard, we support the BSEC reform process that would help it better adapt to the changing realities of the global development agenda and better respond to the needs of its members.
To be precise, we suggest that the number of BSEC subsidiary bodies be reduced and the efforts be taken towards the consolidation of their activities. It is also important to strengthen the activity of the Working Groups as a core part of the subsidiary bodies.
With this in mind, Azerbaijan has recently assumed the duties of the country-coordinator of two Working Groups, namely, on Customs Matters and on Science and Technology. We hosted the meetings of these groups, during which important policy issues were discussed and the road maps for streamlining cooperation within these Working Groups were adopted. With a view to further contributing to the work of the Organization, Azerbaijan has also volunteered to take up the functions of the country-coordinator within the Working Group on Information and Communication Technologies. We believe that scientific development in cohesion with ICT is one of promising areas of successful cooperation in the BSEC region. We are in a position to allocate sufficient resources and establish an interactive working platform for sharing of expertise and project generation that would undoubtedly strengthen the effect of our common endeavors in the respective area.
As far as practical modalities of the functioning of the Organization are concerned, we uphold the view that strengthening the BSEC’s financial and budgetary system is an inevitable precondition for the effective implementation of challenges that the Organization is currently facing.
Development of economic cooperation depends on an adequate and timely response to numerous and complex challenges encountered by the BSEC Member States. One of key obstacles for ensuring a full-scale regional cooperation is the existence of protracted armed conflicts, which are the major source of instability and a serious impediment to the economic development. For that reason, while setting its reform guidelines, our Organization should not overlook the existing and potential threats present in the BSEC region and be able to timely identify and adequately respond to them. Needless to say that lasting peace, stability and cooperation in the region require, first and foremost, the resolution of these conflicts on the basis of the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of States.