Mətbuat şərhi 20 yanvar 2017
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının fövqəladə sessiyasında çıxışı
19 yanvar 2017-ci il, Kuala Lumpur
Bismillahir Rəhmanir Rəhim!
İlk olaraq, mən Malayziya Respublikasının Hökumətinə, cənab Baş Nazirə və mənin yaxın dostum və qardaşım, xarici işlər naziri cənab Dato' Sri Anifah Hj. Amana bu sessiyanı mükəmməl təşkil etdiklərinə, mənə və nümayəndə heyətimizə yüksək qonaqpərvərlik göstərdiklərinə görə öz dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim. Biz həmçinin İƏT-in yeni seçilmiş Baş Katibi cənab Yusif bin Əhməd-Osayminin dünya müsəlmanlarının problemlərinə təcili şəkildə münasibət bildirilməsi və onların ləyaqət, mədəniyyət və dini mənsubiyyətlərinin qorunub saxlanılması istiqamətində gördüyü mükəmməl işləri yüksək qiymətləndiririk.
İslam mədəniyyəti və mənəvi dəyərlərini daimi əsasda bütün dünyada təşviq edən və İslam Ümməti ilə güclü həmrəyliyini ifadə edən ölkə kimi Azərbaycan İƏT-in fəal siyasətinin inkişaf etdirilməsində çox maraqlıdır və qardaş İslam ölkələri ilə münasibətlərini daha da gücləndirməyi hədəf seçib. Bu məqamda qeyd etməyi özümə şərəf bilirəm ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2017-ci ilin İslam Həmrəyliyi İli elan olunması ilə bağlı sərəncam imzalayıb.
Bir sıra müsəlman ölkələrində mövcud vəziyyətin ümumi mənzərəsi bizim hamımız üçün ciddi narahatlıq yaratmaqda davam edir. Bu, İslam həmrəyliyi üçün öhdəliyimizi yenidən təsdiq etməyin və ehtiyacı olanlara dəstəyi artırmağın zəruriliyini göstərir. Biz üzv ölkələrimizin ədalətli mövqeyinin müdafiə olunmasında qətiyyət göstərməkdə davam etməli və qeyri-müsəlman ölkələrində müsəlman qardaş və bacılarımızın hüquqlarını qorumalıyıq.
Çox təəssüf ki, Rohinqyada vəziyyət İslam Ümməti üçün ciddi narahatlıq yaratmaqda davam edir və İƏT üzv dövlətlərindən vahid mövqe tələb edir. Biz Rakhine ştatında minlərlə müsəlmanı öz yurdlarından didərgin düşməyə məcbur edən ciddi zorakılığa və humanitar böhrana biganə qalmalı deyilik.
Ermənistan Respublikası tərəfindən ölkəmizin bir hissəsinin bədnam işğalı və etnik təmizləmə faktları ilə müşayiət olunan hərbi təcavüzünün nəticəsi olaraq, uzun müddətdir ki qaçqın və məcburi köçkün problemi ilə üzləşən Azərbaycan ədalətsizlik və məşəqqətlərdən əziyyət çəkənləri yaxşı başa düşür. Buna görə biz Rohinqyanın mülki əhalisinin öldürülməsi və həbs edilməsi, onların evlərinin və dini ibadət yerlərinin dağıdılması kimi reppressiya hərəkətlərini kəskin şəkildə pisləyir və Myanma rəhbərliyini bu humanitar böhranı aradan qaldırmağa və Myanmanın müsəlman əhali yaşayan hissəsində ləyaqət və sabitliyi bərpa etməyə çağırırıq.
Bu məqamda, mən Sivilizasiyalar Alyansının təşəbbüskarlarından biri kimi, Türkiyə Respublikasının dinlər və icmalararası dialoqun təşviq edilməsi məqsədilə Buddist və Müsəlman icmaları arasında görüşün keçirilməsi ilə bağlı fəaliyyətinə tam dəstəyimizi ifadə edirəm. Mən inanıram ki, bu yanaşma mühüm əhəmiyyətə malikdir və davam etdirilməlidir. Çünki bu qarşılıqlı anlaşmanın təşviqi üçün möhkəm əsas yaradaraq daha da artıq dərəcədə müəyyənliyin yaranmasına gətirib çıxarır.
İnanıram ki, İƏT Kontakt Qrupunun səyləri Mayanma hökuməti və Rakhine ştatında yaşayan müsəlman icması arasında sülhün bərpa edilməsi, onların təhlükəsizliyinin qorunması və onların fundamental hüquqlarının təmin olunması ilə nəticələnəcəkdir.
İsrail-Fələstin münaqişəsi bizim üçün ağrılı məsələdir. Mən qardaş Fələstin xalqına sülh və sabitlik əldə etmək və müstəqil dövlət yaratmaq uğrunda mübarizəsində Azərbaycanın tam dəstəyini bir daha bəyan etmək istərdim. Azərbaycan İsrail-Fələstin münaqişəsinin bu müqəddəs torpaqda çoxdan gözlənilən, hərtərəfli, uzunmüddətli və ədalətli sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafın əldə olunmasının yeganə təminatı olan iki dövlət əsasında həllini dəstəkləyir. Biz İƏT tərəfindən Fələstin xalqını dəstəkləmək və Fələstin məsələsinə xidmət etmək üçün görülən işləri təqdir edirik.
Yekun olaraq, mən bu əhəmiyyətli tədbirə uğurlu müzakirələr arzulayir və İƏT-in Baş Katibi cənab Yusif bin Əhməd-Osaymin və onun işgüzar kollektivinə Təşkilatımızın məqsəd və prinsiplərinin həyata keçirilməsində göstərdikləri peşəkarlığa görə təşəkkürümü bildirmək istərdim.

Press release 20 January 2017 01:06
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in the extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the OIC
20 January 2017 01:06
January 19, 2017, Kuala Lumpur
Bismillahir Rahmanir Raheem.
At the outset, I would like to express heartfelt gratitude to the Government of the Republic of Malaysia, Honorable Prime Minister and to my good friend and brother Foreign Minister the Honourable Dato' Sri Anifah Hj. Aman for the excellent organization of our session and warm hospitality extended to me and my delegation. We also highly commend the superb work done by the newly elected Secretary General of OIC Mr. Yusuf bin Ahmad Al-Othaimeen in the direction of urgent reaction to the problems of Muslim’s communities in the World, including preserving their dignity, culture and religious identity.
As a country, which continuously promotes Islamic cultural and spiritual values all over the world and expresses its strong solidarity with Islamic Ummah, Azerbaijan is highly interested in the enhancement of OIC proactive policy and looks forward to strengthening its relations with the brotherly Islamic countries. I have the honor to underline that the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Ilham Aliyev has signed the Declaration on announcing Year of 2017 as a Year of Islamic Solidarity.
The general overview of the current situation in a number of Muslim countries remains a deep concern for all of us. This shows a necessity for reaffirming our commitment to Islamic solidarity and increasing support to those in need. We must remain consistent in defending the just cause of our member states and to protect the rights of Muslim brothers and sisters in non-Muslim countries.
To the deepest regret, the situation in Rohingya continues to be a serious challenge for the Islamic Ummah and requires a unified stand of the OIC member states. We should not remain indifferent to the grave violence and humanitarian crisis that forced thousand of Muslims flee their homes in the Rakhine state.
Azerbaijan, which has faced longstanding problem of refugees and internally displaced persons, as a result of the military aggression of the Republic of Armenia with notorious facts of occupation and ethnic cleansing, has full understanding of those who suffered from injustice and sufferings. Therefore, we extremely condemn the acts of repression as killing and arrest of Rohingya civilians, destruction of their homes and religious buildings and call upon the leadership of Myanmar to eliminate this humanitarian crisis and restore stability and dignity in the Muslim populated part of Myanmar.
At this point, I express our full support for the Republic of Türkiye, as co-sponsor of the Alliance of Civilizations activities with regard to a meeting between the Buddhist and Muslim communities in order to promote interfaith and inter-communal dialogue. I believe this approach is utmost important and must be continued as it is extremely important to build up a solid base for promoting more understanding which will lead to more predictability.
I would like to express my believe that the efforts of the OIC Contact Group on Myanmar to restore peace between Myanmar government and Muslims community living in the Rakhine state, preserving their safety and providing them fundamental human rights.
Israeli-Palestinian conflict is very painful issue for us. I would like to reiterate Azerbaijan’s full support to the brotherly people of Palestine in their struggle for achieving peace, stability and establishment of an independent State. Azerbaijan stands for the two-state solution of the Israeli-Palestinian conflict which is the only guarantee of achieving the long-awaited, comprehensive, lasting and just peace, security and sustainable development in this sacred land. We highly commend the work done by the OIC in supporting the Palestinian people and serving the Palestinian cause.
In conclusion, I would like to wish successful deliberations to this important event and express our high appreciation to OIC Secretary General Mr. Yusuf bin Ahmad Al-Otheimeen and his highly dedicated team for the professionalism in the realization of the goals and principles of our Organization.