Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Təhlükəsizlik Şurasının Somali toplantısında çıxışı
13 yanvar 2012 08:18
Nyu-York, 12 yanvar 2012-ci il
Cənubi Afrika Respublikasının Beynəlxalq Əlaqələr və Əməkdaşlıq Naziri xanım Maite Mkoana-Maşanabeni salamlamaq istərdim. Həmçinin Baş Katibin müavini Lin Paskoya, Afrika Birliyinin Sülh və Təhlükəsizlik üzrə kommissarı səfir Lamamraya və AMİSOM-u (Somalidə Afrika İttifaqının Missiyası) ordu hissələri ilə təmin edən ölkələrinin nümayəndələrinə etdikləri çıxışlara görə öz təşəkkürümü bildirirəm.
Çətinliklərin öhdəsindən gəlmiş, sülhə nail olmuş və təhlükəsiz, sabit, birləşmiş, demokratik və çiçəklənən bir xalq yaratmış Somalinin Federal Keçid Hökumətini dəstəklədiyimizi bildirirəm.
İcazə verin Somali təhlükəsizlik qüvvələrinin və ordu hissələri ilə təmin edən ölkələrin səylərini qiymətləndirərək, Afrika İttifaqının Somalidəki Missiyasını (AMİSOM) tam dəstəklədiyimizi qeyd edim.
Mən həmçinin Somalidə sülhün və milli barışığın əldə olunmasında, ölkədə humanitar böhranla üzləşmiş insanların ehtiyaclarının qarşılanması sahəsində göstərdiyi köməkliyə görə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və ona üzv olan ölkələrin səylərini qiymətləndirirəm.
Biz bütün tərəflərin köməkliyi ilə bu ölkədəki siyasi, humanitar və təhlükəsizlik problemlərinin həllinə yönəlmiş çoxyönlü strategiya əsasında Somalidəki mürəkkəb vəziyyətə ehtiyat və həssaslıqla yanaşmaqda davam etməliyik.
Somalinin keçid hökumətinin öz fəaliyyətini 2012-ci ilin avqust ayında dayandıracağını nəzərə alaraq, ötən 5 ildə əldə edilmiş təhlükəsizlik və siyasi irəliləyişi qoruyub saxlamaq, eyni zamanda, bütün addımların nəticə etibarilə yol xəritəsinin təhvil verilməsinə aparıb çıxarması üçün xüsusi səylər göstərilməlidir.
Aydındır ki, regionda təhlükəsizliyin təmin edilməsi AMİSOM-un öz mandatının yerinə yetirməsi məqsədilə hazırlığının möhkəmləndirilməsi üçün bütün zəruri resurslarla təmin edilməsi də daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin müvafiq dəstəyi olmadan baş verə bilməz,
Baş Katibin Somali ilə bağlı son hesabatında da qeyd etdiyi kimi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının və AMİSOM-un resursları missiyanın üzləşdiyi çağırışlara və mandatına uyğun deyildir. Baş Katibin fikri ilə tam razı olaraq, biz də bildiririk ki, Somalinin yol xəritəsinin yaradılması üçün uzun müddətli yardıma ehtiyacı vardır. Afrika İttifaqı Sülh və Təhlükəsizlik Şurasının 5 yanvar 2012-ci tarixli qərarları və BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına müraciəti də nəzərə alınmalıdır.
Biz həmçinin, Somalidə təhlükəsizlik qurumlarının yaradılmasında beynəlxalq təşkilatların davamlı yardımlarının vacib olduğunu vurğulamaq istərdik. Asimmetrik terrorist hücumlarına qarşı mübarizədə müvafiq hərbi təminata ehtiyac olduğunu qeyd etmək istərdik.
Somalidə insanların yaşayış vəziyyətinin getdikcə pisləşməsindən son dərəcə narahatıq. Azərbaycan Afrika Buynuzu ölkələrində və regionda böhrandan ən çox əziyyət çəkən ölkə olan Somalidə humanitar böhranın aradan qaldırılması məqsədilə təcili yardımın təmin edilməsi üçün ayrı-ayrı hökumətlərin və beynəlxalq təşkilatların çağırışına cavab vermişdir. BMT-nin Birgə Müraciətinə tövhə vermək də daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin Somalini dəstəkləməsi vacibdir. Eyni zamanda, bütün tərəflər maneəsiz humanitar yardımın çatdırılmasına şərait yaratmalı, yerli əhali və onların təhlükəsizliyinə xələl gətirən addımlardan çəkinməlidirlər. Həmçinin, Somalidəki qaçqın və məcburi köçkün məsələsi üçün uzunmüddətli həll yolunun tapılması məqsədilə səylərin ikiqat artırılmasına ehtiyac vardır. Azərbaycan Somalidə və regionun digər ölkələrində ehtiyac içində olanlara öz dəstəyini davam etdirməyə hazırdır.

Press release 13 January 2012 08:18
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Security Council, Briefing on Somalia
13 January 2012 08:18
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Security Council, Briefing on Somalia
New York, January 12, 2012
I would like to welcome Minister of International Relations and Cooperation of South Africa Her Excellency Maite Mkoana-Mashabane. I also thank Under Secretary-General Lynn Pascoe, Commissioner for Peace and Security of the African Union Ambassador Lamamra and the representatives of AMISOM Troop Contributing Countries for their briefings.
I would like to express our support to the Transitional Federal Government of Somalia in its efforts to overcome difficulties, to achieve reconciliation and to build a secure, stable, united, democratic and prosperous nation.
Let me also express our full support to the African Union Mission in Somalia (AMISOM), as well as to commend the efforts of the Somalia security forces and to pay tribute to the Troop Contributing Countries.
I would also like to commend the efforts of the Organization of Islamic Cooperation and its Member States in contributing to achieve peace and national reconciliation in Somalia and mobilizing assistance for urgent needs of the peoples affected by humanitarian crisis in this country.
We must continue to approach the complex situation in Somalia with care and sensitivity and on the basis of a comprehensive strategy aimed at addressing the political, humanitarian and security problems in this country through the collaborative efforts of all stakeholders.
As Somalia moves towards the end of the transition in August 2012, special efforts should be made to protect security and political gains of the past few years, as well as to ensure that all steps ultimately contribute to the delivery of the road map.
It is obvious that security gains on the ground cannot be consolidated without adequate assistance from the international community, including for providing AMISOM with all necessary resources to strengthen the Mission’s capability and to contribute implement its mandate. As the Secretary-General made it clear in his recent report on Somalia, the resources available to the United Nations and AMISOM for Somalia are not commensurate with the challenges or the mandates given. We fully support the Secretary-General’s view that Somalia needs sustained help in order to implement the road map. The decisions of the Africa Union Peace and Security Council of 5 January 2012 and its call to the Security Council in this regard should also be taken into careful consideration.
We also stress the importance of continued international assistance for the building of Somalia security institutions. We take note of the need for adequate military assets to fight an asymmetric terrorist attacks.
We are gravely concern that the humanitarian situation continues to deteriorate in Somalia. Azerbaijan responded to the appeals of the respective governments and international organizations to provide urgent aid aimed at addressing the humanitarian crisis in the Horn of Africa, including Somalia – the worst-affected country in the region. It is important that the international community continues supporting Somalia, including by contributing to the United Nationals Consolidated Appeal for this country. At the same time, all parties must allow unimpeded humanitarian access and refrain from actions which threaten the safety of the local population and those assisting them. There is also a need to redouble efforts to find long-term solutions for refugees and internally displaced people in Somalia. Azerbaijan is ready to continue its support to those in need in Somalia and other countries of the region.