Mətbuat şərhi 06 sentyabr 2016
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa İttifaqına üzv dövlətlər və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin iştirakı ilə qeyri-rəsmi görüşdə çıxışı
Bratislava, 3 sentyabr 2016-cı il
Hörmətli nazir Lajcak,
Mən Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın vəziyyəti və perspektivlərini bir daha əks etdirəcək bu tədbirə ev sahibliyi etdiyi üçün Slovakiyanın Aİ-dəki sədrliyinə təşəkkür etmək istərdim.
Biz bu il Aİ-Azərbaycan əlaqələrinin tarixində iki önəmli mərhələni qeyd edirik: 1996-cı ildə Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinin imzalanmasının iyirmi illiyi və 2006-cı ildə enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının on illiyi. Ötən 20 ildən artıq dövrdə Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığı əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etmiş və tədricən ortaq maraq doğuran bir çox sahələrdə genişmiqyaslı tərəfdaşlığa çevrilmişdir. Hər iki sənəd bu prosesə çox böyük töhfə vermişdir.
Biz bir çox müxtəlif sahələrdə aşkar ortaq maraqlara sahibik və əməkdaşlığımız üçün hələ çox imkanlar mövcuddur. Riqa Sammiti çərçivəsində tərəfimizdən Strateji Tərəfdaşlıq Sazişi layihəsinin təqdim edilməsi ikitərəfli əlaqələrə verdiyimiz önəmi bir daha təsdiq edən aydın siqnal oldu. Aİ və ona üzv dövlətlərlə bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq və qarşılıqlı fayda prinsiplərinə əsaslanan uzunmüddətli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin vacib məqamlarından biridir.
Biz Strateji Tərəfdaşlıq Sazişinin Aİ-Azərbaycan əlaqələrinin hərtərəfli şəkildə genişləndirilməsi üçün möhkəm hüquqi əsas yaradacağına inanırıq və danışıqlar aparılması üçün mandatın Aİ Xarici Əlaqələr Şurası tərəfindən rəsmi qaydada təsdiq edilməsindən sonra rəsmi danışıqlar prosesinin başlanmasını gözləyirik . Biz bunun tezliklə baş verəcəyinə ümidvarıq. Mövcud reallıq və niyyətləri özündə əks etdirəcək və hələ uzun müddət Aİ-Azərbaycan arasında ikitərəfli əməkdaşlığı təşviq edəcək hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi üçün fəal dialoqa hazırıq.
Xanım Mogerininin Bakıya səfəri zamanı aparılmış müzakirələr Aİ-Azərbaycan əlaqələrinə yeni bir dinamiklik gətirdi. Qarşıdakı aylar parlamentlərarası əlaqələr də daxil olmaqla, ikitərəfli siyasi gündəlyimizdə önəmli perspektivlər vəd edir və biz bu prosesdə səylərimizi əsirgəməyəcəyik. Parlament Əməkdaşlıq Komitəsinin üzvləri parlamentlərarası dialoqun canlandırılması məqsədilə bu ay Bakıya səfər edəcəkdir. Biz həmçinin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə İşçi Qrupu missiyasının Bakıya qarşıdakı səfərinə Aİ üzv dövlətlərilə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirə aparmaq üçün daha bir imkan kimi baxırıq.
Biz Aİ ilə əlaqələrimizi Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində ikitərəfli əsasda qurduğumuzu vurğuladıq, lakin biz çoxtərəfli əməkdaşlığın potensial və əhəmiyyətini heç zaman istisna etməmişik. Biz həmişə bunun ortaq maraq doğuran sahələrdə konkret öhdəliklər əsasında praktiki tədbirlər vasitəsilə nəticələr verə biləcək mümkün və real layihələrin əməli həyata keçirilməsi yolu ilə reallaşdırılmasını dəstəkləmişik. Bu xüsusda Cənub Qaz Dəhlizinin vaxtında reallaşdırılması strateji əhəmiyyətə malikdir. Fikrimizcə nəqaliyyat çoxtərəfli əsasda Şərq Tərərfdaşlığı cərçivəsində maraqlı tərəflər arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etdirəcək daha bir önəmli sahədir.
Lakin regionda uzunsürən münaqişələr çoxtərəfli əməkdaşlığa mane olur. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazılığı digər Şərq Tərərdaşlığı ölkərinin ərazi bütövlüyündən heç də az əhəmiyyət daşımır. Biz Aİ-nin bu yaxınlarda qəbul edilmiş Qlobal Strategiyasında bu əsas prinsiplərə açıq dəstəyini alqışlayırıq. Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən tezliklə çıxarılması Aİ-nin Cənubi Qafqazda və ondan kənarda regional əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi məqsədlərinə xidmət edəcəkdir.

Press release 06 September 2016
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Informal lunch of the EU member states with the Eastern partner countries in the margins of Gymnich
Bratislava, 3 September 2016
Dear Minister Lajčak,
I would like to thank the Slovak Presidency of the EU for hosting this event so we can reflect once more on status and prospects of bilateral and multilateral tracks of the Eastern Partnership.
This year we mark 2 important milestones in the history of EU-Azerbaijan relations: the 20th anniversary of signing the Partnership and Cooperation Agreement in 1996 and the 10th anniversary of signing the MoU on a strategic partnership in the field of energy in 2006. Over the last 2 decades, the EU-Azerbaijan cooperation has tremendously grown and gradually evolved into a large-scale partnership in many areas of shared interest. Both legal documents have greatly contributed to this process.
We have obvious shared interests in a wide variety of areas and there is still much untapped potential in our cooperation. Submission of the draft Strategic Partnership Agreement (SPA) in the margins of Riga Summit was a clear signal reaffirming the importance that we attach to our bilateral relations. Development of long-term relationship with the EU and its Member States based on principles of equal partnership and mutual benefit is one of the key aspirations of Azerbaijan’s foreign policy.
We do believe that the SPA will provide a solid legal foundation for enhancing EU-Azerbaijan engagement in a most comprehensive manner and we look forward to launching official negotiations once the negotiating mandate is formally approved by the EU’s Foreign Affairs Council. Let me, dear colleagues, express our expectation that it will occur soon. We are ready for intensive dialogue on upgrading our legal framework, which should reflect current realities and ambitions, and will promote EU-Azerbaijan bilateral cooperation for years to come.
Discussions held with Federica during her visit to Baku injected a new dynamism into EU-Azerbaijan interaction. The upcoming months seem to be promising ones in our bilateral political agenda, including the parliamentary dimension, and we will spare no efforts to keep that momentum going. The members of Parliamentary Cooperation Committee will pay a goodwill visit to Baku this month with the aim of reviving inter-parliamentary dialogue. We also look forward to the forthcoming visit of COEST mission to Baku as another opportunity to discuss issues of mutual interest with EU Member States.
We stated that we were building our relations with the EU based on bilateral track of the Eastern Partnership, however we never excluded the potential and significance of its multilateral cooperation. We have always advocated for its realization through practical implementation of feasible and tangible projects in areas of shared interest, which could deliver concrete results through concrete actions based on concrete commitments. The timely implementation of the Southern Gas Corridor is of a strategic importance in this context. In our firm understanding, transport is another key area which could greatly advance mutually-beneficial cooperation among interested partners within the Eastern Partnership multilateral track.
However, inclusive multilateralism is hindered by protracted conflicts in the region. Territorial integrity and inviolability of borders of Azerbaijan is not less important than other EaP partners. We hail the EU's explicit support to these key principles in its recently adopted Global Strategy. The sooner withdrawal of Armenian armed forces from occupied territories will serve to the EU objectives in fostering regional cooperation in South Caucasus and beyond it.