Mətbuat şərhi 01 oktyabr 2015
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 70-ci sessiyasının ümumi müzakirələrində çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 70-ci sessiyasının ümumi müzakirələrində çıxışı,
Mən ilk növbədə cənab Mogens Lykketoftu Baş Assambleyanın 70-ci sessiyasında prezidentliyi öz üzərinə götürməsi münasibətilə təbrik etmək və bu məsuliyyətli işində ona müvəffəqiyyətlər arzu etmək istərdim. Biz altmış doqquzuncu sessiyaya rəhbərlik zamanı gördüyü çətin işə görə cənab Sam Kutesaya təşəkkürümüzü bildiririk.
Ötən yetmiş il ərzində Birləşmiş Millətlər Təşkilatı beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunub saxlanılması, dövlətlər arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığa nail olunması kimi nəcib məqsədlər naminə universal təşkilat kimi qətiyyətli şəkildə təsis edilmişdir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının sürətlə dəyişən beynəlxalq mühitə sabit uyğunlaşma vasitəsilə cavab vermək imkanı diqqətəlayiqdir. Bu, bizə Təşkilatın üzləşdiyi problemlərin öhdəsindən gələcəyinə dair əminlik verir.
Azərbaycan terrorizm, şiddətli ekstremizm və separatçılığın bütün forma və təzahürlərini qınayır. Dövlətlərarası münasibətləri ehtiva edən silahlı münaqişələr və ya siyasi böhranlar zamanı beynəlxalq hüquq və hüquqi nizama, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət etmək öhdəliyi kimi fundamental normalarla uyğun gəlməyən həll yolu qəbuledilməzdir.
Cari hadisələri nəzərə alaraq, Yaxın Şərq və Afrikadakı silahlı münaqişələrdən qaynaqlanan qaçqın böhranı ilə bağlı dərin narahatlığımızı ifadə etmək istərdim. Biz eyni dərəcədə dini dözümsüzlük, xüsusilə islamofobiya və dinləri terrorizmlə əlaqələndirmək cəhdləri kimi hallardan da narahatıq.
Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə əsaslanaraq BMT-nin fəaliyyətlərinə konkret töhfələr verməkdədir. Mənim ölkəm 15 ildən artıq müddət ərzində BMT-nin mandatı əsasında regional təşkilatlar və ya ayrı-ayrı üzv dövlətlərin komandanlığı altında Kosovo, İraq və Əfqanıstanda həyata keçirilən sülhməramlı əməliyyatlarda iştirak etmişdir. Biz hazırda Azərbaycanda təlim obyektlərini də təmin etməklə, BMT-nin sülhməramlı əməliyyatlarına dəstək verməkdə maraqlıyıq.
Minilliyin İnkişaf Məqsədləri (MİM) bütün dünyada inkişafın təşviqində mühüm rol oynayır. Bu baxımdan, Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin sülh, rifah və inkişafa nail olunma üzrə qlobal səylərdə effektiv alət olacağına əminik.
Azərbaycan ötən illər ərzində bir çox MİM hədəfləri, xüsusilə kəskin yoxsulluğun və aclığın aradan qaldırılması, ümumi orta təhsilin təmini və gender bərabərliyinin təşviqi üzrə nəzərəçarpacaq nailiyyətlər əldə etmişdir. Davamlı inkişaf məqsədlərini nəzərə alaraq, Azərbaycan daha dayanıqlı, əhatəli və şaxələndirilmiş iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi üçün hazırda özünün milli davamlı inkişaf strategiyasını işləyib hazırlamaqdadır. Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində Azərbaycanın israrlı öhdəliyi, əzm və davamlı səylərinə verilən qiymətin təzahürü kimi ölkəmiz 2015-ci il üzrə Cənub-Cənub Mükafatına layiq görülmüşdür.
Regionun bir çox ölkələrinin üzləşdiyi qlobal iqtisadi və maliyyə böhranlarına baxmayaraq, Azərbaycan 2015-ci ilin birinci yarısında 5,7%-lik iqtisadi artım nümayiş etdirmişdir ki, qeyri-neft sektorundakı artım 9,2%-ə bərabər olmuşdur.
Azərbaycan dünya bazarında enerji infrastrukturu layihələri üzrə mühüm iştirakçıya çevrilmişdir. Bu sıraya Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəməri, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Yunanıstan, Albaniya və İtaliyanı birləşdirəcək TAP və TANAP layihələrinin inşası və Cənub Qaz Dəhlizi daxildir.
Azərbaycan eləcə də Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin dəmir yolları sistemlərini birləşdirəcək Bakı-Tbilisi-Qars kimi strateji nəqliyyat infrastrukturu şəbəkəsinin təşəbbüskarıdır. Yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Portu qədim İpək Yolunun canlandırılması ilə Şərq və Qərb arasında qısa və səmərəli əlaqəyə imkan yaradacaqdır.
Azərbaycan informasiya və kommunikasiya texnologiyalarını inkişafın aparıcı qüvvəsi hesab edir və BMT çərçivəsində Avrasiyanın dənizə çıxışı olmayan ölkələri, o cümlədən Əfqanıstan və Mərkəzi Asiya üçün əlçatan və etibarlı genişzolaqlı qoşulma imkanını təmin etmək üçün işlənib hazırlanmış Trans-Avrasiya İnformasiya Magistralının (TASIM) təşəbbüskarı olmuşdur.
Azərbaycan insan məsələləri ölçüsündə insanlar arasında dözümlülüyü, multikulturalizmin və anlaşmanı təşviq etməyi davam etdirir. Biz 50 ölkədən olan 6000 idmançının iştirakı ilə Avropa qitəsinin tarixində İlk Avropa Oyunlarının bu il Bakı şəhərində keçirilməsindən və Azərbaycanın 2017-ci ildə İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyindən şərəf hissi keçiririk. Biz Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Sivilizasiyalar Alyansının 2016-cı ildə Bakı şəhərində 7-ci Ümumdünya Forumunu keçirməyi planlaşdırır və bu tədbirin praktiki nəticələrinə ümid edirik.
Dünən Ermənistan prezidenti ümumi müzakirələr zamanı saxtakarlıq, təhrif və yalan yığımından ibarət çıxışında reallıqda öz hökuməti tərəfindən məhəl qoyulmayan və əksinə gedilən prinsip və dəyərlər barəsində mühazirə oxumağa cəhd etmişdir. Beynəlxalq ictimaiyyət uşaq, qadın və ahıllar da daxil olmaqla, azərbaycanlı mülki şəxslərin Ermənistanın işğalçı qoşunları tərəfindən amansız qırğınını, Ermənistanda ölkənin bütün siyasi elitasını qətlə yetirməklə hərbi diktaturanın yaradılmasını və saxta prezident seçkilərinə etiraz edən dinc nümayişçilərin öldürülməsinin hələ də xatırlayır.
Ermənistanın müharibəyə başlaması və Azərbaycana qarşı güc tətbiq etməsi, onun ərazisinin beşdə birini, o cümlədən Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı yeddi rayonu işğal etməsi, bir milyona yaxın azərbaycanlını öz evlərindən zorla qovaraq zəbt edilmiş ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirməsi və münaqişə ərzində digər ağır cinayətlər törətməsi hamıya yaxşı məlumdur. Beynəlxalq ictimaiyyət Azərbaycana qarşı gücün tətbiqini və nəticə etibarilə, onun ərazilərinin işğal edilməsini davamlı olaraq kəskin şəkildə pisləmişdir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ildə Azərbaycanın ərazilərinin işğal edilməsini qınayan və Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edən 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Təhlükəsizlik Şurası bu qətnamələrdə Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkib hissəsi olmasını təsdiq etmiş və işğalçı qüvvələrin bütün işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb etmişdir. Digər beynəlxalq təşkilatlar da oxşar mövqe nümayiş etdirmişlər.
Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyinə tam hörmətsizlik edərək və beynəlxalq hüququn ümumi qəbul olunmuş norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq özünün qeyri-real işğalçılıq iddialarında təkid etməkdə, işğal edilmiş ərazilərin fiziki, demoqrafik və mədəni adlarını dəyişdirərək və yüz minlərlə məcburi şəkildə köçürülmüş azərbaycanlının öz doğma yurdlarına qayıtmasını və bu ərazilərdəki öz əmlakına sahib olmaq hüququnu rədd edərək hazırkı status-kvonun möhkəmlənməsinə yönəlmiş səylər göstərməyə davam edir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı işi üzrə çıxardığı qərarda Azərbaycan ərazilərinin işğalı və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin hüquqlarının pozulmasına görə Ermənistanın məsuliyyət daşıdığını təsbit etmişdir. Bu qərara və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tam şəkildə hörmətsizlik edərək, Ermənistan işğal olunmuş ərazilərin fiziki, demoqrafik və mədəni xarakterini dəyişməklə mövcud status kvonu daha da möhkəmləndirmək istiqamətində səylərini davam etdirir və öz evlərindən zorla qovulmuş yüz minlərlə azərbaycanlının evlərinə qayıtması və mülkiyyətlərini əldə etməsi hüququnun ifadə olunmasına imkan vermir.
26 sentyabr 2015-ci il tarixində Ermənistan Prezidenti Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionuna Ermənistanın bir hissəsi kimi istinad edilən bəyanat vermişdir. Biz qəti şəkildə bu yalan və təcavüzkar bəyanatı rədd edirik. Bu bəyanat Ermənistanın BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə məhəl qoymadığını bir daha sübut edir və Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı təcavüzün törədilməsinin ən yüksək səviyyədə daha bir etirafıdır. Bu Ermənistan rəhbərliyinin sülhə konstruktiv yollarla nail olunması prosesindən nə dərəcədə uzaq olmasının göstəricisidir. Bu bəyanatda Ermənistan prezidenti hətta ölkəsinin dünyanın ən hərbiləşdirilmiş regionu olmasından fəxr etdiyini bildirir.
Bunların fonunda Ermənistanın etimad quruculuğu tədbirləri barəsində möhtəkirliyi yalandan başqa bir şey deyildir. Ermənistanın tarixi təhriflər əsasında qonşu dövlətlərə qarşı açıq-aşkar ərazi iddiaları, Azərbaycana qarşı təcavüzü, onun ərazilərini işğal etməsi və etnik təmizləmə aparması, münaqişənin gedişində törədilmiş cinayətlərə görə məsuliyyəti təkidlə inkarı, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun azərbaycanlı və erməni icması arasında birbaşa təmaslara qarşı çıxması və itkin düşmüş şəxslər məsələsi üzrə ciddi əməkdaşlıqdan yayınması etimadın olmamasının əsl səbəbləridir.
Effektiv etimad quruculuğu tədbirləri üçün ən vacibi və ilk növbədə təxirə salınmadan Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasına dair plan həyata keçirilməlidir. Qoşunların təmas xətti boyunca insidentlərin araşdırılması mexanizminin yaradılması barəsində ideyalara gəlincə, qeyd etməliyik ki, bu insidentlərin baş verməsinin əsas səbəbi Ermənistanın silahlı qüvvələrinin qeyri-qanuni şəkildə işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğudur. Əks təqdirdə, bu ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin prezidentlərinin də dəfələrlə qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu bəyan etdikləri status kvonun saxlanmasına xidmət edəcəkdir.
Dağlıq Qarabağ regionu hər zaman Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olub və olmaqda da davam edəcək. Biz heç bir zaman öz ərazilərimizin işğalı ilə barışmayacağıq. Münaqişə yalnız Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində onun suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında həll edilə bilər. Azərbaycan ərazilərinin hərbi yolla işğalı həll yolu deyil və heç vaxt Ermənistan tərəfindən arzu olunan siyasi nəticə verməyəcək. Ermənistan bu reallığı nə qədər tez dərk etsə, münaqişə o qədər tez həll edilər və regiondakı ölkələr və xalqlar əməkdaşlıq və iqtisadi inkişaf perspektivlərindən faydalanar.
Azərbaycan münaqişənin danışıqlar yolu ilə tezliklə nizamlanmasında ən maraqlı tərəfdir. Buna baxmayaraq, danışıqlar yolu Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərimizdən tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə nəticələnməsə, Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsi ilə təsbit olunmuş hüququndan istifadə edərək, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpasını təmin etmək məcburiyyətində qalacaq.
Azərbaycan BMT üzv dövlətlərinin Azərbaycan üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən və onun suverenliyi və ərazi bütövlüyünə aid olan məsələlər üzrə dəfələrlə göstərdiyi prinsipial mövqeyi yüksək qiymətləndirir. Biz beynəlxalq ictimaiyyətin BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərini müdafiə etmək istiqamətində qətiyyətli mövqeyinə, eləcə də, onun Azərbaycanın ədalətli mövqeyi ilə həmrəyliyinə güvənirik.

Press release 01 October 2015
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the General Debate of the 70th session of the General Assembly of the United Nations
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the General Debate of the 70th session of
the General Assembly of the United Nations,
New York, 30 September 2015
At the outset, I would like to congratulate Mr. Mogens Lykketoft on his assumption of the presidency of the General Assembly at its seventieth session and wish him every success in fulfilling this highly responsible duty. We are also grateful to Mr. Sam Kutesa for all his hard work in presiding over the sixty-ninth session.
Over the past seventy years, the United Nations have decisively established itself as a universal organization working for the noble cause of maintaining international peace and security, developing friendly relations among States and achieving international cooperation. The ability of the United Nations to respond to rapidly changing international environment by constant adaptation is remarkable. It gives us confidence to believe that the Organization will succeed in addressing the challenges it faces.
Azerbaijan condemns terrorism, violent extremism and separatism in all their forms and manifestations. In situations of armed conflict or political crisis involving inter-State relations, no solution can be reached which is inconsistent with international law and legal order, particularly where fundamental norms are concerned, such as the obligation to respect the sovereignty, territorial integrity and the inviolability of the internationally recognized borders of States.
With a view to contemporary developments, I have to express our deepest concern over the unfolding refugee crisis fueled by the armed conflicts in the Middle East and Africa. We are equally alarmed by increased cases of religious intolerance, in particular Islamophobia, and attempts to associate religions with terrorism.
Guided by the purposes and principles of the Charter of the United Nations, Azerbaijan is making concrete contributions to the activities of the United Nations. My country has been participating in UN-mandated peacekeeping operations conducted under commands of regional organizations or individual member States in Kosovo, Iraq and Afghanistan for more than 15 years. We are looking forward to further supporting the UN peacekeeping activities, including by providing training facilities in Azerbaijan.
The Millennium Development Goals (MDGs) are of key importance in promoting development worldwide. In this regard, we are confident that Sustainable Development Goals (SDGs) will be an effective tool in global efforts towards attaining peace, prosperity and growth.
Over the past years, Azerbaijan has achieved impressive results on many MDG targets, especially on eradicating extreme poverty and hunger, ensuring universal primary education and promoting gender equality. Currently, Azerbaijan is adapting its national sustainable development strategy taking into account the SDG targets, aimed at developing a more sustainable, inclusive and diversified economy. In recognition of Azerbaijan's outstanding commitment, determination and continues efforts towards the implementation of the MDGs, my country received the 2015 South-South Award.
Despite global economic and financial crises encountered by many countries of the region, in the first half of 2015 Azerbaijan registered economic growth of 5.7%, while the growth in the non-oil sector was 9.2%.
Azerbaijan has managed to become one of crucial players of the global market in energy infrastructure projects such as Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline through the construction of Trans-Anatolian and Trans-Adriatic natural gas pipeline and the Southern Gas Corridor which will connect energy pipeline networks of Azerbaijan, Georgia, Türkiye, Greece, Albania and Italy. Azerbaijan has also initiated strategic transport infrastructure networks, such as the Baku-Tbilisi-Kars railway project which will connect railroads systems of Azerbaijan, Georgia and Türkiye, and the new Baku International Sea Trade Port allowing short and efficient connection between East and West as reviving ancient Silk Road.
Azerbaijan considers information and communication technologies as a driving force of development, and has initiated the Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM) within the United Nations, which is designed to provide affordable and reliable broadband connectivity to landlocked countries of Eurasia, including Afghanistan and Central Asia.
On human dimension, Azerbaijan continues to promote tolerance, multiculturalism and understanding among peoples. We are proud that the First European Games in the history of the European Continent was held this year in Baku, with the participation of 6000 athletes from 50 countries. In 2017, Azerbaijan will host the Islamic Solidarity Games. We are also planning to hold the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations in Baku in 2016.
Yesterday, the President of Armenia delivered a statement at the General Debate, full of usual set of falsifications, distortions and misinterpretations, in which he attempted once again to lecture others about the principles and values, which in reality his Government disregards and opposes. The international community still recalls brutal massacres by invading Armenian troops of Azerbaijani civilians, including children, women and the elderly, as well as the establishment of the military dictatorship in Armenia after murdering the entire political elite of the country and killing a number of peaceful demonstrators protesting rigged presidential elections.
It is well known that Armenia unleashed the war and used force against Azerbaijan, occupied almost one fifth of its territory, including the Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts, carried out ethnic cleansing of the seized areas by expelling about one million Azerbaijanis from their homes and committed war crimes and crimes against humanity during the conflict. The international community has consistently deplored, in the strongest terms, the use of force by Armenia against Azerbaijan and the resulting occupation of its territories.
In its landmark judgment in the case of Chiragov and others versus Armenia, the European Court of Human Rights held Armenia responsible for the occupation of the territories of Azerbaijan and violations of the rights of Azerbaijani internally displaced persons. In total disregard of this judgment and the norms and principles of international law, Armenia continues its efforts aimed at further consolidating the status quo of the occupation by altering the physical, demographic and cultural characters of the occupied territories and to deny the right of hundreds of thousands of Azerbaijani forcibly displaced persons to return to their homes and access to their properties.
On 26 September 2015, the President of Armenia made a statement referring to the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan as part of Armenia. We categorically reject this fallacious and bellicose statement, which testifies to Armenia’s apparent disregard of its obligations under the Charter of the United Nations and international law, represents a yet another admission at the highest level of aggression perpetrated by Armenia against Azerbaijan and demonstrates how the leadership of Armenia is far from engaging in a constructive search for peace. In that statement, Armenian President even boasted his country to be one of the most militarized areas of the world.
Against this background, Armenia’s speculations on confidence-building measures are curious, to say the least. In fact, the real reasons for the lack of confidence are Armenia’s overt territorial claims to neighboring countries, aggression against Azerbaijan, occupation and ethnic cleansing of its territories, denial of its responsibility for atrocious crimes committed in the course of the conflict, opposition to direct contacts between the Azerbaijani and Armenian communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and reluctance to cooperate seriously on the issues of missing persons.
In reality, for an effective confidence building, it is critical, first and foremost, to implement without further delay the plan of withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan. As for the ideas on elaborating a mechanism for investigating incidents along the line of contact, we should note that the major cause of those incidents is the continuing unlawful presence of the Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan. Such an investigation mechanism must be an integral component of the above-mentioned withdrawal plan. Otherwise, it will serve for consolidating the status quo, which even the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries have repeatedly stated to be unacceptable and unsustainable.
The Nagorno-Karabakh region has always been and will remain inalienable part of Azerbaijan. We will never reconcile with the seizure of our territories. The conflict can only be resolved on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders. The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and shall never produce a political outcome desired by Armenia. The sooner Armenia reconciles with this reality, the earlier the conflict will be resolved and the countries and peoples in the region will benefit from the prospects of cooperation and economic development.
Azerbaijan is the most interested party in the soonest negotiated settlement of the conflict. However, if the negotiations fail to bring as an outcome the complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from our occupied lands, Azerbaijan will be compelled to use its inherent right of self-defence guaranteed under Article 51 of the UN Charter to ensure the restoration of its sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders.
Azerbaijan highly appreciates the principled stance of the States Members of the United Nations that has been repeatedly expressed on issues that are of utmost importance for Azerbaijan and pertaining to its sovereignty and territorial integrity. We count on the continued resolve of the international community in defending the purposes and principles of the Charter of the United Nations, as well as its strong solidarity with the just position of Azerbaijan.