Mətbuat şərhi 11 dekabr 2013
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici işlər nazirləri şurasının 40-cı sessiyasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici işlər nazirləri şurasının 40-cı sessiyasında çıxışı
Konakri, 10 dekabr 2013-cü il
Zati aliləri, xanımlar və cənablar,
Nitqimə başlamazdan öncə, zati-aliləri Prezident Alfa Kondaya bu gün bizi gözəl Konakri şəhərində səmimi qəbul etdiyinə və göstərilmiş qonaqpərvərliyə və İƏT Xarici İşlər Nazirlərinin Şurasının 40-cı sessiyasının yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə Qvineya Respublikası və onun qardaş xalqına təşəkkür etmək istərdim. Xarici İşlər Nazirləri Şurasının sədrliyinin sizə keçməsi münasibətilə təbrik edir və bu şərəfli vəzifədə uğurlar arzulamaq istərdim. Cibuti Respublikasına Xarici İşlər Nazirləri Şurasında sədrliyi dövründə uğurlu və səmərəli fəaliyyətinə görə dərin minnətdarlığımızı bildirirəm.
İslam Ümməti ilə mədəni, dini və tarixi köklərlə bağlı olan Azərbaycan Respublikası hər zaman İslam ölkələri ilə siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə münasibətlərin inkişafına böyük önəm vermişdir. Avropa və Asiyanın kəsişməsində yerləşən coğrafi mövqeyinə görə Azərbaycan əsrlər boyu qərb və şərq sivilizasiyaları arasında körpü rolunu oynamışdır. Azərbaycan hər zaman dünyada İslamın mədəni və mənəvi dəyərlərini təşviq etmişdir.
Sivilizasiyalararası dialoqun təşviqi məqsədilə ev sahibliyi və təşkil etdiyimiz Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Dünya Forumu, Beynəlxalq Humanitar Forumu, həmçinin UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə hökumətlərarası komitənin 8-ci sessiyası sözügedən missiyanın bariz nümunələridir.
Bu xüsusda, müasir dünyada sivilizasiyalararası dialoqun əhəmiyyətini vurğulamaq istərdim. “Sivilizasiyalararası dialoq: sülh və davamlı inkişaf amili” mövzusu bir daha nümayiş etdirir ki, sülh dialoqdan ayrılmazdır. Sivilizasiyalararası dialoq sülh və təhlükəsizliyi möhkəmləndirmək, münaqişələri tənzimləmək, mədəni müxtəlifliyi gücləndirmək və davamlı inkişafa təkan vermək üçün potensiala malikdir. Müəyyən yanlış fikirlərin olduğu şəraitdə sivilizasiyalararası dialoqun gücləndirilməsi, xalqlar və dövlətlər arasında dözümlülüyün təşviqi və qarşılıqlı anlaşmanın inkişaf etdirilməsi xüsusi olaraq zəruridir.
Azərbaycan Respublikası hər zaman dini nifrətə rəvac verilməsi və dinlərin təhqir olunmasına qarşı qəti mübarizəyə çağırmışdır. Bu gün mövcud olan İslamofobiya meyllərinin qarşısını almaq üçün İƏT çərçivəsində səylərimizin birləşdirilməsi çox vacibdir. Müsəlmanlara qarşı İslamofobiya meylli yanaşma yalnız qəbuledilməz olmayaraq, eləcə də İslamofobiyaya qarşı müsəlman dövlətləri arasında həmrəylik və dialoqun gücləndirilməsi zərurətini yaradır.
İslam Dünyasının qarşılaşdığı davamlı problemlər İƏT çərçivəsində geniş və səmərəli əməkdaşlığı vacib edir.
Azərbaycan xalqı bir daha qardaş Fələstin xalqına sabitlik və sülh naminə mübarizəsində və müstəqil dövlətinin yaradılmasında tam dəstəyini bəyan edir. 11 iyun 2013-cü il tarixində Bakı şəhərində Fələstin Dövlətinə yardım məqsədilə Təhlükəsiz İslam Maliyyə Şəbəkəsinin yaradılması və Müqəddəs Əl-Qüds şəhərinə dəstək üzrə iki İƏT-in xarici işlər nazirlərinin konfransları keçirilmişdir. Sözügedən konfranslar zamanı üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) nümayəndə heyəti ehtiyac duyulan sosial və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi üçün Fələstinin hökumət orqanları və BMT-nin qurumları ilə görüşlər keçirir.
Azərbaycanın ərazisinin 20 faizinin işğal edilməsi və işğal edilmiş ərazilərdə dəhşətli etnik təmizləmənin törədilməsini qınayaraq göstərdiyi davamlı mövqeyə görə Azərbaycan İslam Ümmətinə, hər bir İƏT üzv dövlətinə və İƏT Katibliyinə təkrarən öz minnətdarlığını izhar edir. Biz xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının, İƏT-in və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qətnamələrində və qərarlarında tələb olunan dərhal, qeydi-şərtsiz və tam şəkildə erməni silahlı qüvvələrinin işğal altında olan ərazilərimizdən çıxarılması çağırışlarına görə İƏT-in üzv dövlətlərinə minnətdarlığımızı bildiririk.
İƏT üzv dövlətləri ilə siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin başlıca prioritetlərindən biridir. İƏT-in məqsədlərini və İslam dəyərlərini təşviq edərək, Azərbaycan İƏT-in fəaliyyətində və təşkilat tərəfindən həyata keçirilən proqramlarda yaxından iştirak edir. Bunların sırasında, 18-19 Mart 2013-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti zati-aliləri cənab İlham Əliyevin himayəsi altında Bakıda BMT-nin narkotiklər və cinayətkarlığa qarşı mübarizə ofisi və İSESKO-nun birgə təşkil etdiyi “Terrorizmin qarşısının alınmasında beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans, 25-26 aprel 2013-cü il tarixində Bakıda keçirilmiş İƏT nazirlərinin iclası və bu iclasda Bakıda İƏT Əmək Mərkəzinin yaradılması barəsində qərar, 11-12 noyabr 2013-cü il tarixində İSESCO-nun üzv dövlətlərinin uşaq məsələlərinə məsul nazirlərinin “İslam Dünyasının Uşaqları və Şəhərsalma üzrə Problemlər “ mövzusunda Bakıda keçirilmiş IV İslam Konfransını qeyd etmək olar. 2014-cü ildə “İƏT üzv dövlətlərinin inkişafında qadınların rolu” mövzusunda keçiriləcək nazirlər konfransının 5-ci sessiyasına da ev sahibliyi etməkdən çox məmnun olacağıq.
Azərbaycan, həmçinin ehtiyacı olan İƏT üzv dövlətlərinə humanitar yardım göstərməyə davam edir və Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi İslam İnkişaf Bankı ilə birlikdə İƏT-in Afrikadan olan 9 üzv dövlətinə “qarşısı alına bilinən korluqla mübarizə” kampaniyası çərçivəsində humanitar yardım təşkil edir.
Azərbaycan İƏT və BMT arasında son illərdə əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə sıx məsləhətləşmələr və əməkdaşlıq şəklini alaraq, daha da əhəmiyyətli olmasından məmnundur. Bir çox siyasi münaqişələrin İƏT regionunda baş verməsi səbəbindən İƏT sülh və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məsələlərində daha da fəal olmalıdır. Buna görə də biz İƏT və BMT Təhlükəsizlik Şurası arasında əməkdaşlığı və daha sıx birgə fəaliyyəti strateji hesab edirik.
Mən 28 oktyabr 2013-cü il tarixində Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına sədrliyi dövründə BMT və İƏT arasında əməkdaşlıq üzrə BMT TŞ-nin yüksək səviyyəli iclasının keçirilməsini qeyd etmək istərdim. Bu yüksək səviyyəli görüş İƏT və BMT TŞ arasında əməkdaşlığın cari səviyyəsinin nəzərdən keçirilməsi və eləcə də sülh və təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üzrə daha sıx əməkdaşlığa doğru ideyaların və tədbirlərin araşdırılması üçün əlverişli imkanlar yaratmışdır.
İƏT-in də üzvü olan Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyə respublikaları üzv olduqları Türkdilli dövlətlərin əməkdaşlıq şurası regional təşkilat kimi İƏT yanında müşahidəçi statusu almaq üçün müraciət etmişdir. Türkdilli dövlətlərin əməkdaşlıq şurasının fəaliyyətdə olan sədri kimi, Azərbaycan inanır ki, regional əməkdaşlıq mexanizmi olaraq, bu təşkilatın müşahidəçi statusu əldə edərək, İƏT-in fəaliyyətində iştirakı hər iki təşkilatın bölüşdüyü birgə məqsədlərin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəkdir.
Mən İƏT-in Baş Katibi Prof. Ekmaləddin İhsanoğluna, təşkilatın məqsəd və məramlarının həyata keçirilməsində göstərdikləri peşəkarlığa görə onun heyətinə və onun rəhbərliyi altında görülən böyük işlərə görə səmimi minnətdarlığımı izhar edirəm. Prof. Ekmaləddin İhsanoğlunun rəhbərliyi dövründən danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, Müsəlman Ümmətinə xidmət edən ən böyük hökumətlərarası təşkilat kimi İƏT tərəfindən böyük təşəbbüslərə və islahatlara imza atılmışdır.
Mən bu xoş fürsətdən istifadə edərək, zati-aliləri cənab İyad Əl Mədənini növbəti Baş Katib olması münasibətilə təbrik edir və ona bu ali vəzifənin icrasında uğurlar arzu etmək istəyirəm. Mən əminəm ki, birgə səylərimiz nəticəsində biz İslam Ümmətinin hər bir ölkəsində sülh, sabitlik və çiçəklənmənin təmin edilməsi naminə qarşımıza qoyduğumuz ali məqsədləri uğurla həyata keçirəcəyik.

Press release 11 December 2013
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 40th session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 40th session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
Conakry, December 10, 2013
At the outset, I would like to thank H.E. President Alpha Condé for welcoming us today in a beautiful city - Conakry and for the warm hospitality and excellent arrangements for the 40th session of the Council of Foreign Ministers that have been provided by the Republic of Guinea and its brotherly people. I also would like to congratulate you upon the assumption of the Chairmanship of the Council of Foreign Ministers and wish you every success in this noble task. I express our deep gratitude to the Republic of Djibouti for its able and successful work during its chairmanship of the Council of Foreign Ministers.
Being closely linked through historical, religious and cultural roots with Islamic Ummah, the Republic of Azerbaijan has always paid particular importance to the development of relations in the political, economic, cultural and other fields with Islamic countries. Due to its geographical location - at the crossroads of Europe and Asia, Azerbaijan has been a bridge between civilizations for centuries. Azerbaijan always promoted Islamic cultural and spiritual values all over the world.
The organization and hosting of international events aimed to promote the inter-civilizational contacts such as the World Forum on Intercultural Dialogue, International Humanitarian Forum as well as the 8th session of UNESCO intergovernmental committee for the safeguarding of intangible cultural heritage are among the vivid examples of this mission.
In this regard, I would like to stress the importance of the dialogue among civilizations in the modern world. The topic of “Dialogue of civilizations, factor for peace and sustainable development” once again demonstrates that peace is indivisible from dialogue. Dialogue between civilizations has the potential to become an engine for bolstering peace and security, conciliating conflicts, reinforcing cultural diversity and advancing sustainable development. Fostering dialogue among civilizations is crucially important to build tolerance and deepen mutual understanding between people and countries, particularly during the existing certain misperceptions among them.
Azerbaijan has always called for toughened combat against defamation of religions and incitement to religious hatred. Today, it is very important to consolidate our efforts within the OIC to prevent existing trends of Islamophobia. The Islamophobia-affected approach towards Muslims is not just unacceptable, it also makes necessary to reinforce dialogue and solidarity among the Muslim countries to counter Islamophobia.
The continued serious challenges that our Islamic World is faces necessitate our enhanced and efficient cooperation within the OIC.
People of Azerbaijan reiterate their full support to brotherly Palestinian people in their struggle for achieving peace, stability and establishment of their independent state. On 11 June 2013 our capital city Baku hosted two OIC Ministerial Conferences: on Support of the Holy City of Al-Quds and on establishment of the Islamic Financial Safety Net to assist the State of Palestine. In order to implement the commitments taken by my country during these conferences, the delegation of Azerbaijan International Development Agency (AIDA) of the Ministry of Foreign Affairs is now holding meetings on the ground with the relevant Palestinian authorities and UN agencies in order to implement the needed social and infrastructure projects.
Azerbaijan reiterates its sincere gratitude to the Islamic Ummah, to each OIC member state and OIC Secretariat for their long standing position in condemnation of the Armenian occupation of 20% of my country’s territories with notorious ethnic cleansing on the seized lands. We are particularly grateful to OIC Member States for their call for immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenian armed forces from all our occupied territories, as it is demanded by the relevant resolutions and decisions of UN Security Council, OIC and other international organizations.
Strengthening cooperation with OIC Member States in political, economic, cultural and other areas is one of the main priorities in the Foreign Policy of the Government of Azerbaijan. Promoting OIC objectives and Islamic values, Azerbaijan is engaged in all the activities and programs being implemented by the OIC. Among them, (1) International Conference on “Strengthening International Cooperation in Preventing Terrorism”, jointly organized by the UN Office on Drugs and Crime (UNODC) and ISESCO on 18-19 March 2013 in Baku under the patronage of His Excellency Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan; (2) OIC Labor Ministers Conference was held in Baku on 25-26 April 2013 where have been decided to establish OIC Labour Center in Baku; (3) the 4th Islamic Conference of Ministers in charge of Childhood of ISESCO member-nations themed “The Children of the Islamic World and Problems of Urbanization” organized in Baku on November 11-12, 2013. We will be very delighted to host the 5th Session of the Ministerial Conference on Women’s Role in the Development of OIC Member States in the year of 2014 in Azerbaijan.
Azerbaijan is also committed to continue its humanitarian assistance to OIC Member States in need and Azerbaijan International Development Agency together with the Islamic Development Bank (IDB) arranged humanitarian aid to nine OIC Member States from Africa as part of the "Fight against avoidable blindness" campaign.
Azerbaijan is very pleased to observe that the cooperation between OIC and UN has become much more significant in recent years and has taken the form of close consultations and collaboration in different areas. Due to the fact that many political conflicts arouse within the OIC region, our Organisation has to be more proactive in dealing with maintaining peace and security issues. Therefore, we consider UN-OIC cooperation as a strategic one, including most and utmost synergy between OIC and UN Security Council.
I would like to refer to a High Level Meeting on UN-OIC Cooperation, convened under Azerbaijan’s Presidency at the UN Security Council on 28 October 2013. This high-level meeting offered an unprecedented opportunity to review the current state of cooperation between the OIC and the UN Security Council, also to explore ideas and measures able to help to enhance the partnership synergy between the two organizations towards deeper cooperation in promoting peace and security. I believe this initiative of my country will be supported further on by other Member States of OIC during their membership in the UN Security Council.
Another regional organization the Cooperation Council of the Turkic Speaking States, to which the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic and the Republic of Türkiye are members, concurrently members of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) as well, applied to the OIC for obtaining Observer Status. As the Chairman-in-Office of the Cooperation Council of the Turkic Speaking States, Azerbaijan believes that participation of our organisation as a regional cooperation mechanism in the work of OIC, by obtaining Observer Status, will contribute to the achievement of goals shared by both of these organisations.
I also express my sincere gratitude to OIC Secretary-General Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu and his highly dedicated team for the professionalism in realization of the goals and principles of our Organization and for the outstanding work done under his guidance. Speaking on the period during Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu’s tenure, it should be noted that the OIC has carried out great initiatives and reforms as well as took serious steps as the largest intergovernmental organization serving the Muslim Ummah.
I avail myself of this pleasant opportunity to congratulate H.E. Mr. Iyad Al Madani as the next Secretary-General and would like to wish all success in implementation of His noble duties. I am confident that through our joint efforts we will be able to successfully pursue the noble aims for assurance of peace, stability and prosperity of each country of the Islamic Ummah.