Mətbuat şərhi 25 oktyabr 2012
Azəraycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Nazirlər Şurasının 20-ci İclasında çıxışı
Bakı, 24 oktyabr 2012-ci il
Hörmətli Nazirlər və Nümayəndə Heyətlərinin Başçıları,
İcazə verin çıxışımın əvvəllində Azəraycan Respublikasının Hökuməti adından və şəxsən öz adımdan Şuranın sədri kimi öz fəaliyyətini başa vuran Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri cənab Əhməd Davudoğluna ötən iki il ərzində nümayiş edirdiyi liderliyə və əlbəttə ki, başçılıq etdiyi komandanın gərgin əməyinə görə təşəkkür edim.
Mən böyük məmnunluq və şərəf hissi ilə Şuranın Sədrliyini qəbul edir və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının genişlənməsinin 20 illiyinə həsr olunmuş bu iclasa ev sahibliyi edirəm.
Zamanın sınağından çıxmış regional təşkilatlardan biri kimi İƏT ötən 20 il ərzində regionda baş verən siyasi və tarixi hadisələr zəminində ciddi dəyişikliklərdən keçmişdir. Təşkilatın genişlənməsi prosesi nəticəsində Azərbaycan və Orta Asiyanın qardaş ölkələri və Əfqanıstan İƏT ailəsinə qoşulmuş və İzmir Müqaviləsində qeyd olunmuş hədəf və məqsədlərə çatmaq üçün regionda iqtisadi əməkdaşlıq və inteqrasiya meyllərinin möhkəmlənməsinə töhfə vermişdir. Bu hədəflərin daha da inkişaf etdirilməsi bizim əməkdaşlığımız və Təşkilatın etimadının qorunub-saxlanması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan regional əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin tərəfdarı olmuşdur və regionda iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə və irimiqyaslı infrastruktur layihələrinin dəstəklənməsinə xüsusi diqqət yetirmişdir.
İƏT regionunun zəngin iqtisadi və intellektual potensialı var və bu amil iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsində və onun səmərəliliyinin və davamlılığının təmin olunmasında Üzv Dövlətlərin ehtiyacları və praktiki nəticələrin əldə edilmısi yolu ilə Təşkilatın qarşısında duran vəzifələrin icra olunmasını asanlaşdırır. Bizim fikrimizcə, konkret nəticələrə və regionun müqayisəli üstünlüklərinə əsaslanan əməkdaşlıq üçün xüsusi prioritet sahələrin qısa siyahısı hazırlanmalıdır. Nəqliyyat, informasiya-komunikasiya texnologiyaları və ətraf mühit sahəsində dialoqun və işgüzar əlaqələrin dəstəklənməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu baxımdan elm və tədqiqat sahəsində qarşılıqlı təmasların möhkəmləndirilməsi ümumi məqsəd kimi davam etdirilməlidir.
Biz inanırıq ki, regionun ticarət və sərmayələr baxımından böyük və istifadə olunmamış potensialı mövcuddur. Bu baxımdan, həmin sahələrə diqqətin artırılması Təşkilata əsas hədəf və məqsədlərinə nail olmaq imkanı verə bilər və məhz buna görə də biz bu məsələyə diqqət yetirməliyik. Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan son zamanlar İƏT Ticarət və İnkişaf Bankına qoşulmaq istiqamətində addımlar atmışdır və ümid edirik ki, Bank İƏT çərçivəsində əməkdaşlıq sahələrində layihələrin inkişaf etdirilməsində aparıcı rol oynayacaq və inkişaf yönümlü qurum kimi fəaliyyət göstərəcəkdir.
Digər prioritetlər haqqında danışarkən, nəqliyyat sektorunun vurğulamaq zəruridir və bu sahə yuxarıda qeyd etdiyim regional ticarətin inkişafı üçün əsas şərtdir. Bu kontekstdə, Azərbaycan inanır ki, İƏT dəmiryolları və əlaqədar digər infrastrukturun müasirləşdirilməsi, eləcə də ortaq dəmir yolu şəbəkəsinin yaradılması və onun Avropa və Orta Şərq dəmir yolları şəbəkələrinə qoşulmasına səy göstərməlidir. Hazırda tikintisi davam etdirilən regional əhəmiyyətli dəmir yolu layihələrinin, o cümlədən Qəzvin-Rəşt-Astara (İran) -Astara (Azərbaycan) layihəsinin qısa müddətdə başa çatdırılması region ölkələri üçün yeni cəlbedici tranzit nəqliyyat imkanları yaradacaqdır. Bu baxımdan, biz bu layihə üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupun yaradılmasını alqışlayır və inanırıq ki, Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupun Bakıda keçiriləcək ilk iclası səmərəli nəticələrin əldə edilməsi baxımından faydalı platforma olacaqdır.
Sahələr üzrə əməkdaşlıqdan danışarkən mən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd etməyə bilmərəm, bu sahədə imkanların birləşdirilməsi bizə inkişaf etmiş regional telekommunikasiya texnologiyalarından faydalanmağa imkan verər. Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan 2008-ci ildə Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralının yaradılması layihəsi ilə çıxış etmiş və bu təşəbbüs 2009-cu ildə BMT-yə üzv ölkələr tərəfindən yekdilliklə dəstəklənmişdir. (BMT Baş Assambleyasının A/Res/64/186 saylı qətnaməsi). Layihənin dəstəklənməsinin davam etdirilməsi istiqamətində Azərbaycan Hökuməti hazırkı BMT Baş Assambleyasının sessiyası ərzində yeni TASİM qətnaməsini irəli sürməyi planlaşdırır və İƏT-ə üzv ölkələri bu təşəbbüsə dəyərli dəstəklərini davam etdirməyə çağırır.
Əməkdaşlığın gələcək perspektivləri baxımından biz İƏT-in sosial-iqtisadi əməkdaşlıq yolu ilə regionda sülh və sabitliyin möhkəmləndirilməsində oynadığı rolu və təsirini nəzərdən qaçırmamalıyıq. Bunu deyərkən biz Əfqanıstanın inkişafının dəstəklənməsinin çox mühüm rolunu təsdiqləyirik. Azərbaycan Kabil prosesini dəstəkləyir və Əfqanıstanın Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi kimi layihələrlə Avrasiya məkanında nəqliyyat şəbəkələrinə inteqrasiya olunması yolu ilə bu ölkədə vəziyyətin sabitləşdirilməsinə öz töhfəsini verməyə hazırdır.
İƏT daxilində həlli uzadılmış münaqişələrdən əziyyət çəkən regionlardan biri də Cənubi Qafqazdır. Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində ortaya çıxan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hələ də əsas qeyri-sabitlik mənbəyi və iqtisadi əməkdaşlıq və hərtərəfli regional əməkdaşlığa maneə olaraq qalmaqdadır. Bizim üçün münaqişənin Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı, ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət prinsipləri əsasında həllindən başqa alternativ görmürük. Bu baxımdan, biz İƏT-ə üzv ölkələrin davamlı dəstəyini və məsələyə münasibətdə ortaq mövqeyini çox yüksək qiymətləndiririk.
Təşkilatın fəaliyyətini qiymətləndirərkən Təşkilatın aparıcı qurumları, xüsusilə də Katibliyin işinin səmərəliliyinin artırılmasına diqqət yetirmək vacibdir. Biz həmçinin yeni iqtisadi əməkdaşlıq sahələrini ortaya çıxararaq, təşkilat çərçivəsində əlavə yardımçı qurumların artırılması təcrübəsini istifadə etməməli, əsas diqqətimizi əvvəlcədən müəyyən etdiyimiz sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərinin genişləndirilməsinə yönəltməliyik.
Biz ümid edirik ki, Türkiyə Respublikasının təşəbbüsü ilə yaradılmış Görkəmli Şəxslər Qrupunun (GŞQ) hazırladığı tövsiyələr Üzv Dövlətlər tərəfindən ciddi nəzərdən keçiriləcəkdir. Biz xüsusilə əməkdaşlığın səmərəliliyinin artırılması və ECO Vİsion 2015 sənədinin icrasının sürətləndirilməsi ilə bağlı tövsiyələrdən faydalana bilərik. Bundan əlavə, fikrimizcə, Təşkilatın dinamikliyinin, səmərəliliyinin və nüfuzunun artırılması üçün onun ümumi fəaliyyətinin nəzərdən keçirilməsi və qiymətləndirilməsi üçün monitorinq mexanizminin təsis olunması da vacibdir.
Fürsətdən istifadə edərək, mən təşkilatın yeni Baş Katibi Səfir Şamil Ələsgərovu təbrik edir və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıram. Biz əminik ki, onun peşəkar idarəçiliyi ilə bizim Təşkilat özünün bütün mövcud potensialından istifadə edəcəkdir. Biz həmçinin təşkilatın keşmiş Baş Katibi General Yəhya Marufini ötən illərdə Təşkilatın işinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkür edirik.
Sonda icazə verin nümayəndə heyəti adından bəyanatın mətninin razılaşdırılmasında səylərinə görə bütün mütəxəssislərə öz təşəkkürümü bildirim. Mən böyük məmnuniyyət hissi ilə bəyanatın layihəsini qəbul olunmaq üçün Zirvə Toplantısına tövsiyə edirəm.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 20th Meeting of the Council of Ministers of the Economic Cooperation Organization
25 October 2012 09:08
Baku, October 24, 2012
At the outset, on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan and my own behalf, I would like to express an appreciation to the outgoing chair of the Council, H.E. Mr. Ahmet Davutoğlu, Minister for Foreign Affairs of the Republic of Türkiye for his leadership, and certainly for the hard work of his dedicated team over the last two years.
It is a great pleasure and honour to assume the Chairmanship of the Council and to host this Meeting that marks the 20th anniversary of the ECO enlargement.
As one of the time-honoured regional organizations, ECO has gone through a serious transformation primarily driven by the historic and political developments in the region featuring the past 20 years. The enlargement has enabled Azerbaijan along with the brotherly countries of Central Asia and Afghanistan to join the ECO family and contribute to the consolidation of economic cooperation and integration efforts in the region, in the spirit of the goals and objectives set out in the Treaty of Izmir. The advancement of those goals is key to maximizing impact of our collaboration and preserving the Organization’s credibility. Following the restoration of its independence, Azerbaijan has been an active advocate for a strengthened regional cooperation placing a special emphasis on strengthening economic ties and promotion of large-scale infrastructure projects in the region.
ECO region has a rich economic and intellectual potential, which largely facilitates the task of the Organization to enhance economic cooperation, and ensure its effectiveness and sustainability through focusing on the needs of the Member States and practical results. In our view, there is a need to short-list priority areas for cooperation based on the measurable results and comparative advantages of the region. Promotion of dialogue and business ties in the areas of transport, ICT and environment are essential. In this regard, strengthening an interaction in the field of science and research should be pursued as a cross-cutting objective.
It is our conviction that the region has a huge untapped potential in trade and investments. Therefore, a greater focus on these areas can enable the Organization to fulfil its primary goals and objectives, and hence, deserves our special attention. With this in mind, Azerbaijan has recently taken steps towards joining the ECO Trade and Development Bank and hopes that the Bank will play an instrumental role in supporting the project development in the ECO activities, and hence, act as a development-oriented institution.
Speaking about other priorities, it is important to highlight the transport sector, as an essential prerequisite for the abovementioned regional trade development. In this context, Azerbaijan believes that ECO should aim at modernization of the railway routes and related infrastructure as well as creation of common railway network and its interconnection with European and Middle East networks. The early completion of the ongoing railway projects of regional importance, including Qazvin-Rasht-Astara (Iran) – Astara (Azerbaijan) will create new attractive transit transport opportunities for countries of the region. In this regard, we welcome the establishment of the High-level Working Group on this project and hope that the first meeting of the Working Group to be held in Baku will serve as a useful platform for generating effective outcomes.
Elaborating on sectoral cooperation, I can not, but mention the synergies in the area of information-communications technologies (ICT), which can enable us to benefit from advanced regional connectivity solutions and telecommunications infrastructure. Bearing this in mind, in 2008 Azerbaijan initiated the Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM) project, which was unanimously supported by the UN Member States in 2009 (UNGA Resolution A/Res/64/186). Pursuing to further support the project implementation the Government of Azerbaijan plans on tabling a new TASIM resolution during the current GA session and invites the ECO Member States to continue to provide their valuable support.
In the context of perspectives of future collaboration, it is important not underestimate the role and impact of ECO activities in consolidating peace and stability efforts in the region through socio-economic cooperation. Having said this we acknowledge the centrality of support for Afghanistan’s development. Azerbaijan supports the Kabul process and stands ready to contribute to further stabilization of Afghanistan, inter alia, through integration of this country into transportation networks within Eurasia, including though the railway project Baku-Tbilisi-Kars.
Within ECO the South Caucasus is yet another region suffering from protracted conflicts. The aggression of Armenia against Azerbaijan resulted in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict still remains a major source of instability and impediment to the economic development and full-scale regional cooperation. For us, there is no alternative other than solving the conflict on the basis of respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan. In this respect, we highly appreciate the continued support and common stand of the ECO Member States.
In our evaluation efforts, it is important to focus on increasing the efficiency of main bodies of the Organization and primarily the Secretariat. We should also refrain from a practice of proliferation of subsidiaries, which are expected to invent and cover new areas of economic cooperation, and instead to concentrate on expanding cooperative partnerships in the areas we have already pledged to work.
We hope that the recommendations produced by the Eminent Persons Group (EPG), created by the initiative of the Republic of Türkiye, will receive a serious consideration of the Member States. In particular, we can benefit from the recommendations on how to increase the efficiency of our cooperation and accelerate the implementation of “ECO Vision 2015”. Furthermore, in order to enhance dynamism, efficiency and visibility of the Organization, a follow-up mechanism to monitor and evaluate the overall performance of the Organization should be also set up.
Using this opportunity, I would like to congratulate our new Secretary General Ambassador Shamil Aleskerov and wish him every success in his future work. We are confident that under his professional leadership our Organization will fully utilize its existing potential. We also wish to thank former Secretary General Mr. Yahya Maroofi for his contribution to the work of the Organization for the past years.
In conclusion, on behalf of my delegation let me also thank all our experts for their efforts to reach common position on the draft declaration. It would be my pleasure to recommend the agreed text of the draft declaration to the Summit.