Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının 12-ci Zirvə Toplantısında çıxışı
Qahirə, 11 fevral 2013-cü il
İlk öncə 12-ci İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Sammitinin keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etdiyinə və tədbiri yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə cənab Sədr, Misir Ərəb Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri Məhəmməd Mursiyə və Misir xalqına səmimi qarşılama və bizə göstərdikləri yüksək qonaqpərvərliyə görə səmimi minnətdarlığımı bildirirəm.
Həmçinin, Misir Ərəb Respublikasını İƏT Sammitinə Sədrliyi üzərinə götürdüyünə görə təbrik edir və bu olduqca qonaqpərvər ölkənin rəhbərliyinə şərəfli vəzifələrin həyata keçirilməsində uğurlar arzulayırıq.
Eyni zamanda, İƏT-in proqramları və fəaliyyəti sahələrində əldə olunmuş uğurları böyük məmnunluq hissi ilə izləyirik. Bu baxımdan, Seneqal Respublikasına İƏT-ə sədrlik missiyasını uğurla başa vurduğuna görə təşəkkürümü bildirirəm.
Biz dünyada geniş miqyaslı təsirlərə səbəb olan sürətlə dəyişən dövrdə yaşayırıq. Səmərəli əməkdaşlıq üçün imkanlar açan fəaliyyət və birgə reaksiyaya səsləyən çağırışlarla üzləşirik. Bu baxımdan, davam edən münaqişələr, xüsusilə müsəlman dünyasında baş verən münaqişələr istisna deyil.
Azərbaycan hazırda müsəlman dünyasında, xüsusilə də Yaşın Şərq, Afrika qitəsi və və digər regionlarda cərəyan edən və narahatlıq doğuran hadisələrdən dərin narahatdır.
Biz qardaş Fələstin xalqının sülh, əmin-amanlıq və özlərinin müstəqil dövlətinin yaradılması uğrunda apardığı mübarizəsini tam dəstəkləyirik. Biz artıq bu istiqamətdə müəyyən irəliləyişin olduğunu, xüsusilə də Fələstin Dövlətinin YUNESKO-ya qəbul olunması, həmçinin, BMT-də qeyri-üzv müşahidəçi statusu əldə etməsini müsbət nailiyyət kimi qəbul edirik.
Eyni zamanda biz Suriyada dəhşətli zorakılıq səhnələrini izləyirik. Bunlar bizi narahat edən digər məsələdir. Azərbaycan Suriyadakı vəziyyətlə bağlı öz dərin kədərini bildirir və böhranın təcili həllinə çağırır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü kimi Azərbaycan diplomatik dialoq prosesini fəal şəkildə dəstəkləməyə hazırdır. Eyni zamanda İƏT üzvlüyü çərçivəsində Azərbaycan böhranın sülh yolu ilə həlli istiqamətində bu təşkilat tərəfindən həyata keçirilən bütün addımlara öz tam dəstəyini ifadə edir və bu tədbirlərdə iştirak etməyə hazırdır.
Azərbaycan Malidə baş verənləri dərin narahatlıqla izləyir. Biz terrorçuluq və separatçılığa qarşı ciddi mübarizə aparılmasını dəstəkləyir, həmçinin, Malinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə tam dəstəyimizi ifadə edirik.
Azərbaycan İslam ümmətinə, hər bir müsəlman ölkəsinə və İƏT-in Baş Katibinə Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünün pislənməsində qətiyyətli mövqeyinə, həmçinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş bütün ərazilərimizdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması istiqamətində İƏT-ə üzv ölkələrin dəstəyinə görə öz dərin minnətdarlığını bildirir. Biz həmçinin, BMT Təhlükəsizlik Şurası, İƏT və digər beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qətnamə və qərarlarda göstərildiyi kimi, Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam şəkildə çıxarılması ilə bağlı İƏT-in bütün üzvlərinin çağırışlarını yüksək qiymətləndiririk.
Biz həmçinin, “İƏT Anım Günü proqramı” çərçivəsində başladılmış “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyasına diqqətinizi çəkmək istərdik. Bu kampaniya 1992-ci ilin fevral ayında Xocalı şəhərində Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən insanlığa qarşı cinayət olan Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı törədilmiş soyqırımı ilə bağlı tarixi həqiqətin yayılmasına yönəlmişdir. Azərbaycan İƏT-ə üzv ölkələri bu soyqırımı bəşəriyyətə qarşı cinayət kimi milli və beynəlxalq səviyyədə tanınmasına çağırır.
Yuxarıda qeyd olunan məsələləri nəzərə alaraq, Azərbaycan İƏT-ə üzv ölkələrin hökumətləri tərəfindən İslam Ümmətində baş verən bütün böhran və münaqişələrin həlli və sülh və təhlükəsizliyin bərpasına yönəlmiş cəhdləri tam dəstəkləyir. Biz münaqişələrdən əziyyət çəkənlərə və ehtiyacı olanlara müvafiq humanitar və maliyyə yardımı da daxil olmaqla, bu cəhdlərə töhfə vermək və bütün imkanlarımızla onları daha da inkişaf etdirmək üçün əlavə tədbirlər görməkdə davam edəcəyik.
İslam dini tarixən özünün ali məqsədlərini və zəngin mədəni irsini qoruyub saxlamış və yaymışdır. Dünyada sülhün və dözümlülüyün dəstəklənməsi kimi prinsiplərə sadiq qalaraq, İslam sivilizasiyaların inkişafına zəngin töhfə verməklə millətlər arasında ahəngdar münasibətləri və rifahı təmin etmişdir. Bütün bunlara baxmayaraq, İslam Ümmətinə qarşı mövcud İslamofobiya meylləri bizdə təəccüb doğurur. Dünyanın ən tolerant ölkələrindən olan Azərbaycan Respublikası hər zaman dinlərin təhqir olunması və dini nifrətə çağırışa qarşı kəskin mübarizə aparmağı dəstəkləmişdir. Bu ənənəni davam etdirərərək, biz bütün dinlərin təhqir olunmasının qarşısının alınması üçün beynəlxalq səviyyədə məcburi hüquqi mexanizmin yaradılması imkanlarının araşdırılması istiqamətində İƏT-in səylərini tam dəstəkləyirik. Biz hesab edirik ki, bu tədbirlər İƏT-in müvafiq qurumları vasitəsilə əlaqələndirilməlidir və ümid edirik ki, bu tədbirlər müsbət nəticələr əldə ediləcəkdir.
Azərbaycan, Avropa və Asiyanın kəsişdiyi coğrafi məkanda yerləşdiyindən, əsrlər boyu Qərb və Şərq sivilizasiyalarını birləşdirən körpü rolunu oynamışdır. Azərbaycan Respublikası İƏT hədəflərini və İslam dəyərlərini hər zaman təbliğ etmişdir. İƏT-ə üzv ölkə kimi biz İƏT tərəfindən həyata keçirilən bütün fəaliyyət və proqramlarda iştirak edirik. Xüsusilə qeyd etməliyəm ki, Azərbaycan hökümətinin xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biri İƏT-ə üzv ölkələrlə siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsidir.
Bundan əlavə, Azərbaycan təşkilatın Onillik Fəaliyyət Proqramını və onun əsasında qəbul edilmiş müvafiq tədbirləri dəstəkləyir. Bu çərçivədə, İƏT-in proqram və təşəbbüslərini dəstəkləyərək, Azərbaycan ötən il könüllü olaraq İƏT Baş Katibliyinə üç milyon ABŞ dolları ianə vermişdir.
Terrorçuluqla mübarizə sahəsində BMT ilə davamlı əməkdaşlığımızın bir hissəsi kimi, BMT-nin Narkotik və Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsi (UNODC) və İSESKO ilə birgə 2013-cü ilin 18-19 mart tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin himayəsi altında “Terrorizmin qarşısının alınması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcəkdir
Həmçinin, İƏT-ə üzv ölkələrin Əmək Nazirləri Konfransının keçirilməsi ilə bağlı müraciətə cavab olaraq , Azərbaycan Respublikasının Hökuməti bu konfransı cari ilin 23-26 aprel tarixində Bakı şəhərində təşkil edəcəkdir. Biz təşkilata üzv öklələri bu mühüm tədbirlərdə fəal iştirak etməyə çağırırıq.
Azərbaycan Respublikasının hökuməti qadınların hüquqlarının müdafiəsi, xüsusilə də onların ölkənin sosial və siyasi həyatında iştirakının artırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Biz həmçinin, qadın hüquqlarının beynəlxalq səviyyədə müdafiəsi prosesində fəal iştirak edirik. Bu baxımdan, biz böyük məmuniyyətlə 2014-cü ildə Azərbaycanda İƏT-ə Üzv Dövlətlərin İnkişafında Qadınların Roluna mövzusunda nazirlər səviyyəsində 5-ci konfransa ev sahibliyi edəcəyik.
Fürsətdən istifadə edərək mən, İƏT-in Baş Katibi Professor Ekmələddin İhsanoğlu və onun yüksək peşəkar kollektivinə bizim təşkilatın prinsip və məqsədlərinin reallaşdırılması istiqamətində göstərdikləri peşəkarlığa görə minnətdarlığımı və təşəkkürümü bildirir və cənab İyad Amin Madanini təşkilatın yeni Baş Katibi seçilməsi münasibətilə təbrik edirəm.
Sonda bəyan etmək istərdim ki, İslam ümməti daxilində birlik və həmrəyliyin qorunub saxlanması naminə Azərbaycan növbəti İƏT Zirvə Toplantısına ev sahibliyi etməklə bağlı namizədliyini geri götürmüşdür. Mən Türkiyəni 2016-cı ildə İƏT-in Zirvə Toplantısına ev sahibliyi edəcəyi ilə bağlı təbrik edirəm. Mən əminəm ki, biz İslam ümmətinə daxil olan hər bir ölkənin rifahı, sabitliyi və sülh şəraitində yaşamasına yönəlmiş bütün ali məqsədlərimizə nail olacağıq.

Press release 12 February 2013 09:35
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 12th Session of the Organization of Islamic Cooperation
12 February 2013 09:35
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 12th Session of the Organization of Islamic Cooperation
Cairo, February 11, 2013
Highnesses,
At the outset, I would like to express my sincere gratitude to Mr. Chairman, His Excellency Mohamed Morsi, President of the Arab Republic of Egypt, for the initiative and excellent organization of the 12th OIC Summit, as well as to the people of Egypt for the warm welcome and gracious hospitality extended to us. We are privileged and honoured to congratulate the Arab Republic of Egypt upon the assumption of the Chairmanship of the OIC Summit and wish the leadership of this remarkably hospitable country every success in the implementation of these challenging responsibilities.
It is also a great pleasure for us to observe that so much progress has been achieved in spheres of activities and programs of the OIC. In this regard, I would also like to express my gratitude to the Republic of Senegal for the successful completion of its OIC Chairmanship mission.
We are living in the times of rapid change that sometimes bring large scale impacts around the world. We face challenges that call for a collective reaction and action providing opportunities for effective collaboration.
Azerbaijan is deeply concerned with the development of worrying events currently taking place in Muslim world, particularly in the Middle East, African continent and other regions. We express our full support to brotherly Palestinian people in their struggle for achieving peace, stability and establishment of their independent state. We are very pleased to see already achieved positive developments such as the acceptance of the State of Palestine to the UNESCO, as well as the recognition of Palestine as observer state at the UN.
At the same time we are witnessing today the horrible violence scenes in Syria. These are a cause of concern. Azerbaijan expresses its profound saddness regarding the situation in Syria and calls upon immediate solution of the crisis. As a member of the UN Security Council, Azerbaijan actively supports the process of diplomatic dialogue and expresses its full support and readiness to engage in all the activities led by the Organization of Islamic Cooperation in order to guarantee peaceful solution of the crisis.
Azerbaijan follows the ongoing developments in Mali with a great concern. We stand for strong response to the terror groups and separatism, as well as expressing our full support to the territorial integrity and sovereignty of Mali.
Azerbaijan express sincere gratitude to the Islamic Ummah, to each member state of our Organization and the OIC Secretariat for their long standing position in condemnation of the Armenian occupation of 20% of my country’s territories with notorious ethnic cleansing on the seized lands. We also appiciate OIC Member States for their call for immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenian armed forces from all our occupied territories, as it demanded by the relevant resolutions and decisions of UN Security Council, OIC and other international organizations.
We would also like to draw your attention to the “Justice for Khojaly” international civil awareness campaign initiated in the framework of the “OIC Memorial Day Program” and aimed at disseminating of historical truth on the acts of genocide against Azerbaijani civilians perpetrated by Armenian armed forces in the town of Khojaly in February 1992, which constitutes the case of crime against humanity. Azerbaijan calls OIC member states for recognition of this genocidal act on national and international levels as a crime against humanity.
Having all these in mind, Azerbaijan fully supports the efforts undertaken by the Governments of OIC Member States to restore peace and security in all conflict situations happening in the Islamic Ummah. We will continue to take further steps in order to contribute to these efforts and improve them in our full capacity, including in providing an appropriate humanitarian and financial asistance to those who suffered and in need.
Historically, Islam has always been bearing and disseminating its noble aims and culturally rich heritage. Adhering to its principles promoting peace and tolerance in the world, Islam made great contributions to the development of civilizations, leading to the harmony and prosperity among nations. Nevertheless, it is a matter of surprise to observe the existing trends of Islamophobia against the Islamic Ummah. Being one of the most tolerant countries in the world, the Republic of Azerbaijan has always called for toughened combat against defamation of religions and incitement to religious hatred. Continuing this tradition, we also strongly support OIC's efforts aimed at exploring the possibility of evolving a binding international framework for preventing defamation of all religions. We believe that these measures should be actively coordinated through appropriate OIC structures which will hopefully achieve positive results.
Azerbaijan for centuries played the role of a bridge connecting Eastern and Western civilizations since it located at the crossroads of Europe and Asia. Promoting OIC objectives and Islamic values, we are engaged in all the activities and programs being implemented by the OIC. One of the main priorities in the Foreign Policy of the Government of Azerbaijan is to strengthen the cooperation with OIC Member States in political, economic, cultural and other areas.
Besides this, Azerbaijan supports the adopted Ten-Year Program of Action and accordingly all the measures that have been accepted based on it. In this framework, Azerbaijan by supporting the programs and initiatives of the OIC, last year voluntarily contributed three millions US Dollars to the General Secretariat of OIC.
As part of our sustained engagement with the UN in the field of counter-terrorism, we are pleased to host the International Conference on “Strengthening International Cooperation in Preventing Terrorism”, jointly organized by the UN Office on Drugs and Crime (UNODC) and ISESCO on 18-19 March 2013 in Baku under the patronage of His Excellency Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
Also, responding to the call for the convening of an OIC Labor Ministers Conference, the Government of the Republic of Azerbaijan is very pleased to host this Conference in Baku on 23-26 April 2013. We call upon Member States to actively participate in these significant events.
The Government of the Republic of Azerbaijan pays special attention to the issue of protection of women’s rights, increasing of women's participation in social and political life of the country. We also take active part in the process of promotion of women rights on the international level. In this regard, we are very delighted to host the 5th Session of the Ministerial Conference on Women’s Role in the Development of OIC Member States in the year of 2014 in Azerbaijan.
Taking this opportunity, I express my sincere gratitude to OIC Secretary General Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu and his highly dedicated team and appreciation for their professionalism in realization of the goals and principles of our Organization and congratulate Mr. Iyad Ameen Madani as a next Secretary General.
In conclusion, for the sake of solidarity and unity within Islamic Ummah I would like to announce that Azerbaijan has decided to withdraw its candidature for hosting of the next OIC Summit. I would like to congratulate Türkiye as a next host country for OIC Summit in 2016. I am confident that through our joint efforts we will be able to successfully pursue the noble aims for assurance of peace, stability and prosperity of each country of the Islamic Ummah.