Mətbuat şərhi 26 noyabr 2013
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Nazirlər Şurasının 21-ci iclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Nazirlər Şurasının 21-ci iclasında çıxışı
Tehran, 26 noyabr 2013-cü il
Nazirlər Şurasının iclasının bütün iştirakçılarına salamlarını çatdırmaqdan məmnunluq duyuram. Bizə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə və iclasın yüksək səviyyədə təşkilinə görə İran İslam Respublikasının hökumətinə dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Azərbaycan Respublikası hökuməti adından şuraya sədrlik etmək və təşkilatda sədrliyin davam etdirmək dərin məmnunluq və şərəf hissi doğurur.
Şuranın iclası bizə imkan verir ki, təşkilatın keçən ilki fəaliyyəti nəticəsində əldə olunan nailiyyətləri daha da inkişaf etdirək. Eyni zamanda bu müzakirələr regional əməkdaşlığımızın iqtisadi ölçülərinin gücləndirilməsi yollarına dair geniş strateji müzakirələr aparmaq üçün bizə imkan yaradır.
Şübhəsiz ki, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) sədrinin hesabatı və İƏT-in təsisatları və sizlərin çıxışları vasitəsilə bizim əvvəllər qəbul etdiyimiz qərar və təşəbbüslərin həyata keçirilməsində əldə edilmiş nailiyyətlər barəsində daha geniş məlumat alacağıq.
Bu gün İƏT ölkələri dinamik iqtisadiyyata malik olaraq, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, rəqabət və innovasiyalar üçün açıqlığa səy göstərən ölkələr kimi tanınırlar.
Ticarət və sərmayələr axınının, kommersiya əlaqələrinin və regionlararası nəqliyyat infrastrukturunun inkişafının artması ilə regional inteqrasiya səylərinin dərinləşməsinin müşahidə olunması bizdə məmnunluq doğurur. Bunlar ümidverici göstəricilərdir, amma biz bunları daha da inkişaf etdirməli və digər qarşılıqlı iqtisadi imkanları araşdırmalıyıq.
Biz bu qənaətdəyik ki, bu çərçivədə əsas diqqət ticarət və nəqliyyatın asanlaşdırılmasına, o cümlədən sərhəd keçid prosedurlarının sadələşdirilməsinə yönəldilməlidir. Bu tədbirlər bizə mövcud regional fiziki infrastrukturdan tam şəkildə faydalanmağa imkan yarada bilər.
Regional infrastrukturun inkişafı əməkdaşlığa dair gündəliyimizin prioritet məqsədi olmalıdır. İƏT xüsusilə dəmir-yol xəttlərinin və onunla bağlı olan digər infrastrukturun modernləşdirilməsi, habelə ümumi dəmir-yol şəbəkəsinin yaradılması və onun Avropa və Yaxın şərq dəmir-yol şəbəkələri ilə əlaqələndirilməsini hədəf seçməlidir. Regional əhəmiyyət daşıyan və inşa olunan dəmir-yol xətlərinin, o cümlədən Qəzvin-Rəşt-Astara (İran) –Astara (Azərbaycan) dəmir-yolunun icrasının erkən tamamlanması region ölkələri üçün yeni cəlbedici tranzit imkanları yaradacaqdır. Bu xüsusda, bu yaxınlarda iclası keçirilmiş Yüksək səviyyəli işçi qrupun fəaliyyətini alqışlayırıq və ümid edirik ki, bu qəbildən olan görüşlər səmərəli nəticələrin əldə olunması baxımdan faydalı platforma rolunu oynayacaqlar. İƏT-in katibliyinə bu layihənin icra olunmasında göstərdiyi səylərə və dəstəyə görə minnətdarlığımızı bildiririk.
2013-cü ildə Azərbaycan öz peykini səmaya çıxarmaqla, kosmik ölkələr klubuna qoşulmuş və Dünya iqtisadi forumunun “2013-2014-cü illər üzrə Qlobal rəqabətlilik hesabatı”na əsasən 148 dünya dövləti arasında qlobal rəqabətlilik indeksinə görə 39-cu olmuşdur. Bu qəbildən olan milli nailiyyətlər region daxilində qarşılılıqlı fəaliyyətin təşviq edilməsi baxımdan əlavə imkanlar yaradır. Bu baxımdan, məmnunluqla qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan Əfqanıstanda informasiya və kommunikasiya texnologiyaları və elektron hökumət konsepsiyasının inkişafına töhfə vermək niyyətində olduğunu bildirmişdir. Bundan əlavə, biz ümid edirik ki, BMT qətnaməsi və fərdi olaraq 21 dövlət, o cümlədən əksər İƏT üzv ölkələri tərəfindən dəstəklənmiş şərq-qərb arasında yüksək sürətli optik lifli internet zolağının yaradılmasına dair Azərbaycanın təşəbbüsü region daxili və regionlararası əməkdaşlığımızda yeni səhifə açacaqdır.
İƏT çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın mövcud mexanizmlərini inkişaf etdirmək üçün kreativ yolların və vasitələrin tapılması həm regiondaxili, həm də regional səviyyədə inteqrasiya proseslərini sürətləndirəcəyinə ümid edirik. Bu həmçinin, təşkilatımızın hazırkı fəaliyyətini də gücləndirəcəkdir. Biz, təsirin qiymətləndirilməsi baxımdan əsas fəaliyyətimizi nəzərdən keçirməklə başlamalıyıq.
Azərbaycan təşkilatın effektiv və səmərəli quruma çevrilməsi üçün İƏT-də islahatların aparılması prosesini dəstəkləyir. Ümid edirik ki, səylərimizi birləşdirə və İƏT-in gələcək inkişafı üçün, xüsusilə qanunla müəyyən edilmiş sənədlərin, İƏT çərçivəsində hüquqi və institusional imkanların təkmilləşdirilməsi, həmçinin işçi metodları səmərələşdirəcək tədbirlərin işlənib hazırlanmasını təmin edə bilərik. Qarşılıqlı təmasların gözlənilən təsirini, eləcə də müvafiq sahələrdə ayrı-ayrı ölkələrin müqayisəli üstünlüyü nəzərə alaraq, əməkdaşlıq üçün prioritet sahələrin prioritet siyahısının müəyyənləşdirilməsinə ehtiyacın olduğunu qəbul edirik.
Elm və tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, həmçinin, regional inkişafa əsaslanan biliklərin təşviqi istiqamətində müsbət irəliləyiş yarada bilər. Ona görə də, biz inanırıq ki, İƏT Tədqiqat Mərkəzinin yaradılması və İƏT Tədqiqat Mərkəzinin Nizamnaməsinin erkən qəbul edilməsi bu məqsədlərə nail olmaq üçün katalizator rolunu oynaya bilər. Fürsətdən istifadə edərək, məmnunluqla bütün üzv dövlətlərdən bu təşəbbüsü dəstəkləməyi xahiş edirəm.
Digər tərəfdən, Təşkilatın fəaliyyəti üçün praqanozlaşdırma və davamlı maliyyələşmə çox əhəmiyyətli məsələdir. İƏT-in daimi büdcəsinə vaxtaşırı ödənişlər üçün ehtiyacın olduğunu qəbul edərək, İƏT və onun institutlarının maliyyə vəsaiti toplamaq fəaliyyətlərinin əhəmiyyətini qiymətləndirməyə bilmərik.
Biz unutmamalıyıq ki, hər bir üzv dövlətin təhlükəsizliyi və sabitliyi ayrılmaz şəkildə digər üzv dövlətin təhlükəsizliyi ilə bağlıdır. Həlli uzanmış münaqişələri tənzimləmədən və regionda təhlükəsizlik və sabitliyi təmin etmədən, İƏT hərtərəfli regional əməkdaşlıqdan tam şəkildə fayda götürə bilməyəcəkdir. Amma, təəssüf ki, biz bəzi hallarda bu məsələlərin tələb etdiyi şəkildə onlara münasib diqqət ayırmırıq.
İƏT çərçivəsində Cənubi Qafqaz həlli uzanmış münaqişələrdən əziyyət çəkən digər bir regiondur. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi hələ də əsas qeyri-sabitlik mənbəyi, regional inkişafa və tammiqyaslı regional əməkdaşlığa mane olaraq qalmaqdadır. Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığının bərpa edilməsi ilə mən inanıram ki, regionda hər bir tərəf üçün qarşılıqlı uduşlu inkişaf şəraiti yarana bilər.
İƏT həyata keçirdiyi fəaliyyət sayəsində üzv dövlətlər və alt təsisatları kimi güclü və fəaliyyətdə olan təşkilatdır. Biz səylərimizi səfərbər edərək regional əməkdaşlığın təmin edilməsində və regionlarımızda öz mövqeyini gücləndirməkdə fərqli imkanlar yaradan İƏT-ə yardım etməliyik.
Nitqimin sonunda nümayəndə heyəti adından Tehran kommunikesində birgə mövqeyin ifadə olunmasında göstərdiyi səylərə görə bütün ekspertlərimizə təşəkkürümü ifadə etmək istərdim.

Press release 26 November 2013
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 21st Meeting of the Council of Ministers of the Economic Cooperation Organization (ECO)
Speech by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 21st Meeting of the Council of Ministers of the Economic Cooperation Organization (ECO)
Tehran, November 26, 2013
I am pleased to express my greetings to all participants of the Council of Ministers Meeting. I would also like to convey our profound appreciation to the Government of the Iran Islamic Republic for the generous hospitality extended to us and excellent organization of the meeting.
It is also a deep pleasure and honour on behalf of the government of Azerbaijan of having the Chairmanship of the Council and the ongoing chairmanship of organization.
The meeting of the Council presents us an opportunity to take further the achievements that emerged during the Organization’s last year engagement. At the same time, this debate will provide a chance for broader strategic discussions on how to strengthen the economic dimension of our regional cooperation.
No doubt, through the report of the ECO Secretary-General, ECO institutions and your interventions, we will be much informed about the progress made in the implementation of the decisions and initiatives we previously approved. .
Today ECO countries are emerging as vibrant economies and are known for their strive for an enabling business environment, competitiveness and openness to innovation.
We are very pleased to observe that regional integration efforts are also deepening in terms of increased trade and investment flows, commercial ties as well as intra-regional transport infrastructure development. These are promising signs, but we need to further build on them and explore other mutual economic opportunities.
We are of the view that, in this context, special emphasis should be placed on the efforts towards trade and transport facilitation, including simplification of border crossing procedures. These measures can enable us to take full benefit of the existing physical regional infrastructure.
Regional infrastructure development should remain as a priority on our cooperation agenda. In particular, ECO should aim at the modernization of railway routes and related infrastructure as well as creation of common railway network and its interconnection with European and Middle East networks. The early completion of the ongoing railway projects of regional importance, including Qazvin-Rasht-Astara (Iran) – Astara (Azerbaijan) will create new attractive transit opportunities for countries of the region. In this regard, we welcome the conduction of second High-level Working Group on this project that was held recently and hope that those meetings will serve as a useful platform for generating effective outcomes. We thank ECO Secretariat for its efforts and support in realization of this project.
In 2013, Azerbaijan joined the space club with its launch of its satellite and after this event we became 39th among 148 countries for global competitiveness index according to the World Economic Forum’s "Global Competitiveness Report 2013-2014". Such national achievements provide additional opportunities to foster intra-regional interaction. In this context, I am pleased to note that Azerbaijan expressed its willingness to contribute to the development of ICT and e-government sphere in Afghanistan. Besides, we also expect that recent initiative of Azerbaijan to establish high-speed fibro-optic internet highway from West to East, which was supported by UN resolution also co-sponsored by 21 countries, including most of the ECO members, will open a new chapter in our intra and inter-regional cooperation.
We remain confident that finding creative ways and means to improve the existing mechanism of multilateral cooperation within the ECO would eventually speed up the integration processes. This will also improve the current performance of our Organization. We should start with the review of core activities through the prism of impact assessment.
Azerbaijan supports the process of reforms in the ECO to transform the Organization into an effective and efficient body. We hope that we can join our efforts and provide a possibility for elaboration of actions for further development of the ECO, in particular to improve statutory documents, upgrade legal and institutional capacities within ECO, also streamline working methods. Taking into account expected impact of synergies as well as comparative advantage of individual countries in respective fields, we recognize a need for short-listing of priority areas for cooperation.
Enhancement of cooperation in the area of science and research could also make positive shift towards promotion of knowledge based on regional development. Therefore, we believe that the establishment of the ECO Research Center and early adoption of the Charter of ECO Research Center can play a catalytic role for achieving these objectives. Taking this opportunity, I kindly request all the Member States to offer their support to this initiative.
On the other hand, predictability and sustainability of funding is very important issue for the functioning of the Organisation. While recognizing the need for timely payments to the ECO regular budget, we cannot underestimate the importance of fund-raising activities of ECO and its institutions.
Last, but not least, we should not forget that security and stability of every Member State is inseparably linked to the security of other Member States. Without resolution of protracted conflicts as well as ensuring security and stability in the region, ECO will fail to fully reap the benefits of comprehensive regional cooperation. But, unfortunately, we sometimes don’t pay the adequate attention that these issues require.
Within ECO the South Caucasus is yet another region suffering from protracted conflicts. Armenian-Azerbaijan conflict still remains a major source of instability and impediment to the economic development and full-scale regional cooperation. With restoration of the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan I believe there will be win-win developments to every player in the region.
ECO is as strong and functioning as it is individual components, that it is – the Member States and ECO institutions along with activities they pursue. We should consolidate our efforts in order to help the Organization to enhance its added value which ECO provides in our regional cooperation and strengthen its position in the our regions.
In conclusion, on behalf of my delegation I would also like to thank all our experts for their efforts to reach common position on the Tehran Communiqué.