Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin açıqlaması
Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz səfər edərək Azərbaycan Respublikasının “Dövlət Sərhədi haqqında" qanununu pozmuş və buna görə də Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən tərtib olunmuş “arzuolunmaz şəxslər” siyahısına daxil edilmiş Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Artemiy Lebedev adının bu siyahıdan çıxarılması xahişi ilə Azərbaycan Respublikasına yazılı şəkildə müraciət edib.
Məktubda Artemiy Lebedev 2010-cu ilin iyul ayında Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə səfər etdiyini və bu səfər ilə bağlı əvvəlcədən Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti təşkilatlarından rəsmi icazənin alınmasına dair məlumatsız olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinə, qanunlarına hörmətini ifadə edib və işğal olunmuş ərazilərə səfərinə görə Azərbaycan xalqından üzr istəyib.
Artemiy Lebedev gələcəkdə Azərbaycan Respublikası ilə razılaşdırmadan işğal olunmuş ərazilərə səfərdən çəkinəcəyini vurğulayaraq, adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasını xahiş edib.
Artemiy Lebedevin müraciəti müvafiq qaydada baxıldıqdan sonra onun adı arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılıb.

Press release, Press Service of the Ministry of Foreign Affairs
Artemiy Lebedev, a citizen of the Russian Federation who paid an illegal visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan and violated the Law on “State Border” thereby was included into the persona-non-grata list compiled by the Ministry of Foreign Affairs, made a written request to remove his name from the list.
In his letter, A. Lebedev, stressed that he was unaware about the procedures on getting formal permission from the relevant authorities of the Republic of Azerbaijan prior to the visit in June, 2010 to the occupied territories. Expressing his respect to the territorial integrity, sovereignty and laws of the Republic of Azerbaijan, A. Lebedev asked for apologizes from the people of Azerbaijan for his illegal visit to the occupied territories of Azerbaijan.
A.Lebedev added that he would avoid visits to the occupied territories without prior notification of the relevant authorities of the Republic of Azerbaijan.
After considering his appeal in accordance with the procedures, A.Lebedev's name was removed from the persona-non-grata list.