Mətbuat şərhi 12 fevral 2016
“Wanderlust” jurnalının tərtib etdiyi qeyri-obyektiv siyahıya dair XİN-in Mətbuat xidmətinin məlumatı
“Wanderlust” adlı səyahət jurnalının tərtib etdiyi “Dünyanın ən çətin viza alınan on ölkəsi” siyahısına Azərbaycan Respublikasının daxil edilməsini düzgün və obyektiv hesab etmirik. Jurnalın hansı meyar və məlumat əsasında bu siyahını hazırlaması və Azərbaycanı ora daxil etməsi ciddi sual doğurur.
Jurnalın Azərbaycan Respublikasında vizaların rəsmiləşdirilməsi müddətinin dörd-altı həftə olması barəsində iddiası tamamilə əsassızdır. Bu, Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunlarına, qoşulduğu ikitərəfli və çoxtərəfli sazişlərə heç bir halda uyğun deyildir. Bəzi yerli internet media orqanları tərəfindən bu məsələ təhrif edilərək, XİN-in peşəkar nüfuzuna xələl gətirmək məqsədilə əsassız şəkildə guya Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqlarında daha çox qeyri-iş gününün tətbiq edilməsi ilə əlaqələndirilmişdir.
“Wanderlust” dərgəsinin bu siyahısı bizim üçün meyar olmasa da, cavab hüququndan istifadə edərək, sözügedən məsələ ilə əlaqədar narazılığımız “Wanderlust” jurnalının redaksiyasına bildiriləcəkdir.
Ümumiyyətlə, vizaların rəsmiləşdirilməsi Xarici İşlər Nazirliyi və digər aidiyyəti nazirlik və dövlət qurumlarının cəlb olunduğu “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemi vasitəsilə həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasına səfər etmək istəyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə vizaların rəsmiləşdirilməsi Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəlləsi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 sentyabr 2010-cu il tarixli 326 nömrəli “Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə vizaların rəsmiləşdirilməsi ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında” Fərmanına əsasən həyata keçirilir.
Qanunvericiliyin tələbinə uyğun olaraq, viza sorğularının icrası adi hallarda 10 gün, əlavə araşdırma tələb olunduğu təqdirdə isə 15 gün təşkil edir. Turistlərə verilən elektron viza müraciətlərinə baxılma müddəti 10 təqvim günü, əlavə araşdırma tələb olunmadığı hallarda 5 və ya 7 təqvim günü müddətinə icra olunur. Yəni şənbə və bazar günləri də sənədin icra müddətinə daxildir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər elektron turizm vizalarını Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyində akkreditasiyadan keçmiş turizm şirkətləri vasitəsilə əldə edə bilərlər.
1 sentyabr 2014-cü il tarixindən qüvvəyə minən “Azərbaycan Respublikası və Avropa İttifaqı arasında vizaların rəsmiləşdirilməsinin sadələşdirilməsi haqqında” Sazişə əsasən, viza ərizələrinə baxılması müddəti 10 təqvim günüdür. Göründüyü kimi, viza müraciətlərə baxılma müddəti qarşılıqlılıq prinsipi əsasında sazişi imzalayan dövlətlərin vətəndaşlarına eyni qaydada tətbiq edilir.
Qətər, Oman, Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn, Küveyt, Yaponiya, Çin, Cənubi Koreya, Malayziya və Sinqapur və sair ölkələrin vətəndaşlarına 1 fevral 2016-cı il tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının bütün beynəlxalq statuslu hava limanlarında sadələşdirilmiş viza rəsmiləşdirilməsi təmin edilir. Bu qaydalar 10 noyabr 2015-ci il tarixindən etibarən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vətəndaşlarına şamil edilir. Bu ölkələrin vətəndaşlarına viza rəsmiləşdirilməsi yerindəcə Azərbaycan Respublikasının bütün beynəlxalq statuslu hava limanlarında həyata keçirilir. Eyni şərtlər uzun müddətdir ki, Türkiyə və İsrail vətəndaşlarına münasibətdə də tətbiq olunur.
AR Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə respublika üzrə müəyyən olunan qeyri-iş günlərində belə, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarında növbəçilik prinsipi əsasında iş rejimi həyata keçirilir. Burada, ölkəmizdə qeyri-iş günləri olduğu halda, diplomatik nümayəndəliyin yerləşdiyi dövlətlərdə iş rejiminin tətbiq olunması kimi məqam da nəzərə alınır.
Hal-hazırda vizaların rəsmiləşdirilməsi prosesinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı “Giriş-çıxış və qeydiyyat” idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemi”nə cəlb olunmuş dövlət qurumları ilə birlikdə XİN tərəfindən hazırlanmış təkliflər Nazirlər Kabinetinə təqdim olunmuşdur.
Visaların rəsmiləşdirilməsi ilə bağlı daha ətraflı məlumat XİN-in internet saytından əldə edilə bilər.

Press-release on the list compiled by the “Wanderlust” travel journal
We do not consider the Republic of Azerbaijan being added to the list “10 of the world's hardest-to-get visas” compiled by the “Wanderlust” travel journal, objective and true. It causes for a serious question of why and based on which criteria and data the journal created such list and added Azerbaijan into it.
The journal, claiming that the period for obtaining a visa to Azerbaijan takes four to six weeks is not based on any facts. It is not relevant to any corresponding law or bilateral and multilateral agreements that the Republic of Azerbaijan adhered to.
By some of the local online media organizations the situation, without any justification was linked to so-called implementation of too many non-working days at the diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan, with the purpose of inflicting damage to the professional reputation of the Ministry of Foreign Affairs. Even though the list is not a criterion for us, by using our right of reply, we will forward our discontent to the editorial office of the “Wanderlust” journal.
Overall, the procedure for obtaining a visa is regulated by the Ministry of Foreign Affairs and other relevant ministries and government institutions based on the inter-agency automated information-search engine called “Entry-exit and registration”.
Issuing a visa to foreigners and non-citizens who wish to travel to the Republic of Azerbaijan takes place in accordance with the Migration Code of the Republic of Azerbaijan and the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 326 dated September 13, 2010, on “some issues related with issuing visas to foreign citizens and stateless persons visiting the Republic of Azerbaijan”.
According to the law the procedure for issuing visas usually takes 10 days and if additional investigation is required it takes 15 days. Obtaining an e-Visas for tourists in most cases takes 10 calendar days and if additional investigation is not required it can take from 5 to 7 calendar days. Which means that Saturdays and Sundays are considered as part of the waiting period. Foreigners and stateless persons can obtain e-Visas from any tourism agency that has been accredited by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan.
From 1 September 2014, as the “EU-Azerbaijan agreement on facilitating the issuing of visas” entered into force, the period for processing visa applications has been 10 days. Apparently, the duration for processing visa applications for citizens of the countries that signed the agreement is based on the principle of reciprocity and applied in the same manner for all.
Since 1 February, 2016 the simplified visa is provided for the citizens of Qatar, Oman, Saudi Arabia, Bahrain, Kuwait, Japan, China, South Korea, Malaysia, Singapore and some other countries, in all international airports of the Republic of Azerbaijan. From 10 November, 2015 this regulation is applied to the citizens of United Arab Emirates. For the citizens of this countries visas are issued on arrival to any of the international airports of the Republic of Azerbaijan. The same conditions have been applied to the citizens of Türkiye and Israel for a long time.
As defined by the relevant decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, on non-working days in the country the diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan carry out their duties on the principle of taking shifts. In this case even if is a non-working day in our country, the diplomatic missions also considers the point if it is a working day in the country that they are located in.
In order to further improve the process of issuing visas, the Ministry of Foreign Affairs in conjunction with other relevant ministries and government agencies have send their proposals regarding the automated information-search engine called “Entry-exit and registration”.