Mətbuat şərhi 05 sentyabr 2015
ABŞ vətəndaşı Paul Salopekin arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair Mətbuat xidmətinin məlumatı
Pulitzer mükafatının qalibi, jurnalist, “National Geographic” jurnalının əməkdaşı, ABŞ vətəndaşı Paul Salopek Azərbaycan hökumətinə məktubla müraciət edərək, adının “Arzuolunmaz şəxslər siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda P.Salopek Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və qanunlarına hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadlarından əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik mənası daşıya bilməyəcəyini vurğulayıb.
Səfərlər əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, Paul Salopek Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədəyini bildirib.
İşğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfər ilə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istəyən Paul Salopek gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
Paul Salopekin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına və qədim insanların hərəkət marşrutunun piyada səfərlə öyrənilməsinə xidmət edən “Out of Eden Walk” layihəsi çərçivəsində Azərbaycana səfərinə icazə verilib.

Press release 05 September 2015
Press release on removal of United States citizen name from the list of foreigners illegally visited the occupied territories
A citizen of the USA, National Geographic Fellow and two-time Pulitzer Prize-winning writer Paul Salopek addressed an official letter to the Government of Azerbaijan asking for removal his name from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
P.Salopek reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders and its laws and pointed out that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of that visit. He stressed that the visit should not give a meaning of his disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Expressing his apology regarding the visit, P.Salopek mentioned that his visit in no way to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan.
Meanwhile, P.Salopek expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he would refrain from such visit to the occupied territories of Azerbaijan in the future.
The appeal by P.Salopek was considered and the removal of his name from the list was decided.
He has also been allowed to visit Azerbaijan within the “Out of Eden Walk” project, which involves walking across the planet in the footsteps of the first human beings.