Mətbuat şərhi 02 aprel 2015
Azərbaycan və Estoniya xarici işlər nazirlikləri arasında  siyasi məsləhətləşmələrin növbəti mərhələsi çərçivəsində 1 aprel 2015-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov ilə Estoniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Siyasi Departamentinin baş direktoru Paul Teesalu arasında görüş keçirilib.
Xələf Xələfov Azərbaycan ilə Estoniya arasında ikitərəfli əsasda və bir sıra beynəlxalq və regional təşkilatlar, xüsusilə Avropa İttifaqı çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığın olduğunu qeyd edərək, ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, eləcə də iqtisadi, bərpaolunan enerji, yüksək texnologiyalar, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirdi.
Azərbaycan ilə Estoniya arasında münasibətlərin mövcud inkişaf səviyyəsindən razılığını ifadə edən Paul Teesalu  iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etməsində Estoniyada yaşayan və bu ölkənin cəmiyyətinə yaxşı inteqrasiya olunmuş Azərbaycan icmasının rolunu xüsusilə qeyd etdi. Azərbaycana sonuncu dəfə 2000-ci ildə gəldiyini bildirən Paul Teesalu, paytaxtımızda müşahidə etdiyi dəyişiklik və inkişaf haqqında xoş təəssüratlarını bölüşdü.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumat verən Xələf Xələfov, Avropa İttifaqında bu məsələyə münasibətdə ikili standartlara yol verildiyini, sözügedən münaqişənin regionda sülhə və təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaratdığını bildirdi. Aİ-nın bütün mövcud münaqişələrə münasibətdə vahid yanaşma göstərməsinin zəruriliyini xüsusilə qeyd edən nazir müavini, münaqişənin həllinin yalnız işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi ilə mümkün olduğunu vurğuladı.
Azərbaycanın Estoniya üçün vacib tərəfdaş olduğunu bildirən qonaq, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll olunmasına dair ölkəmizin mövqeyinin anlaşma ilə qəbul olunduğunu bildirdi. Paul Teesalu estoniyalı iş adamlarına işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında hər hansı biznes fəaliyyətindən çəkinmələrinin tövsiyyə olunduğunu xüsusilə vurğuladı.
Birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsində  ölkəmizə uğurlar arzulayan P.Teesalu 50-dək estoniyalı idmançının yarışlarda iştirakının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq kəsb edən regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Political consultations between the Foreign Ministries of Azerbaijan and Estonia were held
On April 1, 2015 in the framework of the next round of political consultations of the Foreign Ministries of Azerbaijan and Estonia Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov met with Paul Teesalu, Director General of the Political Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia.
Noting the fruitful bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Estonia within the international and regional organizations, especially European Union, Khalaf Khalafov highly appreciated the current level of political relations, adding that two countries have a great potential to further the relations in economic, renewable energy, information technologies, agriculture and other fields.
Expressing his satisfaction with the current development level of relations between Azerbaijan and Estonia, Paul Teesalu underlined the role of the Azerbaijani community in Estonia, who well integrated into the society in the further development of bilateral cooperation. Remembering his last visit to Azerbaijan in 2010, Paul Teesalu expressed his profound impressions about the development of Baku.
Giving a brief information about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Khalaf Khalafov noted the double standards attitude of the European Union’s in regards with this conflict, adding that this conflict constitutes major threat for peace and security in the region. Emphasizing the importance of a common approach by EU in regards with all conflicts, Deputy Foreign Minister underlined that the necessity of liberation of occupied Azerbaijani territories for the resolution of the conflict.
Saying that Azerbaijan is an important partner for Estonia, the Estonian diplomat expressed his understanding for the position of Azerbaijan in the resolution Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict within the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. Paul Teesalu reminded that Estonian business community is recommended to refrain from any kind of business activities in the occupied territories of Azerbaijan.
Wishing success in hosting the First European Games, P.Teesalu informed that about 50 Estonian athletes will participate at the games.