No:231/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasının xarici işlər naziri ilə görüşünə dair məlumatı
19 iyun 2021 19:11
18 iyun 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində İraq Respublikasının xarici işlər naziri Fuad Hüseyn ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov İraqlı həmkarına Ermənistanın onilliklər ərzində həyata keçirdiyi təcavüzkar siyasəti və onun fəsadları, həmçinin Ermənistanın növbəti hərbi təxribatına cavab olaraq Azərbaycanın cavab əməliyyatı, ərazilərin işğaldan azad edilməsi barədə məlumat verdi. Nazir, azad edilmiş ərazilərdəki vəziyyət, burada həyata keçirilən yenidən qurma işlərindən danışıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasındakı səmimi münasibətlərin təməlində xalqlarımız arasındakı tarixi, dini, mədəni bağların durduğunu qeyd edib. Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə verilən dəstəyə görə qarşı tərəfə minnətdarlıq ifadə olunub.
Nazir Fuad Hüseyn verilən məlumata görə təşəkkür edib. Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafını qeyd edib. O, müharibədən əziyyət çəkən ölkə kimi İraqın müharibənin doğurduğu fəsadlara yaxşı bələd olduğunu, bu səbəbdən problemlərin sülh yolu ilə həllinin tərəfdarı olduğunu söylədi. Bu xüsusda, İraq naziri Azərbaycan və Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı razılığın əldə olunmasını məmnunluqla qeyd edib.
Tərəflər, həmçinin enerji, humanitar, təhsil, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.

No:231/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq
19 June 2021 19:11
On June 18, 2021, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq, Fuad Hussein.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his Iraqi counterpart on Armenia's decades-long aggressive policy and its consequences, as well as Azerbaijan's counter-offensive operation started in response to Armenia's next military provocation and the liberation of the territories. The Minister spoke about the situation in the liberated areas and the reconstruction works carried out here.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the historical, religious, and cultural ties between our peoples are the basis of sincere relations between our countries. He thanked his interlocutor for support of Iraq to Azerbaijan's just position.
Minister Fuad Hussein thanked him for the information provided. He noted the development of relations between our countries. He said that Iraq, as a war-torn country, is well aware of the consequences of the war, therefore his country is in favor of a peaceful solution to problems. In this regard, the Iraqi Minister noted with satisfaction the agreement reached between Azerbaijan and Armenia on the cessation of hostilities.
The sides also discussed prospects for bilateral cooperation in energy, humanitarian, education, agriculture, tourism, and other fields.