No:226/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə BMT Baş katibinin siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Miroslav Yença arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
2021-ci ilin 18 iyun tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov “Antalya Diplomatiya Forumu” çərçivəsində BMT Baş katibinin siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Miroslav Yença ilə görüşüb.
Görüşdə BMT ilə Azərbaycan arasındakı əməkdaşlığın səviyyəsindən razılıq bildirilərək, gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edildi.
Görüş zamanı nazir post münaqişə mərhələsində azad edilmiş ərazilərdə mövcud olan vəziyyət, minaların təmizlənməsi, üçtərəfli bəyanatların icrası haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi.
O, hazırkı mərhələdə işğal faktorunun aradan qaldırılması ilə Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması imkanı, azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa, yenidənqurma prosesindən danışıb. Münaqişənin həllinin regionda sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər yaratdığı və bölgədə yaranmış yeni vəziyyətin regional əməkdaşlıq üçün açdığı imkanlar vurğulanıb.
Nazir üçtərəfli bəyanatın icrası ilə əlaqədar tərəfimizdən atılmış humanitar addımlar, habelə regionda iqtisadi və nəqliyyat bağlantılarının açılmasının önəmini vurğuladı.
Qarşı tərəf Azərbaycan ilə BMT arasında müsbət əməkdaşlıq təcrübəsinin olduğunu və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu qeyd etdi.
Daha sonra, Azərbaycan və Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair razılığın əldə olunmasını müsbət qiymətləndirən Miroslav Yença, eyni zamanda bölgədə baş verən son hadisələr, o cümlədən sərhəd məntəqəsində yaşanan gərginlik ilə bağlı narahatlığını ifadə etdi. O, həmçinin sülhün möhkəmləndirilməsi üçün növbəti addımların atılmasının əhəmiyyəti, üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn məsələlərinin icrasının vacibliyini vurğuladı.
Görüş zamanı tərəflər, habelə Azərbaycanla BMT tərəfdaşlığı və potensial əməkdaşlıq sahələri üzrə ümumi fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 19 June 2021
No:226/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the UN Assistant Secretary-General for Political Affairs, Miroslav Jenča.
On June 18, 2021, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the UN Assistant Secretary-General for Political Affairs, Miroslav Jenča in the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
In the meeting, satisfaction has been expressed over the level of cooperation between the UN and Azerbaijan, and future cooperation opportunities have been discussed.
During the meeting, the Minister briefed the opposite side on the situation in the liberated areas in the post-conflict phase, mine clearance and the issues related to implementation of trilateral statements.
He spoke about the possibility of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia by eliminating the occupation factor at this stage, the process of restoration and reconstruction in the liberated territories. It was noted that the settlement of the conflict has created new prospects for peace, security and cooperation in the region, and the new situation in the region has opened up opportunities for regional cooperation.
The Minister underscored the importance of the humanitarian steps taken by Azerbaijan in connection with the implementation of the trilateral statement, as well as the opening of economic and transport ties in the region.
The other side noted the positive experience of cooperation between the UN and Azerbaijan, and existing opportunities for expanding this cooperation.
Further, Miroslav Jenca praised the agreement reached between Azerbaijan and Armenia on the cessation of hostilities and expressed concern over the recent developments in the region, including the tensions at the border. He also stressed the importance of taking the next steps to strengthen peace and the implementation of the issues arising from the trilateral statement.
During the meeting, the sides also exchanged views on the UN-Azerbaijan partnership, as well as the potential cooperation areas.