No:225/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır.
Sual: Bu gün Azərbaycanda İnsan hüquqları günü kimi qeyd olunur. İnsan hüquqlarının qorunması və təşviq edilməsi sahəsində Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlar ilə əməkdaşlığı barədə nə deyə bilərsiniz?
Cavab: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli sərəncamı ilə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də Azərbaycan Respublikasında ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildiyi nəzərə alınaraq, hər il iyunun 18-i Azərbaycan Respublikasında İnsan hüquqları günü kimi qeyd olunur.
Öncə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan bütün insan hüquqları və əsas azadlıqlarının universallıq, qarşılıqlı bağlılıq və bölünməzlik prinsiplərinə sadiqdir. 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul edilmiş Konstitusiya ölkəmizdə insan hüquqları və əsas azadlıqların təmin olunmasını dövlətin ali məqsədi kimi müəyyən etmişdir. Sənədin “Əsas insan və vətəndaş hüquqları və azadlıqları” fəsli insan hüquqlarının geniş dairəsini əhatə edən 48 maddəni özündə əks etdirir.
Bildiyiniz kimi, ölkəmiz insan hüquqları sahəsində əsas beynəlxalq hüquqi sənədlərə tərəfdir. İnsan hüquqları sahəsində əsas beynəlxalq sənədlərə qoşulmaqla yanaşı, Azərbaycan onlardan irəli gələn müddəaların həyata keçirilməsi istiqamətində beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edir. Bu təşkilatların sırasında BMT-nin insan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi sahəsində fəaliyyət göstərən müqavilə-əsaslı qurumları, ATƏT, Avropa Şurası və Avropa İttifaqı mühüm yer tutur.
İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların qorunması və təşviq edilməsi Azərbaycan Hökumətinin gündəmindədir. Hazırda ölkəmiz ərazilərinin 30 ilə yaxın davam edən işğaldan azad olunması nəticəsində məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına təhlükəsiz və layiqli qayıdış hüququnun, bu şəxslərin sosial, iqtisadi, mədəni hüquqlarının, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərən media nümayəndələrinin peşə fəaliyyətlərini maneəsiz yerinə yetirə bilmələri ilə bağlı söz azadlıqlarının təmin olunması kimi çağırışlarla üzləşir. Bu xüsusda, tərəfimizdən bir daha beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarını bölgədə yaxşı qonşuluq münasibətlərinin bərpasına yönəlmiş 10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri tərəfindən imzalanmış üçtərəfli bəyanatın həyata keçirilməsini dəstəkləməyə, insan hüquqları və əsas azadlıqlarına seçkili münasibət sərgiləməkdən yayınmağa çağırırıq.

No:225/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question
Question: Today is marked as Human Rights Day in Azerbaijan. What can you say about Azerbaijan's cooperation with international organizations in the field of protection and promotion of human rights?
Answer: Considering that the first “State Program on Protection of Human Rights” was approved by the national leader Heydar Aliyev on June 18, 1998 in the Republic of Azerbaijan and the protection of human rights was identified as one of the main directions of the state policy, by the order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated June 18, 2007, June 18 is celebrated as Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan every year.
First of all, we would like to emphasize that Azerbaijan is committed to the principles of universality, interdependence and indivisibility of all human rights and fundamental freedoms. The Constitution adopted on November 12, 1995 defined the provision of human rights and fundamental freedoms in our country as the highest goal of the state. The chapter "Fundamental human and civil rights and freedoms" of the document contains 48 articles covering a wide range of human rights.
As you know, our country is a party to major international legal instruments in the field of human rights. In addition to acceding to key international human rights instruments, Azerbaijan closely cooperates with international organizations to implement the provisions arising from them. Among these organizations, the UN contractual institutions operating in the field of the promotion and protection of human rights, the OSCE, the Council of Europe and the European Union hold an important place.
The protection and promotion of human rights and fundamental freedoms is on the agenda of the Government of Azerbaijan. Currently, as a result of the liberation of our lands from the occupation, which lasted for about 30 years, our country is faced with such challenges as ensuring the right of internally displaced persons to a safe and dignified return to their native lands, ensuring their social, economic, cultural rights, ensuring freedom of speech for media representatives working in the liberated territories and not having the opportunity to freely carry out their professional activities. In this regard, we again call on international human rights organizations to support the implementation of the trilateral statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia on November 10, 2020, aimed at restoring good-neighborly relations in the region, and to refrain from demonstrating a selective attitude towards human rights and fundamental freedoms.