No:221/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır.
Sual: Ermənistan XİN-i Azərbaycan və Türkiyə Prezidentlərinin Şuşa səfərini şərh edərək, bu səfəri sülh və təhlükəsizliyə təxribat kimi qiymətləndirib və “Türk-Azərbaycan təcavüzü” ifadəsini işlədib. Bu açıqlamaya münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Öncə qeyd etmək istərdik ki, qonşu ölkələrin rəhbərlərinin səfərini şərh etmək Ermənistan XİN-in həddi deyil.
Qeyd etdiyiniz açıqlamaya gəldikdə isə, hazırda Ermənistan XİN-də rəhbərliyin olmadığını nəzərə alaraq, bu qurumda qalanların və bu açıqlamanı hazırlayanların nəzərinə çatdırmaq istərdik ki, ölkə öz ərazilərini işğal edə bilməz, yalnız işğaldan azad edər. Elə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində də Azərbaycan öz torpaqlarını işğaldan azad etdi və ərazi bütövlüyünü təmin etdi.
Ermənistan XİN-inə öz ölkələri də daxil olmaqla, üç ölkə liderləri tərəfindən imzalanmış birgə bəyanatlarla yaxından tanış olmalarını, bu bəyanatların icrasına yönəlik addımlar atmalarını tövsiyə edirik. Ermənistanın illüziyalara söykənərək deyil, real vəziyyəti dərk edərək davranması gərəkdir. Azərbaycan və Türkiyə Prezidentlərinin Şuşada imzaladığı Birgə Bəyannamə də məhz sülh və təhlükəsizliyin, yeni əməkdaşlıq imkanlarının təşviq edilməsinə yönəlib.

No:221/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media question
16 June 2021 21:57
Question: Commenting on the visit of the Presidents of Azerbaijan and Türkiye to the city of Shusha, the Armenian Foreign Ministry characterized the visit as a provocation to peace and security and used the phrase of "Turkish-Azerbaijani aggression." Could you please comment on this statement?
Answer: First and foremost, we would like to note that it is not up to the Armenian Foreign Ministry to comment on the visit of the leaders of neighboring countries.
As for the said statement, given that there is currently no leadership in the Armenian Foreign Ministry, we would like to bring to the attention of those who remain in this body and those who prepared this statement that the country cannot occupy its territories, but rather liberate them. It was indeed as a result of the 44-day war that Azerbaijan liberated its lands from occupation and ensured its territorial integrity.
We recommend the Armenian Foreign Ministry to get closely familiarized with the joint statements signed by the leaders of the three countries, including their own, and take necessary steps to implement these statements. Armenia should act leaning on the real situation, rather than on illusions. The Joint Declaration by the Presidents of Azerbaijan and Türkiye in Shusha is aimed at promoting peace and security and new opportunities for cooperation.