Mətbuat şərhi 15 iyun 2021
No:219/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Monqolustanın səfiri Bold Ravdan arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
2021-ci ilin 14 iyun tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Monqolustanın Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş qeyri-rezident səfiri Bold Ravdanı qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Bold Ravdanı salamlayaraq, ölkələr arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın uğurla həyata keçirildiyini qeyd etdi.
Nazir qarşı tərəfə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti, onun nəticələri, post münaqişə mərhələsi, o cümlədən azad edilmiş ərazilərdə mövcud olan vəziyyət, mina təhlükəsi, minaların təmizlənməsi, bərpa və quruculuq işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Ağdam şəhərinə etdiyi səfəri çərçivəsində Səfirin buradakı vəziyyət və aparılan quruculuq işləri ilə yaxından tanış olmaq imkanının olduğu bildirildi.
Səfir Bold Ravdan Monqolustan xarici işlər naziri Battsetseg Batmunhinin həmkarı Ceyhun Bayramova səmimi salamlarını çatdırdı. Səfir Azərbaycanı öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi münasibətilə təbrik etdi. O, Azərbaycanın azad olunmuş Ağdam şəhərinə təşkil olunmuş səfərin bu ərazilərdəki vəziyyətlə tanış olmaq baxımından olduqca faydalı olduğunu vurğuladı.
Görüş zamanı səfir, Azərbaycanın xarici işlər nazirini Monqolustana səfərə dəvət etdi.
Tərəflər, həmçinin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələrin davam etdirilməsi, müqavilə-hüquq bazasının möhkəmləndirilməsi, habelə iqtisadi-ticarət əlaqələri, turizm sahəsində əməkdaşlıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə etdilər.

Press release 15 June 2021
No:219/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of Mongolia Bold Ravdan
On June 14, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Bold Ravdan, non-resident ambassador of Mongolia to the Republic of Azerbaijan.
Welcoming Ambassador Bold Ravdan, Minister Jeyhun Bayramov noted the successful implementation of cooperation between the two countries in both bilateral and multilateral formats.
The Minister briefed the opposite side on Armenia's aggressive policy against Azerbaijan, its consequences, the post-conflict phase, as well as the situation in the liberated areas, the threat of mines, mine clearance, rehabilitation and reconstruction work. It was noted that during his visit to Aghdam, the Ambassador had the opportunity to get acquainted with the situation here and the ongoing reconstruction work.
Ambassador Bold Ravdan conveyed sincere greetings of Mongolian Foreign Minister Battsetseg Batmunkh to his counterpart Jeyhun Bayramov. The Ambassador congratulated Azerbaijan on restoring its territorial integrity. He stressed that the visit to the liberated Azerbaijani city of Aghdam was very useful in terms of getting acquainted with the situation in these areas.
During the meeting, the Ambassador invited the Azerbaijani Foreign Minister to visit Mongolia.
The sides also discussed the continuation of consultations between the Ministries of Foreign Affairs, strengthening the contractual legal framework, as well as economic and trade relations, cooperation in the field of tourism and other issues of mutual interest.