No:250/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi ilə görüşünə dair məlumatı
24 iyun 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Nayif Fəlah Mübarək Əl-Hacrafla görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər, bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası, habelə sərhəddə baş verən son gərginliklə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov münaqişə sonrası regionda mövcud olan vəziyyət, xüsusilə də mina təhlükəsi və doğurduğu fəsadlar, azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa, yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Nazir işğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün imkanın yarandığını, lakin bunun üçün ilk növbədə beynəlxalq hüququn suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipinə ciddi riayət olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işlərində birgə layihələrdə iştirakında maraqlı olduğumuzu qeyd edib.
Baş katib Azərbaycanın haqlı mövqeyinin Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurası tərəfindən hər zaman dəstəkləndiyini qeyd edib.
Tərəflər Azərbaycanla Şura arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları, o cümlədən birgə Fəaliyyət Planının işlənib hazırlanması, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

No:250/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf
On June 24, 2021, in the framework of his official visit to the Kingdom of Saudi Arabia Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Secretary-General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf Nayef Falah Mubarak Al Hajraf
During the meeting, the sides exchanged views on the current situation in the region, the implementation of trilateral statements, as well as the recent tensions on the border.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the other side on the post-conflict situation in the region, in this respect, the threat of landmines and consequences emanating from it, as well as the restoration and reconstruction work being carried out in the liberated areas. The Minister underscored that with the elimination of the occupation factor, there is a chance for the normalization of relations between the two countries, which should be based on the strict observance of international law principles as sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan is interested to see the member states of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf to participate in joint projects in the construction work being executed in the liberated areas.
The Secretary-General noted that Azerbaijan's just position has always been supported by the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf
The sides also discussed opportunities for expanding cooperation between Azerbaijan and the Council, including the development of a joint Action Plan, as well as other issues of mutual interest.