Mətbuat şərhi 08 noyabr 2014
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa Şurasının Qonşu regionlar üzrə Siyasətinə dair yüksək səviyyəli beynəlxalq konfransda çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri və Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin sədri Elmar Məmmədyarovun Avropa Şurasının Qonşu regionlar üzrə Siyasətinə dair yüksək səviyyəli beynəlxalq konfransda çıxışı
Bakı, 7-8 noyabr 2014-cü il
Dəyərli konfrans iştirakçıları,
Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin sədri və Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri qismində Avropa Şurasının qonşu regionlar ilə bağlı siyasətinə həsr olunmuş Bakıdakı konfransda sizləri salamlamaqdan məmnunluq hissi duyuram.
Bu məsələ ilə bağlı dərin marağımız beynəlxalq arenada Azərbaycan tərəfindən yürüdülən aktiv xarici siyasət kursundan irəli gəlir. Azərbaycanın strateji mövqeyi, onun tolerantlıq ənənələri, iqtisadi nailiyyətləri və dünyada və qonşuluqda sülhə və təhlükəsizliyə töhfə vermək istiqamətində qətiyyəti bu xarici siyasətin əsas hərəkətverici amilləri arasındadır.
Azərbaycan müxtəlif mədəniyyət və sivilizasiyaların kəşişməsində yerləşən bir ölkədir və müxtəlif etnik və dini icmalar arasında sülh şəraitində birgə mövcudluğun əsrlərlə davam edən ənənələrinin olması ilə fəxr edir. Bu səbəbdən biz mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təbliğini xarici siyasətin prioritetləri səviyyəsinə qaldırmışıq. Son dövrlər Azərbaycan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu və Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu kimi bir sıra beynəlxalq humanitar forumların təşəbbüskarı və ev sahibi olmuşdur. 2016-cı ildə Azərbaycanda BMT-nin Sivilizasiyalar alyansının 7-ci qlobal forumu keçiriləcəkdir.
Bu gün Azərbaycan sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyata malikdir və hal-hazırda Cənubi Qafqazın iqtisadiyyatının ümumilikdə 80 faizdən çoxu ölkəmizin payına düşür. Əhəmiyyətli neft və qaz resursları, eləcə də regional nəqliyyat mərkəzi kimi əsas mövqe Azərbaycana Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmininə öz töhfələrini daha da artırmağa imkan verir.
Artan iqtisadi gücü ilə, Azərbaycan dünyada yardıma ehtiyacı olanlara kömək etməyi özünün mənəvi məsuliyyəti kimi hiss edir. Bu ruh bizi donor ölkə olaraq, Afrika, Asiya və Latın Amerikası ölkələrinin davamlı inkişaf səylərinə yardım etməyə yönləndirir. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi hal-hazırda 20-dən çox ölkədə müxtəlif yardım proqramlarını həyata keçirməkdədir.
Ermənistan və Azərbaycan arasında olan, beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərimizin - Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı 7 rayonun Ermənistan tərəfindən qanunsuz işğalı və 1 milyondan çox Azərbaycan vətəndaşının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətində olması ilə nəticələnən münaqişənin ağır nəticələri olmasaydı, Azərbaycan və region daha çox nəaliyyətlər əldə edə bilərdi. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və süverenliyinə hörmətlə yanaşılmasını təsdiq edən və işğalçı qüvvələrin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal, tam və qeydi-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin hələ də yerinə yetirilməməsi məyusedicidir.
Biz Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə sədrliyimizin sonuna doğru yaxınlaşırıq. Bugünkü konfrans sədrliyimiz ilə təşkil olunmuş sonuncu əsas iclasdır. Əlbəttə, mən növbəti cümə axşamı sədrliyi Belçikaya təhvil vermək üçün Strasburqda olacağam. Bu münasibətlə mən Nazirlər Komitəsinə 6 aylıq sədrliyi dövründə Azərbaycan tərəfindən görülmüş işlərin nəticələrini təqdim edəcəyəm.
Təfərrüatlara varmadan, mən ölkəmin hər kəsin mənafeyi naminə konsensual nəticəyə nail olmaq üçün dialoq və kompromis ruhunda işləyərək, Avropa Şurasının təməl prinsiplərinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətlə nəzərəçarpacaq cəhdlər nümayiş etdirməsi ilə fəxr edirəm. Bu müddət ərzində Azərbaycan korrupsiya əleyhinə müdafiə, müxtəlif mədəniyyətli cəmiyyətlərin, sosial həmrəyliyin və gənclərin təhsilinin möhkəmlənməsi də daxil olmaqla, bir sıra sahələrə diqqət yetirmişdir. Mən inanıram kı, Azərbaycanda təşkil olunmuş 18 tədbirin hər biri Avropa Şurasının səylərinə praktik giriş nöqteyi-nəzərindən faydalı olmuşdur.
Fikrimizcə, Azərbaycan da Avropa Şurasının siyasətinin qonşu regionlarda daha da tanıdılması istiqamətində sədrliyinin ona verdiyi üstünlüklərdən yararlana bilmişdir. Qonşuluq siyasətinin əhatə etdiyi bir çox ölkələrlə tarixi dostluq münasibətləri olan bir ölkə kimi biz başlanğıcdan bu siyasətin güclü tərəfdarlarından olmuşuq.
Bir çoxunuz qonşuluq siyasətinin Nazirlər Şurası tərəfindən 2011-ci ilin may ayında İstanbulda başladıldığını xatırlayır. Üç illik mövcudluğu dövründə təşkilatın coğrafi hüdudlarından kənarda belə Avropa Şurasının dəyərlərinin və standartlarının tanıdılması istiqamətində bu, özünü uğurlu bir vasitə olduğunu sübut etmişdir. Bu müddət ərzində hər birinə xüsusi yanaşma nümayiş etdirməklə siyasi dialoq inkişaf etdirilmiş və bir sıra tərəfdaş ölkələrlə birgə əhəmiyyətli əməkdaşlıq proqramları həyata keçirilmişdi.
Avropa Şurasının məqsədi qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə standartlarını və təcrübəsini bölüşməklə tərəfdaş ölkələri dəstəkləməkdir. Həmçinin, bu, Avropada və onun ətrafında stabilliyin təmin olunmasından ötrü terrorizm və qaçaqmalçılıq kimi trans-sərhəd təhdidlərə qarşı mübarizənin daha da artırılmasıdır. Fikrimizcə, biz həm də mədəniyyətlərarası dialoq ilə bağlı fəaliyyətlərin qonşuluq siyasəti tərəfindən müəyyən edilmiş bütün məqsədlərə əlavə dəyər verə biləcəyi məsələsi ərtafında müzakirələr apara bilərik.
Bu xüsusda mən bugün bizimlə olan tərəfdaş ölkələrin nümayəndələrinə səmimi salamlarımı çatdırmaq istərdim. Onların vəziyyət ilə bağlı qiymətləndirmələri, habelə gözləntiləri qonşuluq siyasətinin növbəti mərhələlərinin hazırlanması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Xanımlar və cənablar, iştirakınıza görə minnətdaram. Sizlərə məhsuldar müzakirələr və Bakıda xoş istirahətlər arzu edirəm. Ümidvaram ki, gələn il keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarına baxmaq üçün Azərbaycana yenidən gələcəksiniz.

Opening remarks by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the high-level conference on "The policy of the Council of Europe towards neighbouring regions"
Opening remarks by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Chairperson of the Committee of Ministers at the high-level conference on "The policy of the Council of Europe towards neighbouring regions"
Baku, November 7-8, 2014
Dear Participants of the conference,
It gives me a great pleasure to welcome you all, in my capacity of Minister for Foreign Affairs of Azerbaijan and Chairperson of the Committee of Ministers of the Council of Europe, to the Baku conference dedicated to the policy of the Council of Europe towards Neighbouring Regions.
Our profound interest to this topic emanates from the active foreign policy course Azerbaijan pursues at the international arena. Azerbaijan’s strategic location, its tradition of tolerance, economic performance and determination to contribute to peace and security in the neighborhood and around the world are among the driving factors of this foreign policy.
Azerbaijan is a country located at the crossroads of a variety of cultural routes and civilizations and enjoys a centuries-long tradition of peaceful co-existence between different ethnic and religious communities. For this reason, we elevated the promotion of intercultural and interreligious dialogue to the level of foreign policy priority. In recent years, Azerbaijan initiated and hosted a number of international humanitarian events, such as the World Forum on Intercultural Dialogue and the Baku International Humanitarian Forum. The 7th United Nations Alliance of Civilizations global forum will be held in Azerbaijan in 2016.
Today, Azerbaijan is a fast growing economy and currently accounts for more than 80 percent of the overall economy of the South Caucasus. Substantial oil and gas resources and pivotal position as a regional transportation hub allow Azerbaijan to increase its contribution to European energy security.
With its growing economic might, Azerbaijan feels moral responsibility to help those in need around the world. This spirit guided us to become a donor country helping sustainable development efforts in Africa, Asia and Latin America. The Azerbaijan International Development Agency of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan presently carries out various assistance programs in more than 20 countries.
Azerbaijan and the region would have achieved more, without grave consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan which resulted in the illegal occupation by Armenia of our internationally recognized territories – Nagorno Karabakh region and 7 adjacent districts and the forced displacement of a million Azerbaijani civilians. It is unfortunate that 4 UN Security Council Resolutions reaffirming respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and demanding the immediate, full and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories are still remain unfulfilled.
We are approaching the very end of our Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe. Today’s conference is the last major event organised under our chairmanship. Indeed, next Thursday, I will be in Strasbourg to hand over the chairmanship to Belgium. On that occasion, I will present to the Committee of Ministers the results achieved by Azerbaijan in the course of its six months’ tenure.
Without going into details, I am proud to state that my country deployed significant efforts in furthering the core objectives of the Council of Europe by working in a spirit of compromise and dialogue to achieve consensual outcomes to the benefit of all. Over this period, Azerbaijan focused on a number of areas, including the fight against corruption, the consolidation of culturally diverse societies, social cohesion and youth education. I do believe that each of the 18 events organized in Azerbaijan has been useful in terms of practical inputs to the endevours of the Council of Europe.
We felt that Azerbaijan could also take advantage of its chairmanship to further promote the Council of Europe policy towards neighbouring regions. As a country enjoying historically friendly ties with many countries covered by the neighbourhood policy, we have been strong supporters of this policy from its inception.
Many of you will recall that the neighbourhood policy was launched by the Committee of Ministers in May 2011 in Istanbul. In its three years of existence, it proved to be a successful instrument for promoting Council of Europe values and standards outside the geographical scope of the Organisation. Over this period, political dialogue has been developed and substantial cooperation programmes implemented jointly with a number of partner countries, in the light of the specific situation of each of them.
The Council of Europe objective is to support partner countries by making available to them its standards and expertise in the areas of mutual interest. It is also to enhance the fight against trans-border threats, such as terrorism and trafficking, in order to ensure an area of stability in and around Europe. I think we can also dwell on whether intercultural dialogue related activities could bring an added value to the overall objectives pursued by the neighbourhood policy.
I would like in this connection to extend a warm welcome to the representatives of partner countries present with us today. Their assessment of the situation as well as their expectations are of key importance for preparing the following steps of the neighbouring policy.
Ladies and gentlemen, I am grateful to all of you for your participation. I wish you a fruitful discussion and a pleasant stay in Baku. I hope you will come back to Azerbaijan to enjoy the first European Games next year.