İrlandiya Şahmat Federasiyasının nümayəndə heyətinin üzvü Kevin O’Konnelin adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılması barədə
İrlandiya Şahmat Federasiyasının nümayəndə heyətinin üzvü Kevin O’Konnel Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü, suverenliyi və qanunlarına tam hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadları barədə əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik mənası daşımadığını vurğulayıb.
Kevin O’Konnel səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədəyini bildirib. O, bu qondarma rejimin Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğal və təcavüzü nəticəsində yaradılığını yazıb.
İşğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfərlə əlaqədar Azərbaycan Hökuməti və xalqından üzr istəyən Kevin O’Konnel gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
Kevin O’Konnelin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun Azərbaycana səfər etməsi üçün müvafiq viza rəsmiləşdirilməsinin həyata keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.

On removal of a member of Irish Chess Federation delegation Kevin O’Connell’s name from the list of undesirable persons
Member of Irish Chess Federation delegation Kevin O’Connell sending a letter to the Ministry of Foreign Affairs, reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, inter alia, the laws and regulations of the Republic of Azerbaijan. He stressed that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of this visit. Adding that this visit shall not give a meaning of disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
He wrote: “Asking to accept my regrets, I attest that in no way my visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan, which is nothing other than the result of occupation and aggression”.
Kevin O’Connell expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an authorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he will refrain from such visits to the occupied territories of Azerbaijan in the future.
Kevin O’Connell's appeal was properly considered and the decision was made to issue a visa for his visit to Azerbaijan.