Mətbuat şərhi 23 dekabr 2016
Azərbaycan Respublikası tərəfindən irəli sürülmüş “İtkin düşmüş şəxslər” adlı qətnamənin BMT Baş Assambleyasında qəbul edilməsinə dair
19 dekabr 2016-cı il tarixində BMT Baş Assambleyasının plenar iclasında Azərbaycan Respublikası tərəfindən irəli sürülmüş “İtkin düşmüş şəxslər” adlı qətnamə konsensusla qəbul edilib. Qətnaməyə 60 ölkə həmmüəllif kimi qoşulub.
Azərbaycan tərəfindən ənənəvi olaraq irəli sürülən qətnamə silahlı münaqişə tərəfləri olan dövlətləri beynəlxalq humanitar hüquqa hörmət və riayət etməyə, silahlı münaqişələr şəraitində itkin düşmə hallarının qarşısının alınması və itkin düşmüş şəxslərin axtarışı ilə bağlı bütün lazımi tədbirləri həyata keçirməyə və onların taleyi barədə ailələrini məlumatlandırmağa çağırır. Bu kontekstdə, qətnamə dövlətləri silahlı münaqişələr şəraitində itkin düşmüş uşaqların məsələsinə xüsusi olaraq diqqət yetirməyə çağırır.
Qətnamədə, eyni zamanda BMT Baş katibindən Baş Assambleyanın 73-cü sessiyasına (2018-ci il) və BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının müvafiq sessiyasına onun icrasına dair müfəssəl hesabat təqdim edilməsi xahiş olunur.
2002-ci ildə BMT Baş Assambleyasının 57-ci sessiyasında Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ilk dəfə “İtkin düşmüş şəxslər” adlı qətnamə qəbul edilib və dövrü əsasda iki ildən bir qətnamə yenidən irəli sürülür.

On adoption of the resolution entitled “Missing Persons” initiated by the Republic of Azerbaijan in the UN General Assembly
23 December 2016 05:00
The resolution on Missing Persons initiated by the Republic of Azerbaijan was adopted by consensus in the plenary meeting of the UN General Assembly on December 19, 2016. 60 countries joined the resolution as co-authors.
The resolution traditionally initiated by Azerbaijan calls upon the states that are parties to an armed conflict to strictly observe and to respect the rules of international humanitarian law, to take all appropriate measures to prevent persons from going missing and to determine the identity and fate of persons reported missing in connection with the armed conflict and to provide their family members with all relevant information that they have on their fate. In this context, the resolution requests the states to pay the outmost attention to cases of children reported missing in connection with the armed conflict.
In the resolution, it is also requested the Secretary-General to submit a comprehensive report to the 73rd Session (2018) of the General Assembly and the relevant session of the UN Human Rights Council on the implementation of the present resolution.
With the initiative of the Republic of Azerbaijan the first resolution on Missing Persons was adopted at the 57th Session of UN GA with consensus in 2002 and henceforth, the resolution on Missing Persons was submitted to UN GA biannually on a periodical basis.