No:701/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Jozep Borrell tərəfindən səslənmiş fikirlər ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
05 dekabr 2023 19:33
Sual: 4 dekabr tarixində Avropa İttifaqının xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Jozep Borrell İnsan Hüquqları üzrə 25-ci Avropa İttifaqı-QHT Forumunda çıxışında Azərbaycanın hərbi müdaxiləsi nəticəsində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin aqibətinin müəyyən edildiyini, güc tətbiqi nəticəsində 150000 insanın öz evlərini tərk etdiklərini bildirib. O, həmçinin münaqişələrin güc yolu ilə həllinin qadağan olunduğu ilə bağlı fikirlər səsləndirib. Bu fikirlərə dair şərhiniz nədir?
Cavab: Avropa İttifaqı rəsmisinin növbəti dəfə yanlış və reallığın ciddi şəkildə təhrif olunduğu fikirləri qəbuledilməzdir.
Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Jozep Borrellin Azərbaycana qarşı əsas təhdid mənbəyi olan və antiterror tədbirlərini şərtləndirən Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni mövcudluğu məsələsinə laqeyd yanaşması ölkəmizə qarşı açıq qərəzin nümunəsidir.
Uzun müddət təmsil etdiyi ölkənin separatçılığın qurbanı olduğunu diqqətə alaraq, Jozep Borrellin separatçı meylləri dəstəkləyən bu kimi bəyanatları təəccüb doğurur.
Beynəlxalq təşkilatların qiymətləndirmələrinin əksinə, bölgədən Ermənistana və digər ölkələrə miqrasiya etmiş erməni sakinlərin güclə qovulduğunun iddia olunması və onların sayının qəsdən şişirdilməsi yanlış olmaqla yanaşı, təhlükəli tendensiyadan xəbər verir. Bu, həmçinin Ermənistanın etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti nəticəsində öz evlərindən didərgin düşmüş və haqları müdafiə olunmamış yüzminlərlə Azərbaycanlıların hüquqlarına hörmətsizlikdir.
Aİ tərəfinə məlumdur ki, bu ərazidən gedən ermənilərin 15000 nəfəri Ermənistan ordusunun heyəti idi. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfi ərazidən getmiş ermənilərin sayının 100 min nəfər qeyd edildiyi halda, Jozep Borrellin 150 min nəfərdən bəhs etməsi ciddi anlaşılmazlıq yaradır.
Jozep Borrellin bu kimi yanlış bəyanatları eyni zamanda, Aİ-nin vasitəçilik səylərinə və Aİ Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin bu istiqamətdə missiyasına xələl gətirir.
Aİ nümayəndəsinə həmçinin xatırlatmaq istərdik ki, məhz Azərbaycan və dinc sakinlərimizə qarşı Ermənistan tərəfindən güc tətbiq edilməsi bölgədə münaqişənin 30 il davam etməsinin səbəbi olub. Məhz Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri nəticəsində özünü müdafiə hüququndan istidafə edərək legitim tədbirlər görüb və hərbi-siyasi yolla münaqişəni həll edib.

No:701/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs to local media inquiry regarding the remarks of Josep Borrell, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission
05 December 2023 19:33
Question: During his speech dated December 4 at the 25th EU-NGO Forum on Human Rights Josep Borrell, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission stated that as a result of Azerbaijan's military intervention, the course of the Armenian-Azerbaijani conflict was determined, as well as 150,000 people left their homes. Additionally, he said that use of force for dispute settlement is forbidden. What are your comments on these opinions?
Response: EU official's erroneous opinions which once again gravely distort the reality are unacceptable.
Indifference by Josep Borrell, Vice-President of the EU Commission towards the illegal existence of the Armenian armed forces in the territory of Azerbaijan, which was the primary source of threats to Azerbaijan and led to counter-terrorism measures, is an example of a clear bias against our country.
Given the fact that the country he has long represented was a victim of separatism, such statements by Joseph Borrell in support of separatist tendencies are surprising.
Notwithstanding the evaluation of international organizations, the allegation that Armenian residents who migrated from the region to Armenia and other countries were forcibly deported, and the deliberate exaggeration of their number, indicate a dangerous trend. This is also a disrespect for the rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis who have been expelled from their homes as a result of Armenia's policy of ethnic cleansing and genocide, and whose rights have not been protected.
It is known to the EU that 15,000 of the Armenians who left this territory were the personnel of the Armed Forces of Armenia. At the same time, while Armenia noted the number of Armenians who left the territory at 100 thousand people, Josep Borrell's mentioning about 150 thousand leads to a serious misunderstanding.
At the same time, such false statements by Josep Borrell undermine EU's mediation efforts and EU Council President Charles Michel's mission in this direction.
We would also like to remind the EU Representative that the use of force by Armenia against Azerbaijan and our civilians was the reason for the lasting conflict in the region for 30 years. In accordance with the norms and principles of international law, Azerbaijan took legitimate measures and resolved the conflict by military-political means.
Once again, we call the EU representative to put an end to such confrontational and provocative statements.