No:663/23, Qarabağ bölgəsində Ermənistanın qeyri-qanuni hərbi fəaliyyəti və növbəti hərbi cinayət planları ilə bağlı anti-terror tədbirlərindən sonra aşkar edilmiş yeni faktlar barədə Xarici İşlər Nazirliyinin və Müdafiə Nazirliyinin birgə mətbuat məlumatı
20 noyabr 2023 19:40
20 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Silahlı Qüvvələr tərəfindən həyata keçirilən anti-terror tədbirlərindən sonra Qarabağda aşkar edilmiş Ermənistanın qeyri-qanuni hərbi fəaliyyəti və planlaşdırdığı növbəti hərbi cinayətlərə dair yeni faktlarla bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin və Müdafiə Nazirliyinin birgə mətbuat brifinqi keçirilib.
Mətbuat brifinqində Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik korpus, hərbi attaşelər, habelə yerli və beynəlxalq media nümayəndələri iştirak ediblər.
Brifinqdə Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi, mətbuat katibi Ayxan Hacızadə və Müdafiə Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin rəisi Anar Eyvazov çıxış ediblər.
Çıxışlar zamanı, həm Ermənistanın ərazilərimizi işğal altında saxladığı 30 ilə yaxın müddət ərzində, həm də post-münaqişə dövründə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin Azərbaycan ərazilərində sülh və təhlükəsizliyə hədə törədən Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğuna, həmçinin mina təhdidinə cəlb edildiyi xatırlanıb. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan Ordusunun mühəndis bölmələri tərəfindən bölgədə aparılan işlər nəticəsində ərazilərimizdə 10000-dən çox piyada əleyhinə mina, 3000-dən çox tank əleyhinə və 12000-dək partlamamış döyüş sursatının aşkarlandığı və neytrallaşdırıldığı bildirilib.
Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarına, habelə Avropada adi silahlı qüvvələr haqqında Müqavilənin müddəalarına zidd olaraq, beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən aidiyyəti BMT və ATƏT strukturlarını məlumatlandırmadan bölgədə külli miqdarda hərbi texnika və sursat yerləşdirdiyi qeyd olunub. Bu pozuntuların qarşısının alınması barədə Azərbaycanın çağırışlarına baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyətin məsələyə biganəliyinin bölgədə gərginliyi daha da artırdığı vurğulanıb.
Azərbaycan ərazilərində eyni zamanda, silah-sursatın yenidən modifikasiyası və xarici ölkələrə ötürülməsi kimi qeyri-qanuni fəaliyyət həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb. Ermənistanın post-münaqişə dövründə də Laçın yolunda sərhəd-buraxılış məntəqəsinin təsis edilməsinə qədər silah və texnikanı, yeni istehsal olunmuş minaları ərazilərimizə ötürməkdə davam etdiyi qeyd olunub. Bununla bölgədəki mülki obyektlərə, hətta təyyarələrin təhlükəsizliyinə, habelə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma fəaliyyətinə hədə törədildiyi vurğulanıb.
Cari ilin 19-20 sentyabr tarixlərində 24 saatdan az müddətdə anti-terror tədbirlərindən sonra bölgədə mina təmizləmə fəaliyyəti, habelə kommunikasiya xətlərinin və yeni təchizat yollarının bərpası məqsədilə Müdafiə Nazirliyinin digər aidiyyəti qurumlarla apardığı fəaliyyətin ərazilərimizdəki dəhşətli hərbiləşmənin miqyasını bir daha göstərdiyi vurğulanıb. Aparılan işlər nəticəsində ərazilərimizdə böyük bir hissəsi mülki infrastrukturlarda yerləşdirilən hərbi maşınlar, müxtəlif çaplı silahlar və sursatların aşkarlandığı bildirilib. Xüsusilə, “Kornet” və “Faqot” tank əleyhinə idarə olunan raket sistemlərinin, 2021-ci il istehsalı olan TOS-1A tipli reaktiv yaylım atəşi sistemlərinin raketlərinin aşkarlandığı qeyd olunub. Bununla yanaşı, son 30 il ərzində Ermənistanın Xankəndidə hərbi texnika və dronların modifikasiyası ilə məşğul olan hərbi istehsalat mərkəzində apardığı fəaliyyət barədə məlumat verilib.
Brifinq zamanı, həmçinin bölgədəki hərbiləşmənin miqyasını göstərən görüntülər təqdim olunub. Ermənistanın ərazilərimizdə mülki əhaliyə və hərbçilərə kustar üsulla hazırlanmış dronlardan keçirilən təlimlərinin və Azərbaycanın mülki obyektlərinin hədəf alındığı barədə kadrların əks olunduğu anti-terror tədbirlərindən sonra aşkar edilmiş videolar nümayiş etdirilib.
Brifinqə qatılan şəxslər anti-terror tədbirlərindən sonra ərazidən müsadirə edilmiş modifikasiya olunmuş silahlar, dronlar, 2021-ci il istehsalı olan sursatlar və minaların nümunələri ilə tanış olublar.

No:663/23, Joint press release of the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Defense regarding new facts of illegal military activities and planning of other military crimes by Armenia exposed following the anti-terror measures in Garabagh region
On November 20, 2023, a joint press briefing of the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Defense regarding new facts of illegal military activities and planning of other military crimes by Armenia exposed following the anti-terror measures by the Armed Forces in Garabagh region was held at the Ministry of Foreign Affairs.
The press briefing was attended by diplomatic corps accredited in the Republic of Azerbaijan, military attaches, as well as representatives of local and international media.
Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Colonel Anar Eyvazov, Head of the Press Service Department of the Ministry of Defense delivered speeches.
During the speeches, it was recalled that for almost 30 years of Armenian occupation and the post-conflict period, Azerbaijan has regularly brought the presence of the Armenian armed forces threatening peace and security in the territories of Azerbaijan, as well as the landmine threat into the attention of the international community. Detection and removal of more than 10000 anti-personnel, 3000 anti-tank mines and up to 12000 unexploded devices as a result of the activities carried out by the engineer-sapper units of the Azerbaijan Army in our territories after the 44-day Patriotic War was noted.
It was mentioned that contrary to the norms of international law, as well as the provisions of the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, Armenia has deployed a large amount of military equipment and ammunition in the region without informing international organizations, including the relevant UN and OSCE structures. It was emphasized that notwithstanding the calls of Azerbaijan to stop these violations, the indifference of the international community to this challenge has increased the tensions in the region.
At the same time, Azerbaijani territories were illegally used for activities such as re-modification and transfer of ammunition to foreign countries by Armenia. It was noted that Armenia continued to transfer weapons and equipment and newly produced landmines to our territories even in the post-conflict period until the establishment of a border checkpoint on the Lachin road. Moreover, civilian objects in the region, even the safety of aircraft, as well as large-scale reconstruction activities were targeted.
On September 19-20, 2023, after the anti-terror measures carried out for less than 24 hours, landmine clearance activities in the region, as well as the undertakings carried out by the Ministry of Defense with other relevant agencies in order to restore communication lines and new supply routes, once again demonstrated the scale of the terrible militarization in our territories. It was noted that as a result of the measures, military vehicles, various weapons, and ammunition were detected in our territories, a large part of which were placed in civilian infrastructures. In particular, it was noted that the “Kornet” and “Fagot” anti-tank guided missile systems, 2021-produced munitions for anti-tank guided missiles, and TOS-1A heavy flamethrower system missiles were exposed in the region. At the same time, information was provided about the activities carried out by Armenia in Khankendi over the past 30 years at a workshop engaged in the modification of military equipment and drones.
During the briefing, images were also presented demonstrating the scale of militarization in the region. Videos that were discovered after the anti-terror measures reflecting the training of civilians and military personnel with workshop-modified drones and the targeting of civilian objects in Azerbaijan were demonstrated.
The participants of the briefing got acquainted with samples of modified weapons, drones, 2021-produced ammunitions, and landmines, confiscated from the territory following the anti-terror measures.