No:658/23, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 17 noyabr 2023-cü il tarixli qərarı ilə bağlı mətbuat məlumatı
Azərbaycan İrqi Ayrı-seçkiliyin Bütün Formalarının Ləğv Edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın (CERD) tətbiqi ilə bağlı Ermənistanın Azərbaycana qarşı iş üzrə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 17 noyabr 2023-cü il tarixli müvəqqəti tədbirlər barədə qərarını qeydə alıb.
Biz Məhkəmənin Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiq edən, Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ üzərində uzun müddətdir qəbul edilmiş və beynəlxalq səviyyədə tanınmış suverenliyini şübhə altına alan tələbini rədd edən qərarını alqışlayırıq. Həmçinin diqqətəlayiq haldır ki, Məhkəmə Azərbaycanın bütün hərbi və hüquq-mühafizə orqanlarının şəxsi heyətinin Qarabağ bölgəsindən çıxarılması ilə bağlı əsassız və gülünc tələbini də rədd edib.
Məhkəmə tərəfindən qeyd olunan tədbirlər Azərbaycan hökumətinin Qarabağın erməni sakinləri ilə bağlı artıq bəyan olunmuş siyasətini qəbul edir. Bu, milli və ya etnik mənşəyindən asılı olmayaraq bütün sakinlərin təhlükəsizliyini və mühafizəsini təmin etmək barədə öhdəliyimizi əhatə edir. Azərbaycan heç vaxt erməni sakinlərini Qarabağdan çıxarmayıb və regionu tərk etməmək barədə Azərbaycanın çağırışlarına baxmayaraq, Ermənistana və digər ölkələrə köçmək onların qərarı olub. Azərbaycan öz Konstitusiyasına və müvafiq beynəlxalq öhdəliklərinə uyğun olaraq, Qarabağın erməni sakinlərinin insan hüquqlarını Azərbaycanın digər vətəndaşları ilə bərabər əsasda müdafiə etməyə sadiqdir.
Məhkəmənin Ermənistanın BMT agentliklərinin Qarabağ bölgəsinə səfərini asanlaşdırmaq və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) ilə əməkdaşlığa dair tələbi ilə bağlı heç bir tədbir görməyi tələb etməməsi faktı Azərbaycanın bu sahədə göstərdiyi açıqlığın və əməkdaşlığın etirafıdır. Bu, ölkəmizə qarşı irəli sürülən bütün ittihamları mahiyyətcə əsassız edir.
Azərbaycan milli qanunvericiliyə və beynəlxalq öhdəliklərə uyğun olaraq şəxsi mülkiyyəti, mədəniyyət abidələrini, artefaktları, habelə qeydiyyat sənədlərini qoruyur. Beləliklə, Məhkəmənin bu sahələri qeyd etməsi eyni zamanda Azərbaycanın həyata keçirdiyi tədbirlərin təsdiqidir.
Məhkəmə Ermənistanın Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin qüvvədə olan maddələrinə uyğun olaraq hərbi təcavüz, separatizmi qızışdırmaq, terror aktları və s. ittihamlarla saxlanılan qanunsuz separatçı rejimlə əlaqəsi olan şəxslərlə bağlı Azərbaycanın istintaq tədbirlərinə dair Ermənistanın iddiasını eyni şəkildə təmin etməyib. Azərbaycan Ermənistanın və bütün digər tərəflərin qanuni istintaq tədbirlərinə müdaxiləsini dayandıracağını gözləyir.
Azərbaycan CERD üzrə öhdəliklərinə ciddi yanaşır. Biz beynəlxalq hüquq çərçivəsində bu öhdəlikləri və bütün insanların hüquqlarını qorumağa sadiq qalırıq və diqqətimizi dinc və firavan bir regionun qurulmasına yönəltmişik.

No:658/23, Press Release on the decision of the International Court of Justice of November 17, 2023
Azerbaijan took note of the decision on provisional measures of the International Court of Justice (ICJ) of November 17, 2023, in the Armenia v. Azerbaijan case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).
We welcome the Court’s ruling that has reconfirmed Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, rightfully rejecting Armenia’s request that challenged Azerbaijan’s long-acknowledged and internationally recognized sovereignty over Garabagh. It is also noteworthy that the Court has also rejected the baseless and ludicrous request on withdrawal of all military and law-enforcement personnel by Azerbaijan from its Garabagh region.
The measures indicated by the Court acknowledges the already declared policy of the Government of Azerbaijan with respect to the Armenian residents of Garabagh. This includes our undertaking to ensure all residents’ safety and security, regardless of national or ethnic origin. Azerbaijan has never forced the Armenian residents out of Garabagh and notwithstanding Azerbaijan’s call to stay, it was their decision to relocate to Armenia and other countries. Azerbaijan is committed to uphold the human rights of the Armenian residents of Garabagh on an equal basis with other citizens of Azerbaijan in line with its Constitution and relevant international obligations.
The fact that the Court ordered no measure related to the request by Armenia to facilitate the UN agencies access to the Garabagh region and cooperation with the International Committee of the Red Cross (ICRC), is an acknowledgement of the openness and cooperation extended by Azerbaijan to this end, which essentially nullifies all the accusations against our country.
Azerbaijan protects private property, cultural sites and artefacts as well as registration documents in line with national legislation and international obligations. Therefore, Court’s indication in these areas is also an assertion of the measures Azerbaijan is taking.
The Court equally did not warrant Armenia’s request related Azerbaijan’s investigative actions with regard to persons associated with the illegal separatist regime who are detained by Azerbaijan in line with applicable articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, on charges of military aggression, inciting separatism, terrorist acts, etc.. Azerbaijan expects that Armenia and all the other sides will cease their interference into the lawful investigative measures.
Azerbaijan takes seriously its obligations under the CERD. We remain committed to upholding those obligations and the rights of all people under international law, and focused on a peaceful and prosperous region.