No:604/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasına işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
23 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiyaya işgüzar səfəri baş tutub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında görüş keçirilib.
Görüşdə, Azərbaycan və Rusiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, o cümlədən regionda cari vəziyyət müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə mövcud ikitərəfli əlaqələrin inkişaf səviyyəsinin məmnunluq doğurduğunu bildirib. Bu xüsusda, Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud müqavilə-hüquq bazasının, intensiv siyasi dialoqun və artan qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olunub. İkitərəfli münasibətlərlə yanaşı, iki ölkənin regional səviyyədə əməkdaşlıq məsələləri diqqətə çatdırılıb.
Post-münaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, habelə qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətə cavab olaraq Laçın yolu ətrafında etirazlar müzakirələrin əsas mövzusu olub. Ceyhun Bayramov, 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanat və liderlər arasında əldə edilmiş razılıqlardan irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ermənistan tərəfindən sözügedən Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarının pozulmasının, Azərbaycan ərazilərində təbii sərvətlərin qeyri-qanuni istismarı və bununla bağlı ekoloji vəziyyətin gərginləşməsinin, Ermənistan tərəfindən Üçtərəfli Bəyanatda yalnız humanitar məqsədlər üçün istifadəsinin nəzərdə tutulduğu Laçın yolundan sui-istifadə hallarının Azərbaycan cəmiyyətinin haqlı etirazına səbəb olduğu bildirilib. Bununla yanaşı, davam edən mina təhdidləri və Laçın yolundan istifadə etməklə minaların ötürülməsi halları bir daha qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Mövcud vəziyyətlə bağlı Ermənistan tərəfindən guya Azərbaycanın Laçın yolunu bağlaması, ərazilərimizdəki erməni sakinlərin “blokada”ya alınması haqqında əsassız iddiaların həqiqəti əks etdirmədiyi və bu iddiaların Laçın yolundan nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidini əks etdirən videogörüntülər tərəfindən təkzib edildiyi vurğulanıb. Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfinin 2 oktyabr tarixində Cenevrədə görüş zamanı Ermənistan tərəfinə təqdim etdiyi sülh müqaviləsinin elementləri üzrə danışıqların Moskvada keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti raundunda Ermənistanın iştirakdan imtina etməsinə baxmayaraq, bu istiqamətdə müzakirələrin davam etdirilməsinə Azərbaycanın qərarlı olduğu bildirilib.
Nazir Sergey Lavrov, Azərbaycan və Rusiya arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda münasibətlərin inkişafından bəhs edib. Bu xüsusda, əlaqələrin daha da inkişafı üçün geniş potensialın mövcudluğu diqqətə çatdırılıb. Nazir Sergey Lavrov, bölgədə mövcud olan gərginliyin aradan qaldırılması, regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində üçtərəfli bəyanatların icrasının vacibliyini qeyd edib.

No:604/22, Press release on working visit of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov to the Russian Federation
On 23 December 2022 Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov paid a working visit to the Russian Federation
Within the framework of the visit Minister Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During the meeting, the sides discussed the topical issues deriving from the agenda of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and the Russian Federation, including the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the existing level of development of bilateral cooperation between the two states in various fields, including political, economic, trade, cultural, humanitarian, and others. In this regard, the significance of the existing legal framework, intensive political dialogue, and increased number of mutual visits have been emphasized. Besides bilateral relations, cooperation issues between the two states at the regional level were also highlighted.
The main topic of discussion was the regional situation, as well as the ongoing protests on the Lachin road in response to illegal economic activities. Jeyhun Bayramov stressed the importance of the implementation of obligations deriving from the 10 November Trilateral Statement and other agreements achieved among the leaders.
It was noted that violation by Armenia of its obligations deriving from the provisions of the Trilateral Statement, illegal exploitation of natural resources in the territories of Azerbaijan, and related ecological degradation and abuse by Armenia of the Lachin road contrary to the purposes outlined in the Trilateral Statement have led to the legitimate protest of Azerbaijani society. In addition, the Russian side was once again informed of ongoing landmine threats and cases of transportation of landmines through the Lachin road.
It was emphasized that unfounded allegations by Armenia on the existing situation as if Azerbaijan closed the Lachin road and imposed a so-called “blockade” on Armenian residents do not reflect the reality and all these allegations are being refuted by the video recordings depicting unimpeded passage of transportation through the Lachin road. Moreover, it was noted that Azerbaijan is determined to continue discussions on the peace treaty with Armenia based on the elements submitted by Azerbaijan during the meeting held on 2 October 2022 in Geneva, despite the absence of Armenia in the planned next meeting in Moscow.
Minister Sergey Lavrov talked about the development of relations between Azerbaijan and the Russian Federation both at bilateral and multilateral levels. In this regard, it was emphasized that there is a wide potential for further developing the relations. Minister Lavrov stressed the importance of the implementation of trilateral statements with a view to eliminating regional tensions and ensuring peace and security in the region.
During the meeting, the sides also exchanged views on other bilateral and regional issues of common interest.