No:601/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
22 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının (Aİ) xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, bölgədəki cari vəziyyət, Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin etirazına səbəb olmuş hadisələr, Avropa İttifaqının Ermənistandakı missiyası, o cümlədən Azərbaycan və Aİ arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Laçın yolunda dinc nümayiş keçirən azərbaycanlıların haqlı etirazlarının səbəbinin Azərbaycan ərazilərindəki faydalı qazıntı yataqlarının qeyri-qanuni şəkildə istismarı və ekoloji problemlər, yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan sui-istifadə halları olduğunu bildirib. Bu xüsusda, Azərbaycanın milli qanunvericiliyinə zidd olan qeyri-qanuni fəaliyyətlərin dayandırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin guya Laçın yolunun Azərbaycan tərəfindən bağlandığına dair irəli sürülən iddiaların tamamilə əsassız olduğunu, yoldan gün ərzində bir sıra nəqliyyat vasitələrinin mütəmadi əsasda keçdiyini, yerli sakinlərin istifadəsi üçün malların tədarükü və ya zəruri tibbi xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı heç bir maneənin olmadığını diqqətə çatdırıb.
Ali nümayəndə Cozef Borel bölgədə mövcud gərginliyin narahatlıq doğurduğunu bildirib. Bu xüsusda, iki ölkə arasında mövcud sülh gündəliyinə sadiqliyin vacibliyi vurğulanıb.

No:601/22, Press release on the telephone conversation of the Minister of Foreign Affairs, Jeyhun Bayramov, with the High Representative for Foreign Affairs and Security Policy of the European Union, Josep Borrell
On December 22, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, had a telephone conversation with the High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell.
During the telephone conversation, the current situation in the region, the events that caused protests by representatives of the civil society of Azerbaijan, the mission of the European Union in Armenia, as well as the topical issues of the cooperation agenda between Azerbaijan and the EU were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the reason for the legitimate protests of the Azerbaijanis, who demonstrated peacefully on the Lachin road, was the illegal exploitation of mineral deposits in Azerbaijan's territory, environmental problems, and abuse of the Lachin road which was intended only for humanitarian purposes. In this regard, the importance of stopping illegal activities contrary to the national legislation of Azerbaijan was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also brought to the attention of the participants that the claims that the Lachin road was allegedly closed by Azerbaijan are completely unfounded, that a number of vehicles pass through the road on a regular basis during the day, and that there are no obstacles related to the supply of goods for the use of local residents or the provision of necessary medical services.
High Representative Josep Borrell said that the current tension in the region is a source of concern. In this regard, the importance of commitment to the existing peace agenda between the two countries was emphasized.
During the telephone conversation, an exchange of views also took place on other issues of mutual interest.