No:600/22, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin (AİHM) müvəqqəti tədbirlər haqqında qərarına dair şərh
21 dekabr 2022-ci il tarixində Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi (AİHM) Laçın yolu ilə bağlı “Ermənistan Azərbaycana qarşı” (№ 4) işində müvəqqəti tədbirlər haqqında qərar qəbul edib.
AİHM-in qərarı Üçtərəfli Bəyanata uyğun olaraq, xüsusilə “Laçın dəhlizi ilə hər iki istiqamətdə hərəkət edən şəxslərin, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin təhlükəsizliyi” ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən verilən zəmanətləri təsdiq edir.
AİHM-in qərarı həmçinin Rusiya sülhməramlı kontingenti tərəfindən yol boyu nəqliyyatın tənzimlənməsi üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi, o cümlədən humanitar və tibbi yardımların keçməsinə şərait yaradılması səbəbindən “Azərbaycan hökumətinin Laçın dəhlizindəki vəziyyətə nə dərəcədə nəzarət etdiyinin mübahisəli olduğunu və aydın olmadığını” qeyd edir.
Dəfələrlə müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrində Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin və erməni təcili yardım maşınlarının Laçın yolu ilə sərbəst və təhlükəsiz keçdiyinə dair video sübutlar yayımlanıb. Beləliklə, müvəqqəti tədbirlər haqqında qərarda göstərildiyi kimi, Ermənistanda tibbi müalicəyə ehtiyacı olan ağır xəstələrin təhlükəsiz keçidi təmin edilib.
Azərbaycan hökuməti, Azərbaycan ərazilərində hərəkət azadlığı ilə yanaşı, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qeyri-qanuni istismarı, habelə onların Laçın yolu vasitəsilə daşınmasına etiraz etmək məqsədilə Laçın yolunda toplaşmış dinc etirazçıların hüquqlarına da zəmanət verir.
Azərbaycan həmçinin, məcburi köçkün ailələrinin və icmalarının evlərinə qayıtmasının qarşısını almaq üçün qəsdən Laçındakı mülki əhalinin evlərində yerləşdirilmiş, 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunan minaların Azərbaycana daşınması üçün Ermənistan tərəfindən Laçın yolundan istifadə edilməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib. Ermənilər tərəfindən qəsdən basdırılmış minalar Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının artmasına səbəb olur. Nəticədə Vətən müharibəsinin başa çatmasından bu günədək 276 vətəndaşımız mina qurbanı olub, onlardan 3 nəfər jurnalist daxil 46 nəfər həlak olub. Həlak olan 46 nəfərdən 35-i mülki şəxsdir.
Kobud insan hüquqları və beynəlxalq hüquq normalarının pozulmasına dair sübutlar Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi, Avropa Şurası və BMT Baş katibi də daxil olmaqla müxtəlif beynəlxalq qurumlara təqdim edilib.
Azərbaycan beynəlxalq hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə davam edəcək. Azərbaycan Ermənistanı Azərbaycana və onun əhalisinə qarşı təxribatlarını dayandırmağa çağırır.

No:600/22, Commentary on the European Court of Human Rights (ECHR) decision on interim measures
The European Court of Human Rights (ECHR) has decided to indicate an interim measure in the case Armenia v. Azerbaijan (no. 4) in relation to the Lachin road on 21 December 2022.
The ECHR’s decision reaffirms the guarantees already being protected by Azerbaijan under the Trilateral Statement, particularly in relation to “the security of persons, vehicles and cargo moving along the Lachin Corridor in both directions.”
The ECHR’s decision also notes that ‘the extent to which the Government of Azerbaijan is in control of the situation in the Lachin Corridor is disputed and unclear,’ as the Russian peacekeeping contingent are continuing to perform their duties to regulate movement along the road, allowing humanitarian and medical support to pass through.
On multiple occasions, video evidences published in different media outlets showed International Committee of the Red Cross and Armenian ambulances passing freely and safely through the Lachin road. Thus, the safe passage of seriously ill persons in need of medical treatment in Armenia, which has been indicated in the interim measure, has been ensured.
Along with guaranteeing freedom of movement for all those in the territories of Azerbaijan, the Government also guarantees the rights of peaceful activists that have gathered in the Lachin road to protest Armenia’s illegal exploitation of Azerbaijan’s natural resources, which it has used the Lachin road to export to Armenia.
Azerbaijan has also expressed grave concerns with Armenia’s use of the road in Lachin to transport landmines manufactured in Armenia in 2021 to Azerbaijan, some of which have deliberately targeted civilian homes in Lachin to prevent internally displaced families and communities from returning to their houses. Indiscriminate and deliberate planting of landmines by Armenians also leads to an increase in a number of landmine victims in Azerbaijan. As a result, since the end of the Patriotic War of 2020, 276 Azerbaijanis have become landmine victims, with 46 killed including 3 journalists. Out of the 46 killed, 35 persons are civilians.
Evidence of these gross human rights and international law violations has been shared with various international institutions, including the International Court of Justice, Council of Europe, and the UN Secretary-General.
Azerbaijan will continue to comply with its international legal obligations, and urges Armenia to cease its indiscriminate actions and provocations against Azerbaijan and its population.