No:586/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 dekabr 2022 20:01
15 dekabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyevlə görüşüb.
İlk öncə Kubanıçbek Ömüralıyevi Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi seçilməsi münasibətilə təbrik edən nazir Ceyhun Bayramov ona bu məsuliyyətli işində uğurlar arzulayıb, təşkilat çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Nazir 2009-cu ildə Naxçıvan Zirvə Görüşündən başlayaraq Türk Dövlətləri Təşkilatının böyük inkişaf yolu keçdiyini, bu gün beynəlxalq səviyyədə önəminin daha da artdığını vurğulayaraq yüksək səviyyəli görüşlərin əhəmiyyətindən bəhs edib. Dünyada baş verən sürətli proseslər fonunda istər ortaya çıxan yeni çağırışlarla mübarizənin səmərəli təşkili, istərsə də yeni fürsətlərin xalqlarımızın və dövlətlərimizin mənafeləri naminə reallaşdırılması məqsədilə təşkilatın mühüm platforma olduğu bildirilib. Ölkəmizin təşkilata üzv ölkələrlə əməkdaşlığa yüksək əhəmiyyət verdiyi, qarşılıqlı əlaqələrin bütün sahələrdə möhkəmləndirilməsinin xarici siyasətimizin əsas prioritetlərindən biri olduğu vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin, nazir C.Bayramov Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən təcavüz nəticəsində qəsdən ölkəmizin mədəni irsinin məhvi, talan edilməsi və mənimsənilməsindən bəhs edib. Habelə, ötən müddət ərzində ərazilərimizin məqsədyönlü şəkildə minalanmasının Ermənistanın bu illər ərzində danışıqları imitasiya etməsinin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Kubanıçbek Ömüralıyev Azərbaycanın təşkilat çərçivəsində aktiv fəaliyyətini və dəstəyini yüksək qiymətləndirib. Kommunikasiya və nəqliyyat qovşaqlarının açılması ilə bölgədə yaranacaq yeni imkanların üzv dövlətlər arasında iqtisadi potensialın daha da genişləndirilməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi məmnunluqla qeyd olunub. Şuşa şəhərinin ev sahibliyi edəcəyi birgə tədbirlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:586/22, Press release on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Organization of Turkic States
On December 15, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with Secretary-General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliev.
At the outset, Minister Jeyhun Bayramov congratulated Kubanychbek Omuraliev on his election as the Secretary General of the Organization of Turkic States, wished him success in his responsible duty and expressed confidence that he will contribute to the further expansion of interaction within the framework of the Organization.
Emphasizing that the Organization of Turkic States has made great progress since the Nakhchivan Summit in 2009, and that today its importance at the international level has increased even more, the minister spoke about the importance of high-level meetings. It was stated that, against the background of the rapid processes taking place in the world, the organization is an important platform in order to effectively organize the fight against emerging challenges and to realize new opportunities for the sake of the interests of our peoples and states. It was emphasized that our country attaches great importance to cooperation with member countries of the organization, and that strengthening mutual relations in all fields is one of the main priorities of our foreign policy.
At the meeting, Minister J. Bayramov also spoke about the deliberate destruction, looting and appropriation of the cultural heritage of our country as a result of nearly 30 years of aggression by Armenia against Azerbaijan. Also, he brought to attention that the purposeful mining of our territories during the past period is an indicator of Armenia's imitation of negotiations during these years.
Kubanychbek Omuraliev highly appreciated the active work and support of Azerbaijan within the framework of the organization. He emphasized that the new opportunities that will arise in the region with the opening of communication and transport hubs will serve to further expand the economic potential among the member states.
At the meeting, it was noted with satisfaction that the city of Shusha was declared the "cultural capital of the Turkic world" for 2023. An exchange of views took place on the joint events to be hosted by the city of Shusha.