No:579/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistanın xarici işlər nazirlərinin iclasında çıxışı
13 dekabr 2022 19:00
(13 dekabr 2022-ci il, Avaza, Türkmənistan)
Bu gün Azərbaycan Respublikası, Türkiyə  Respublikası və Türkmənistanın xarici işlər nazirlərinin Türkmənistanın gözəl guşəsi Avazada keçirilən iclasında iştirak etməkdən məmnunluğumu ifadə edir və hər birinizi səmimiyyətlə salamlayıram. Türkmənistan tərəfinə tədbiri yüksək səviyyədə təşkil etdiyi və göstərdiyi qonaqpərvərlik üçün təşəkkür edirəm.
Bildiyiniz kimi, 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikası və Türkmənistan ilə diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunur. Bu illər ərzində münasibətlərimiz inkişaf etmiş və yüksək səviyyəyə çatmışdır. Şübhəsiz ki, bunun əsasını xalqlarımız arasında mövcud olan tarixi, mədəni, dil və dini ortaqlıqlar təşkil edir.
Ölkələrimiz arasında qarşılıqlı etimadın yaradılmasında dövlət başçılarımızın rolu xüsusi qeyd olunmalıdır. Onlar arasındakı sıx təmaslar və dostluq əlaqələri ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafının dinamikasını müəyyən edir, həmçinin beynəlxalq arenada uğurlu qarşılıqlı fəaliyyətə töhfə verir.
14 dekabr 2022-ci ildə baş tutacaq Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistanın Dövlət Başçılarının Birinci Zirvə Görüşü tarixi əhəmiyyətə malikdir. Zirvə görüşü ölkələrimiz arasında mövcud olan çox şaxəli ikitərəfli münasibətləri tamamlayan, ortaq maraq və fayda əsasında dövlətlərimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafı məqsədini güdən Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan üçtərəfli formatının inkişaf etdirilməsində mühüm mərhələ təşkil edəcəkdir. Birinci Zirvə görüşünün Birgə Bəyanatı, energetika, ticarət, iqtisadi, gömrük, nəqliyyat, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində üçtərəfli sənədlər bu istiqamətdə atılan əməli addımlar təşkil edir.
Ölkələrimizin birgə iştirak etdiyi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlığımız uğurla davam etdirilir. Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əlaqələrimizin inkişaf etməsini, dialoqun intensivləşdiyini müşahidə etmək məmnunluq doğurur. Təşkilatın 11 noyabr 2022-ci ildə Səmərqənddə keçirilmiş 9-cü Zirvə Görüşü zamanı dövlət başçıları tərəfindən qəbul olunan qərarlar birgə səylərin möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini vermişdir.
Münasibətlərimizin üçtərəfli formatda inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensial mövcuddur və əminik ki, bu xüsusda regionda yaranmış yeni fürsətlərin düzgün istifadəsi nəticəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunacaqdır.
Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistan arasında üçtərəfli əməkdaşlıq ilə regionumuzun nəqliyyat və tranzit potensialının tam həcmdə reallaşdırılması həm öz dövlətlərimiz və xalqlarımız, həm də bütünlükdə geniş Avrasiya regionunda iqtisadi inkişaf və rifahın təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Cari il ərzində Azərbaycan üzərindən beynəlxalq yükdaşımaların həcmində 70% ətrafında artımın olması bu istiqamətin dövlətlərimiz üçün əlavə iqtisadi fayda gətirmək, habelə beynəlxalq nüfuzunu gücləndirmək baxımından əhəmiyyətini bariz şəkildə nümayiş etdirir.
Ticarət dövriyyəsinin artırılması və şaxələndirilməsi, nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizlərinin keçid prosedurlarının sadələşdirilməsi və təkmilləşdirilməsi, eyni zamanda tarif məsələlərini əlaqələndirməklə nizamlanması istiqamətində təsirli birgə tədbirlərin görülməsi önəm kəsb edir.
Şərq-Qərb Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizi də daxil olmaqla, ölkələrin tranzit potensialının gücləndirilməsi üçün səylərin artırılması və Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistanın dəniz limanları arasında əməkdaşlığın təşviq edilməsi vacibdir.
Müasir İpək Yolunun bir hissəsi kimi Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Asiya ilə Avropa arasında rəqabətli nəqliyyatın asanlaşdırılmasında əsas rolu oynayır. Nəqliyyatın asanlaşdırılması və tranziti yolu ilə ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsini hədəfləyən ölkələrimizin tərəf olduğu Lapis Lazuli layihəsinin də önəmi qeyd olunmalıdır.
Bu baxımdan, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində yeni nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması, o cümlədən Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlaması Orta dəhliz boyunca yeni nəqliyyat arteriyasının açılması baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu, yalnız regional sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi üçün deyil, həm də ümumilikdə ölkələrimizin tranzit potensialının tam şəkildə reallaşdırılmasına xidmət edəcəkdir.
Eyni zamanda, enerji təhlükəsizliyinin aktuallığının əhəmiyyətli dərəcədə artması dövlətlərimiz arasında bu sahədə də mövcud olan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nümayiş etdirir.
21 yanvar 2021-ci ildə Aşqabadda imzalanmış  “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkmənistan Hökuməti arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının hidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı və işlənməsi və mənimsənilməsi üzrə Anlaşma Memorandumu” karbohidrogen ehtiyatlarının inkişafı və tədarükü məqsədilə birgə layihələrin hazırlanması üçün yeni fürsətlər yaradır. Eyni zamanda, Türkmənistan qazının ölkəmizə svop tədarükü ilə bağlı 28 noyabr 2021-ci ildə əldə edilmiş razılaşmanı əməkdaşlığımızın daha bir qarşılıqlı faydalı nailiyyəti hesab etmək olar.
Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini nəzərdə tutan dövlətlərarası Saziş xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Avropa ilə Asiya arasında yüksək həcmli məlumatların ötürülməsinə imkan verəcək rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılmasına istiqamətlənən bu layihənin tez bir zamanda həyata keçirilməsi önəmlidir.
Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişənin başa çatmasından 30 illik işğalın ağır nəticələrinin aradan qaldırılması və öz yurdlarından didərgin düşmüş vətəndaşlarımızın təhlükəsiz və ləyaqətli geri qayıdışının təmin edilməsi Azərbaycan üçün ən vacib prioritetdir.
Bu məqsədlə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işləri həyata keçirilir. Əlamətdar haldır ki, bu il keçmiş məcburi köçkünlərin ilk qrupunun öz yurdlarına qayıtması artıq baş tutmuşdur. Bu 700 minə yaxın Azərbaycanlı məcburi köçkünü əhatə edəcək “Böyük Qayıdış” proqramının praktiki icrası istiqamətində ilk addımdır.
Ərazilərin minalar və digər partlayıcılarla çirkləndirilməsi bərpa və quruculuq işləri üçün ən ciddi əngəl təşkil edir. Ermənistan tərəfindən bütün mina sahələrinə dair tam və dəqiq məlumatların Azərbaycana verilməməsi, əksinə, ərazilərimizdə yeni minaların basdırılmasının davam etdirilməsi Ermənistanın sülhün təmin edilməsində maraqlı olmadığının əlavə sübutu kimi ciddi narahatlıq doğurur.
Azərbaycan Ermənistanla bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığının qarşılıqlı olaraq tanınması və hörmət edilməsi əsasında ikitərəfli münasibətlər qurmaq, münaqişə səhifəsini qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq, normal qonşuluq münasibətləri ilə əvəz etmək niyyətində qətiyyətlidir.
Bu məqsədlə, iki ölkə arasında qarşılıqlı münasibətlərə dair müqavilənin mətni üzrə növbəti yenilənmiş təkliflər tərəfimizdən qarşı tərəfə təqdim edilib, yaxın həftələrdə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında müzakirələr üçün növbəti görüşün keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanın bu məsələdə də mövqeyi ardıcıl və prinsipialdır, beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanır.
Ümid edirik ki, tərəfimizdən sülh məqsədilə atılan addımlar nəhayət ki, Ermənistan tərəfindən zəruri siyasi iradə və praktiki fəaliyyətlə cavablandırılacaqdır. Normallaşma prosesinin məntiqi nəticəyə çatması üçün Ermənistan tərəfindən üzərinə götürülmüş öhdəliklərin təxirə salınmadan icra edilməsi, Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarına qətiyyətlə son qoyularaq, normal qonşuluq münasibətlərinin təsis edilməsi üçün əməli addımların atılması mühüm şərtdir.
Geniş coğrafiyamızda baş verən mühüm dəyişikliklər və regionumuzun, eləcə də ümumilikdə türk coğrafiyasının əhəmiyyətinin artması fonunda, bir tərəfdən ortaya çıxan yeni çağırış və təhdidlərlə mübarizənin təşkili, digər tərəfdən isə xalqlarımızın və dövlətlərimizin mənafeləri naminə yeni fürsətlərdən səmərəli istifadə olunması məqsədilə birgə fəaliyyətimizin gücləndirilməsi olduqca vacibdir.
Əminəm ki, ölkələrimiz arasındakı hörmət və etimad ənənələrinə əsaslanan qardaşlıq və dostluq münasibətləri xalqlarımızın mənafeyinə uyğun olaraq yüksələn xətt üzrə daha da inkişaf edəcək və daimi olacaqdır.

No:579/22, Speech by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan H.E. Jeyhun Bayramov at the meeting of the Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Republic of Türkiye and Turkmenistan
13 December 2022 19:00
December 13, 2022, Awaza, Turkmenistan
Today, I am pleased to take part in the meeting of Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Republic of Türkiye and Turkmenistan held in Awaza, a beautiful city of Turkmenistan, and I sincerely greet each of you. I express my gratitude to the Turkmen side for a high level of organization of the event and hospitality.
As you know, 2022 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations of Republic of Azerbaijan with Republic of Türkiye and Turkmenistan. During these years, our relations have developed and reached a high level. Undoubtedly, the basis of this are historical, cultural, linguistic and religious commonalities between our peoples.
The role of heads of states in creating mutual trust between our countries should be specially noted. Close contacts and friendly relations between them determine the dynamics of the development of relations between our countries, as well as contribute to successful interaction in the international arena.
The First Summit of the Heads of State of the Republic of Azerbaijan, Republic of Türkiye and Turkmenistan, which will take place on December 14, 2022, is of historical importance. The summit will constitute an important stage in the development of the Azerbaijan - Türkiye - Turkmenistan trilateral format, which complements the multi-vectoral bilateral relations between our countries and pursues the further development of relations between our states based on common interests and benefits. The Joint Statement of the First Summit, trilateral documents in the fields of energy, trade, economy, customs, transport, science, education, and culture, constitute the practical steps taken in this direction.
Our cooperation continues successfully within the framework of international and regional organizations in which our countries jointly participate. It is gratifying to observe the development of our relations and the intensification of dialogue within the framework of the Organization of Turkic States. The decisions taken by the heads of state during the 9th Summit of the organization held in Samarkand on November 11, 2022 contributed to the strengthening of joint efforts.
There is a great potential for the development of our relations in a trilateral format, and we are sure that serious achievements will be gained in this regard as a result of the proper use of the newly emerged opportunities in the region.
The full realization of the transport and transit potential of our region with the trilateral cooperation between Azerbaijan, Türkiye and Turkmenistan is of particular importance in terms of ensuring the economic development and prosperity of our own states and peoples, as well as the vast Eurasian region.
The 70% increase in the volume of international cargo transportation through Azerbaijan this year clearly demonstrates the importance of this sector in terms of bringing additional economic benefits to our states, as well as strengthening its international reputation.
It is important to take effective joint measures in the direction of increasing and diversifying trade turnover, simplifying and improving transit procedures of transport and communication corridors, and at the same time coordinate the regulation of tariff issues.
It is important to increase efforts to strengthen the transit potential of countries, including the East-West Trans-Caspian transport corridor, and to promote cooperation between the seaports of Azerbaijan, Türkiye and Turkmenistan.
As part of the modern Silk Road, the Baku-Tbilisi-Kars railway plays a key role in facilitating competitive transport route between Asia and Europe. The importance of the Lapis Lazuli project, which aims to develop trade relations through the facilitation of transport and transit, to which our countries are parties, should also be noted.
In this regard, the creation of a new transport infrastructure in the liberated territories of Azerbaijan, including the operation of the Zangezur corridor, is of particular importance in terms of the opening of a new transport artery along the Middle Corridor. This will serve not only to strengthen regional peace and security, but also in general, to fully realize the transit potential of our countries.
At the same time, the significant increase in the relevance of energy security demonstrates the importance of expanding mutually beneficial cooperation between our states in this field.
The “Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan on joint exploration and development and appropriation of hydrocarbon resources of the “Dostlug” field in the Caspian Sea” signed in Ashgabat on January 21, 2021 creates new opportunities for the preparation of joint projects for the development and supply of hydrocarbon resources. At the same time, the agreement reached on November 28, 2021 regarding the swap supply of Turkmenistan gas to our country can be considered another mutually beneficial achievement of our cooperation.
The interstate agreement between Azerbaijan and Turkmenistan, which envisages the construction of fiber optic transmission lines along the bottom of the Caspian Sea, is of particular importance. Quick implementation of this project is important, which is aimed at creating a digital telecommunication corridor between Europe and Asia and would allow the transfer of high volumes of data.
Eliminating the grave consequences of the 30 years of occupation and ensuring the safe and dignified return of our citizens displaced from their homelands is the most important priority for Azerbaijan after the end of the conflict between Armenia and Azerbaijan.
For this purpose, large-scale restoration and construction works are being carried out in our territories liberated from occupation. It is noteworthy that this year the first group of IDPs has already returned to their homes. This is the first step towards the practical implementation of the “Great Return” program, which will cover about 700,000 Azerbaijani IDPs.
Contamination of territories with landmines and other explosives is the most serious obstacle for restoration and construction works. Armenia’s failure to provide Azerbaijan with complete and accurate information on all mine fields, on the contrary, continuing to plant new mines in our territories, is a serious concern as an additional proof of Armenia’s lack of interest in ensuring peace.
Azerbaijan is determined to establish bilateral relations with Armenia on the basis of mutual recognition and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, to replace the page of conflict with mutually beneficial cooperation and normal neighborly relations.
For this purpose, we presented the next updated proposals on the text of the agreement on mutual relations between the two countries to the counterpart, and it is planned to hold another discussions between the foreign ministers of the two countries in the coming weeks.
Azerbaijan’s position on this issue is also consistent and principled, and based on international law and justice.
We hope that the steps taken by us for the sake of peace will finally be responded by Armenia with the necessary political will and practical action. In order for the normalization process to reach its logical conclusion, it is an important condition to implement the obligations assumed by Armenia without delay, decisively to put an end to groundless territorial claims against Azerbaijan, and to take practical steps to establish normal neighborly relations.
Against the backdrop of important changes taking place in our vast geography and the growing importance of our region, as well as Turkic geography in general, it is extremely important to strengthen our joint activities in order to fight against new challenges and threats that have emerged on the one hand, and to effectively use new opportunities for the interests of our peoples and states on the other one.
I am sure that the fraternal and friendly relations between our countries, based on the traditions of respect and trust, will further develop and be permanent in the interests of our peoples.